Oto kiralama 10 milyara ulaştı

Giriş Tarihi: 18.3.2014

Operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 10 milyar TL'ye ulaştı. Sektör 2013'te yüzde 22 büyüdü. Araç sayısı 200 bin adedi geçti

Türkiye'de Operasyonel Kiralama Sektörü, 2013'te hız kesmeden büyümeye devam etti. Kiralama sektörü yüzde 21.9 gibi yüksek bir oranda büyüyerek, Türk ekonomisine pozitif katkı verdi. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği'nin (TOKKDER) bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile yapılan araştırmaya göre, Türkiye operasyonel kiralama sektörünün adetsel büyüklüğü yaklaşık 207 bin adede ulaştı. 2012'de bu sayı yaklaşık 170 bin adetti. TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İlkay Ersoy, sektörün 2013 yılında Türkiye'de satılan yeni otomobillerin yüzde 13.5'ini, yani yaklaşık 90 bin adet yeni araç satın alımı yaptığını belirterek, araç parkını hem genişlettiğini hem de gençleştirdiğine dikkat çekti. Operasyonel kiralama sektörünün, 2013 yılında yapmış olduğu araç yatırımı yaklaşık 5 milyar TL, 2013 yılı sonu itibarı ile aktif büyüklüğü ise yaklaşık 10 milyar TL seviyesine ulaştı. Tüm veriler operasyonel kiralama sektörünün ülke ekonomisi ve otomotiv sektörü için ne denli önemli olduğunu bir kez daha altını çiziyor.

Kaynakları yatırıma dönüştürüyor
Operasyonel filo kiralama pazarı Türkiye'de hızla büyüyor. Kurumsal amaçla kullanılan otomobillerin yüzde 10'dan daha az bir bölümünün kiralanıyor olması, sektördeki potansiyelin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak, şirketlerin kiralama fikrine alışması ve benimsemesi gerekiyor. Filo kiralama hizmetinden yararlanan şirketler, sermayelerini işlerini büyütmek için, yatırım için kullanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto kiralama 10 milyara ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN