Oto ihracatı rekora koşuyor

Yılbaşında 20 milyar dolarlık ihracat hedefiyle yola çıkan otomotiv sektörü vites yüksetti. Sektör temsilcileri, son 60 ayın zirvesine çıkan ihracatın bu yıl 24 milyar doları zorlayacağını belirtiyor

Giriş Tarihi: 7.10.2013
Binek ve lüks otomobil satışında adım adım rekora yaklaşan otomotiv sektörü gözünü ihracata dikti. İhracatta da 2013'ün rekor yılı olması bekleniyor. Yılbaşında 20 milyar dolarlık ihracat hedefiyle yola çıkan sektör, performans beklentilerin üzerine çıkınca hedef tazeledi. Otomotiv ihracatının eylül ayı performansı 2008'deki rekor seviyenin (24 milyar dolar) yakalanacağına dair umut verdi. Sektör bundan sonraki aylarda da aynı performansı gösterirse rekor kırılacak. En kötü ihtimal ise ihracatın 22 milyar dolarda kalması. Bu ihtimal gerçekleşse bile, otomotiv sektörü tarihi bir başarıya imza atacak. Cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci ihracat geliri elde edilecek.

SON 60 AYIN ZİRVESİNDE

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, "Bu yıl, 20 milyar dolarlık ihracatı hedefleyerek yola çıkmıştık. Sektörümüz beklentileri aştı. Yıl sonunda hedefin yüzde 10 üzerine çıkmayı bekliyoruz" şeklinde konuştu. Otomotiv ihracatı eylülde son 60 ayın zirvesine çıktı. Yüzde 31 artışla 2 milyar dolara dayandı. 9 aylık ihracat ise 15.7 milyar dolar oldu.

Yankee'ler Türk malını sevdi
Eylül sonu itibarıyla ABD'ye en fazla ihracat, 686 milyon 974 bin dolarla otomotiv sektöründe yapıldı. Türkiye'nin ABD'ye ihracatının yüzde 16.7'sini otomotiv gerçekleştirdi. Otomotivin en yakın takipçisi 547 milyon dolarla çelik sektörü oldu.

İhracattaki artışın nedeni alternatif pazarlar
Finansal kriz sonrasında ana pazarı Avrupa ülkelerine ihracatı gerileyen Türk otomotiv sektörü, çareyi alternatif pazarlarda buldu. Sektör Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerini keşfetti. Alternatif pazarlar otomotiv sektörün ihracatını ayakta tuttu. 2013'ün ikinci yarısından itibaren Avrupa'ya yapılan ihracat da toparlanmaya başladı. AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 37 arttı. Bu da performansı yükseltti.

2008'de 24 milyar $'ı yakaladı
2000'de yaşanan kriz sonrasında ihracata yönelen sektörün, bu alandaki geliri 2008'e kadar her yıl yüksek oranlarda arttı. Sektör, tarihinin en yüksek ihracat artış hızını yüzde 52.30 ile 2003'te yakaladı. En yüksek ihracat rakamına ise 24 milyar 730 milyon dolarla 2008'de ulaştı. Rekor yılının hemen ardından başlayan küresel krizle birlikte dünya pazarları daralınca ihracatta da büyük sıkıntı yaşandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto ihracatı rekora koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN