Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış lastiği olmayan trafiğe çıkamayacak

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlıyor. Kış şartlarına uygun olmayan, kış lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Uygulama nisana kadar devam edecek

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Kış lastiği olmayan trafiğe çıkamayacak
Türkiye'de yaklaşık 14 milyon adet lastik satılıyor. Bunun yaklaşık 3.5 milyon adedini yani yüzde 30'unu kış lastikleri oluşturuyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yönetmeliği ile yolcu ve yük taşıyan araçlara, aralık ile nisan arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi. İki yıl önce yürürlüğe gören yeni yönetmelikle birlikte artan kış lastik pazarı yüzde 15'den yüzde 30'a çıktı. 2013'te kış lastiği satışları 1.5 milyon adetlerden 3 milyon adetlere çıktı. 2014'te bu rakamın 4 milyon adetlere ulaşması öngörülüyor.

TÜKETİCİ BİLİNÇLENDİ

Yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği kullanımını zorunlu kılan uygulama kapsamındaki denetimlerin faydasına dikkat çeken Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük, araç kullanıcılarının da bu konuya önem vermelerinin gerektiğine işaret etti. Havaların soğumasıyla birlikte kış lastiklerine olan talepte artış yaşandığını söyleyen Bedük, "Türk tüketicisi de mevsime uygun lastik kullanımında giderek bilinçleniyor. Hatta bu bilinç Avrupa seviyelerine ulaştı diyebiliriz. Bunu da en iyi kış lastiklerine olan talepten anlayabiliyoruz" şeklinde konuştu.

TİCARİ DIŞINDA DA ARTIŞ VAR

Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, zorunluluk getirilmeyen segmentlerde de kış lastiğinin kullanımı konusunda farkındalığın arttığına işaret etti. Bu durumun kış lastikleri pazarına önemli oranda yansımaları olduğunu söyleyen Akpulat, "Son 2 yıldır üst üste bu oranın artıyor olması bize, kışın emniyetli sürüş için kış lastiği kullanılması konusunda sürücülerin hassasiyetinin artıyor olduğunu da gösteriyor. Pazardaki talebe uygun olacak şekilde, yerel üretim avantajlarımızı da kullanarak kış lastiği arzıyla ilgili planlarımızı yapıyor ve pazara sunmaya devam ediyoruz" dedi.

GÜVENLİ SÜRÜŞ İÇİN 4 LASTİĞİ DEĞİŞTİRİN
Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle kış lastiklerinin 4'lü set olarak kullanılması öneriliyor. Kullanılmayan lastiklerin kuru, serin, güneş ışığı almayan ortamlarda güvenli bir şekilde saklanması gerekiyor.

EK MALİYET GETİRMİYOR
Kış lastiği ek bir maliyet değildir. Çünkü araç sahipleri tek setle tüm yılı geçirdiklerinde lastikleri normalde olması gerekenden çok daha fazla yıpranıyor. Oysa yaz ve kış şartlarına uygun özelliklerdeki 2 set lastikle bu süreyi birkaç katına çıkartabilirler. Kış lastikleri ile standart lastikler arasında ufak bir fiyat farklılığı söz konusudur. Bu da kış şartlarına uygun emniyetli sürüş için geliştirilen lastiğin özel yapısından kaynaklanmaktadır. Aynı ebattaki kış lastiği ile yaz lastiği arasında oldukça az fiyat farkı bulunmaktadır. Bu fiyat farkının karşılığında elde edilen emniyetli sürüş rahatlığı ise tartışmasız son derece önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış lastiği olmayan trafiğe çıkamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN