Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış lastiği hayat kurtarıyor

Yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşüyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek otomobil boyuna denk geliyor

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Kış aylarında karlı ve buzlu zemin nedeniyle birçok kaza meydana geliyor. TÜİK verilerine göre her yıl 16 bin trafik kazası yaşanıyor. Trafik kazalarının +7 derecenin altındaki hava koşullarında özellikle karlı ve buzlu zeminde meydana gelmesi, yaya ve yol güvenliği açısından kış lastiğini ön plana çıkarıyor. +7 derecenin altındaki hava koşullarında kış lastiği kullanımı yol ve can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Kış lastikleri, fren ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı içeriklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı sunuyorlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde 7 derecenin altındaki kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyeti sağlar. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla ıslak zeminde sürüş emniyetini artırıyor. Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde yüzde 25'e varan avantaj sunar. Yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşer. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor. Karlı bir yüzeyde 45 km/s hızla yol alan bir aracın fren mesafesi, zincir takılmış lastikle 31 metre iken kış lastiği ile 12 metreye düşer.

Denetim sıklaşıyor satışlar artıyor
Türkiye'de yılda yaklaşık 14 milyon adet lastik satılıyor. Bunun yaklaşık 3.5 milyon adedini yani yüzde 30'unu kış lastikleri oluşturuyor. Yeni yönetmelikle birlikte artan kış lastikleri bilinci doğrultusunda kış lastik pazarı oransal olarak yüzde 15'den yüzde 30'a çıktı. 2013 sonunda ise kış lastiklerinin 4- 4.5 milyon adetlere çıkacağını tahmin ediliyor.

Ticari araçlara kış lastiği zorunlu
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın geçen yılki yönetmeliği ile yolcu ve yük taşıyan araçlara, aralık ile nisan arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi.

Avrupa ülkeleri yıllardır kullanıyor
Birçok Avrupa ülkesinde, trafikte sürüş emniyetinin artırılması için kasım ve nisan ayları arasında kış lastiği kullanımı zorunlu. Bu ülkeler arasında Avusturya, Almanya, Estonya, Finlandiya, Romanya, İtalya, İsveç ve Norveç gibi ülkeler var.

Goodyear sürüş hakimiyetini artırıyor
Alman bağımsız test ve sertifikasyon kuruluşu TÜV SÜD tarafından yapılan bağımsız testleri, Goodyear UltraGrip 8 Performance kış lastiğinin performansını gözler önüne serdi. Teste göre, UltraGrip 8 Performance, kar üzerinde yüzde 6 daha kısa fren mesafesi, kar üzerinde yüzde 3 daha iyi sürüş hakimiyeti, yüzde 2 daha fazla suda kızaklama direnci sağlıyor. UG8 Performance sahip olduğu soğuk tampon tabakası sayesinde ısı üretimini azaltıyor ve daha iyi bir yuvarlanma direnci sunuyor.

Pirelli'den tüketicilere destek
Kış lastiği yönetmeliği ile kış aylarında meydana gelen trafik kazalarında ciddi azalma söz konusu olacağını söyleyen Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük, kış lastiklerinin can ve yol güvenliği açısından büyük önem taşıdığını ve bu yönetmelik ile birlikte kar yağışlarının trafik için kabus olmaktan çıkacağını ve trafik kazaların ciddi oranda azalacağını belirtti. Pirelli yetkili satıcıları vasıtasıyla sağladığı depolama hizmeti, yola devam ve tyrelife lastik sigortası programlarıyla ile tüketicilerine kış lastikleri konusunda destek olmaya devam etmektedir.

Continental'den 12 ay taksitle kış lastiği
Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Continental, araçlarını kışa hazırlayan kullanıcılar için kışa merhaba kampanyasını başlatıyor. 31 Aralık tarihine kadar Bonus üyesi Continental yetkili bayilerinden Continental kış lastiği modellerinden satın alan tüm tüketicileri 12 ay taksit fırsatı bekliyor. 42 binden fazla çalışanıyla dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Continental'in lastik bölümünün satışları, 2012'de 9.7 milyar euroya ulaştı. Dünya çapında 22 üretim ve ürün geliştirme noktasına sahip olan Continental Lastik Bölümü, geniş çaplı üretim ve Ar-Ge yatırımları ile uygun fiyatlı ve çevreye duyarlı ürünlerin oluşturulmasına büyük katkı sağlamaktadır. Continental Ticari Araç Lastiği bölümü dünya çapında en büyük kamyon, otobüs ve özel nitelikli ticari lastik üreticilerinden biridir.

Cooper yola tutunuyor
Patenti Cooper Tires'a ait olan Snow-Groove hamur bileşimi teknolojisi kar üzerinde üstün tutunma sağlıyor. Bu tutunma, kayma ve savrulmaları minimum düzeye indirir. Kış lastiklerinde kullanılan silika düzeyi lastiğin kalitesinin bir göstergesi. Silika oranı arttıkça aşırı soğuk ortamlarda dahi lastik yumuşaklığını korur ve yola tutunma artar. Snow-Groove Teknolojisi ise buz üzerindeki karlı ortamlarda dahi bu tutunmayı en üst düzeyde sağlayan bir teknolojidir. Weather- Master WSC'nin bir başka üstün yanı Cooper mühendisleri tarafından geliştirilen düşük lastik sesi sağlayan, kar, buz ve ıslak zeminlerde dahi tutunmayı maksimize eden sırt tasarımıdır.

Yokohama'dan özel teknoloji
Yokohama'nın kış lastikleri ürün yelpazesinde yer alan W.drive ailesine ait kompakt araçlar için üretilen V903, hafif ticari araçlar için üretilen WY01 ile SUV modellere özel üretilen GO71 model lastikler zorlu yol koşullarında üstün performans ve güvenli sürüş sunuyor. Yokohoma lastikleri karlı, buzlu ve ıslak yollardan kuru, çok soğuk yollara kadar zorlu sürüş koşulları için maksimum yol güvenliği sunmaya devam ediyor. Özel teknoloji ile üretilmiş kış lastikleri, araçlara her koşulda ihtiyaç duydukları performansı sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış lastiği hayat kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN