Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticarilerde kış lastiği zorunlu

2013 tarihinden itibaren başladı. Denetimlerde kış lastiği takmadığı tespit edilen araçlara, 500 lira para cezası uygulanıyor

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Ulastırma, Denizcilik ve Haberlesme Bakanlıgının yolcu ve yük tasımada kullanılan ticari araçlara getirdigi kıs lastigi takma zorunlulugu 1 Aralık 2013 tarihinden itibaren basladı. Bu tarihten itibaren denetimlerde kıs lastigi takmadıgı tespit edilen araçlara, 500 lira para cezası uygulanacak. Ticari araçlar 1 Nisan 2014 tarihine kadar zorunlu olarak kıs lastigi takacak.

BİLİNÇ ARTIYOR
Türkiye'de 2012'de yürürlüge giren ve Ticari Araçlarda Kıs Lastigi Zorunlulugu'nu getiren yönetmelikle birlikte kıs lastigi kullanımı bilinci artmaya basladı.

KIŞIN KAZA RİSKİ ARTIYOR
Tüm dünyada trafik kazalarının nedenleri arasında yagmur, kar ve buzlanma üst sıralarda yer alıyor. Kıs aylarında hava sıcaklıklarının düsmesi, gizli buzlanma ve kar yagısı gibi mevsimsel kosullar sebebiyle trafik kazaları artıyor. Istatistikler kazaların yaklasık yüzde 20 oranında arttıgını gösteriyor.

TRAFİK GÜVENLİĞİ İÇİN RİSK
Continental Türkiye Satıs Direktörü Teoman Görgün, kıs sartlarının hakim oldugu yollarda kıs lastigi kullanmayan araçların trafik güvenligi için risk olusturdugunu vurguladı. Kıs sartlarının hakim oldugu yollarda kıs lastigi kullanmayan ticari veya özel herhangi bir aracın trafikte olmasının toplam trafik güvenligi kavramı ile ters düstügünü söyleyen Teoman Görgün, "Her sene ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları konusunda maalesef ilk sıralarda olan ülkemizde kazaları minimize etmeye birlikte çaba göstermeliyiz" dedi.

CAN GÜVENLİĞİ ARTAR
Michelin Operasyon Direktörü Sertan Akçagöz, geçen yıl yürürlüge giren zorunlu kıs lastigi uygulaması ile ilgili olarak "Uygulama sonucunda sürücü ve yayaların trafikteki can güvenligini de artırmıs oluyoruz. Islak zemin, kar ve gizli buzlanmanın yarattıgı tehlikelerden korunmak için kıs lastikleri büyük önem tasıyor. Kıs lastigi zorunlulugu ile kıs aylarında yasanan kazaların önemli bir kısmının önüne geçilmis olacak" dedi. Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Ersin Özkan, "Kıs lastigi kullanma zorunlulugunun genisleyerek tüm araç grupları için geçerli olmasının trafik güvenligi açısından çok önemli olduguna inanıyoruz" dedi.

Fren mesafesi 8 metre kısalıyor
* Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal kauçuk ve silica karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir.
* Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda araç merkezkaç kuvvetinin etkisi ile daha fazla dışarıya doğru savrulur, araçlarda önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle kış lastiği kullanılması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem gösterir.
* Karla kaplı bir zeminde 50 km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 43 metre iken kış lastiği ile bu mesafe 35 metreye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik fark ciddi kazaların önlenmesi anlamına gelmektedir.
* Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler, lastiğin adeta yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlamaktadır.
* Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kış lastikleri ekim ile nisan ayları arasında kullanılabilir.
* Kış lastiği adı gibi kışın kullanılan lastiktir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir.
* Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 dereceye düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir.

Yüzde 25 daha uzun ömürlü
Michelin'in dördüncü nesil Alpin modeli; sehir içi modellerden, kompakt araçlara, MPV'lere ve aile tipi otomobillere kadar çok çesitli tipte araca yönelik tasarlanmıs. Alpin, her türlü kıs sürüs sartında; yagmurda, karda ya da buzda yol tutus, lastik ömrü ve enerji verimi bakımından önemli performans sunuyor. Alpin A4, bir önceki nesil lastige göre yüzde 10 daha kolay kalkıs saglıyor, fren mesafesiyse yüzde 5 daha kısa. Michelin Alpin A4, yakıt tüketimi açısından da eski modele oranla daha verimli.

AYÇİÇEK YAĞI VAR
Michelin Primacy Alpin, kıs sartlarında daha kısa fren mesafesi ve yüzde 25 daha uzun ömür sunuyor. Bu lastikler, Helio Compound ve Stabiligrip teknolojileriyle üst sınıf sedan ve aile tipi otomobiller için tasarlanmıstır. Primacy Alpin lastikleri, Michelin'in kıs arastırmalarının bir ürünü olan Helio Compound ayçiçek yagı içeriyor. Bu yenilikçi kauçuk karısımı, Primacy ve Pilot Alpin lastiklerinin ıslak ve karlı zeminlerdeki artırılmıs performanslarının ardındaki faktör olarak dikkat çekiyor.

KDV CONTİNENTAL'DEN
CONTINENTAL
, araçlarını kısa hazırlayan kullanıcılar için kısa merhaba kampanyası baslattı. Bu kampanya kapsamında, 31 Aralık 2013 tarihine kadar Bonus üyesi Continental yetkili satıcılarından Continental lastik satın alan tüm tüketicileri Bonus'a özel "KDV'si bizden" ve 12 ay taksit fırsatı bekliyor. Yazın kıs lastigini, kısın yaz lastigini evlerinin herhangi bir kösesinde bos yer isgal etmeden güven içinde muhafaza etmek isteyen araç sahipleri Continental yetkili satıcılarına danısarak Lastik Saklama Hizmeti hakkında bilgi alabiliyor.

ŞİMDİ AL ÖDEMEYE 2014'TE BAŞLA
GOODYEAR'IN 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerli kampanyasında; Goodyear bayilerinden 4 adet Goodyear kıs lastigi alanlar yelek sahibi olacak. Ayrıca Maximum Kart'a özel pesin fiyatına 12 taksit ve 2 ay taksit erteleme fırsatı ile kıs lastiklerini simdi alan tüketicilerimiz, ödemeye 2014'te baslayacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticarilerde kış lastiği zorunlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN