>

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin otoları sürücüye güvenmiyor

70 km hızla giderken, aniden yola fırlayan yayayı görüp otomatik olarak fren yapan sistem, kendi kendine direksiyonu da çeviriyor

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Japonya gibi gelismis ülkelerde hızla yaslanan nüfus, trafikte büyük sorunlara neden oluyor. Istatistikler 65 yas ve üstü sürücülerin karıstıkları kazaların arttıgını gösteriyor. Bunun nedeni, yaslı sürücülerin konstrasyon sorunu yasaması. Yaslılıkla birlikte konstrasyonu azalmaya baslayan sürücüler tehlikeyi fark edip, harekete geçene kadar trafik kazası gerçeklesiyor. Ancak sorun sadece sürücülerle sınırlı degil. Istatistiklere göre en fazla trafik kazası yayalara karsı gerçeklesiyor. Yayalardan sonra en çok kaza motosiklet ve bisikletlerde görülüyor. Iste bu tablo Japon otomotiv devi Toyota'yı harekete geçirdi. Kazaların çogunun fiili çarpısma olmadan önce basladıgı gerçeginden yola çıkan sirket, kazaları önleyen teknolojiler konusunda yaptıgı arastırmaların meyvesini almaya basladı. Su anda deneme asamasında olan bir teknoloji üzerinde çalısan Toyota, kendi kendine otomatik olarak fren yapan ve direksiyonu kontrol eden bir sistem gelistirdi.

OTOMATİK FREN YAPIYOR
2015'te önce Lexus, sonra Toyota modellerinde kullanılacak sistem, otomobil 70 km hızla giderken, aniden yola fırlayan yayaya çarpmamak için sürücünün frene basmasını ve direksiyonu çevirmesini beklemiyor. Otomatik olarak kendi kendine bunu gerçeklestiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin otoları sürücüye güvenmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN