Kadınlar otomatik vitesten şaşmıyor

Tofaş CEO'su Kamil Başaran, kadınların otomatik, erkeklerin ise dizel araçlara daha fazla talep gösterdiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 9.7.2013 16:17
AA muhabirine otomobilde tüketici beğenileri konusunda açıklamalarda bulunan Tofaş CEO'su Kamil Başaran, otomotiv sektöründe müşteri beğenisinin dünyadaki değişime paralel bir gelişme gösterdiğini söyledi.

Başaran, Türkiye'de doğum oranları bir miktar azalsa bile hala Avrupa'ya göre genç bir nesil bulunduğunu, kadınların toplumda daha aktif olmaya başladığını, iş hayatına girdiğini ve ekonomik bağımsızlıklarını elde ettiğini söyledi. Kadının kendi sosyal yapısını oluşturmasıyla otomotiv sektörü için bir müşteri haline geldiğini kaydeden Başaran, "Artık otomobil satın alırken kadınla erkeğin oyu eşit. Bir kere araçları geliştirirken mutlaka kadınların beğenisini almamız lazım. Onların aklına girmemiz lazım" diye konuştu.

Tüketicilerin otomobil tercihlerinde genel olarak "marka, fiyat ve dış görünüş" olmak üzere üç unsurun öne çıktığını kaydeden Başaran, özelde ise otomobil tercihlerinde kadınların ve erkeklerin farklı davranış içinde bulunduğunu söyledi.

Başaran, şöyle konuştu:

"Kadınların daha fazla üzerinde durduğu şey; ilk olarak dokundukları ortamın beklentilerini karşılaması. İkincisi güven. Kullandıkları aracın sağlamlığı kadınlar için önemli. Otomatik vites de kadınların vazgeçmediği konu. Erkekler ise biraz daha farklı tarafa doğru gidiyor. Onlar araç üzerindeki donanım, aracın kas yapısı, yakıt tüketimine bakıyor. Dizel motor konusunda da erkekler daha fazla talepkar."

TÜKETİCİ ÇEVRECİ ARAÇ İSTİYOR

Müşterilerin artık kullandığı aracın çevreye etkisinin çok daha az olmasını, hatta yok edilmesini istediğini de ifade eden Başaran, "Tüketici bunun için prim de veriyor. Bunların başında emisyon değerleri geliyor. Daha az yakıt kullanmak, daha hafif kullanmak bunların girdisi olarak ortaya çıkıyor" dedi.

Tofaş'ın tüm Ar-Ge projelerinde elektrikli araç konusunun yer aldığını anlatan Başaran, elektrikli araçlarda Türkiye'de önde olduklarını ve Ar-Ge
teşkilatlarının bu teknolojiye hakim vaziyette bulunduğunu bildirdi.

Elektrikli otomobil pazarının müşteri talepleri doğrultusunda gelişebileceğini kaydeden Başaran, "Bizim gördüğümüz kadarıyla çevre gelecekteki en büyük rekabet unsurlarından biridir. Orada biz müşterilerle beraber hareket edeceğiz. Onlar daha fazla talepkar olacak. Biz de Ar-Ge'mizle müşteri talebini yakalayacağız" diye konuştu.

TOFAŞ'IN PAZAR PAYI

Otomotiv pazarında Tofaş'ın hafif ticari araçlardaki payının yüzde 24,6, binek araçlardaki payının ise yüzde 8,6 düzeyinde bulunduğunu belirten Kamil Başaran, 2013 yılını yüzde 13 civarında pazar payı ile kapatmayı düşündüklerini kaydetti.

Şirketin ihracat rakamlarının geçen seneden çok daha iyi gittiğini ve yılın ilk 6 ayındaki ihracatın geçen yıla göre yüzde 11 civarında artış gösterdiğini anlatan Başaran, "Geçen sene 256 bin üretimimiz ve yaklaşık 110 bin civarında bir araç ihracatımız vardı. Bu sene de üretimimizde aynı istikrarı devam ettirmeye çalışıyoruz. 250 bin civarında üretimle ve yine 110 bin civarında bir ihracatı gerçekleştirmek istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar otomatik vitesten şaşmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN