Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araziden şehre

SUV denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan Nissan’ın arazi yeteneğiyle isim yapmış modeli X-Trail, artık çizmelerini çıkartıp, makosenlerini giymiş gibi. 1,6 lt turbo dizel motor ve otomatik şanzımanıyla birçok kişinin beklentilerini karşılayan otomobil 7 kişilik oturma kapasitesiyle de kalabalık ailelere göz kırpıyor.

Giriş Tarihi: 10.11.2014 14:41 Güncelleme Tarihi: 10.11.2014 16:37
Araziden şehre

Herkesin gözü aydın! Geniş ailelerin MPV ve minibüslere mahkum olma devri X-Trail ile değişti. 7 koltuklu oturma düzeni, 1,6 lt silindir hacimli 130 HP'lik dizel motor ve otomatik şanzıman birlikteliğiyle birçok kişinin rüyaları gerçek oldu. Bu rüyayı yaşamak için sadece (!) 100.000 TL'nin biraz üzerinde bir bütçeye ihtiyacınız var. Evinizde tek otomobil olmalı diye düşünüp, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir liste yaptığınızda hepsine cevap veren bir araç bulmakta zorlanabilirsiniz. Yeni Nissan X-Trail ise evin tek otomobil olma konusunda önemli avantajlara sahip. Arazi yeteneğiyle öne çıkan selefine göre, birçok kişinin beklentisine cevap verebilen bir "şehirli bir SUV" olarak karşımızda duruyor. X-Trail'in detaylarını anlatmadan önce kısaca tasarımına göz attığımızda çizgilerinin selefinden çok farklı olduğunu görüyoruz. Selefinden daha sportif görünen yeni X-Trail, kardeşi Qashqai'ye oldukça fazla benziyor. Motor ve şanzıman kombinasyonlarıyla benzerlik gösteren bu iki modelin tasarımlarının da benzer olması ilk bakışta müşteri portföyü açısından sıkıntı yaratabilirmiş gibi görünebilir. Ama Nissan bu iki aracın ayrımını başarılı bir şekilde yapmış. Selef X-Trail ile Qashqai arasında "arazi kullanımı" kesin bir ayrımken yeni nesilde X-Trail, 7 koltuğuyla farklılaşıyor. X-Trail'in içerisine geçtiğimizde kabinde de Qashqai izlerini yoğun olarak taşıdığını görüyoruz. Bunu, diğer otomobil markalarında da "marka tasarım anlayışı" olarak kullanıldığını bildiğimiz için yadırgamıyoruz. Yeni direksiyon simidi ve orta konsol tasarımında Nissan'ın premium markası Infiniti'nin FX serisine göndermeler var. Açık renkli direksiyon kaplaması ve alüminyum görünümlü plastik malzeme uyumu göze hoş geliyor. Orta konsol merkezindeki piyano siyahı kaplamalar da şıklığı arttırıyor. Ancak, doğal olarak malzeme ve işçilik kalitesi Infiniti'den uzak. Oldukça modern tasarlanan orta konsolda yumuşak ve sert plastik malzeme birlikte kullanılmış. Ancak sert plastik malzemeler ve yer yer özensiz işçilik, kalite hissinin azalmasına sebep oluyor.

Test aracımız, X-Trail'in tüm yeteneklerini görebilmemiz için en zengin donanım seçeneğine sahip. Daha önce Qashqai'de tanıştığımız 360 derecelik görüş açısı sunabilen kamera sistemi X-Trail'in 7 inçlik renkli ekranından rahat izlenebiliyor. Bu sistemin park ve manevralarda büyük kolaylık sağladığını söylemeliyiz. Multimedya sisteminin yetenekli ve rahat kullanılabiliyor oluşu X-Trail'e puan kazandırıyor. Sistemin USB ve AUX girişi vites kolunun hemen önünde, kolay ulaşılabilir yerde. Ancak buraya bağladığınız cihazınızı koymanız için planlanılan göz gerçekten küçük olduğu için ergonomi sorunu ortaya çıkmış. Küçük eşya gözlerine söz gelmişken, vites konsolunda ısıtma ve soğutma özellikli iki bardaklık ve kolçak içinde de küçük eşya gözü bulunuyor. Ön kapı içlerinde de şişe koyma gözleri ve yeterli büyüklükte cepler sunuluyor. Bagaj hacmi de oldukça cömert olan otomobil, 7 kişilik oturma kapasitesinde valizlerinize yer sağlamasa da günlük eşyalarınız için alan sunuyor. Yaşam alanına sıra geldiğinde X-Trail'in Qashqai'den çok daha ferah olduğunu görüyoruz. Üçüncü sıraya geçişi kolaylaştıran kızaklı ikinci sıra koltuklarla arkadaki diz mesafesi de ayarlanabiliyor. Yine de üçüncü sıraya geçmek ve burada yolculuk yapmak zor. Ancak kısa mesafede yolculuk yapılabilir. Kullanılmayacağı zaman ise bu koltuklar pratik bir şekilde zemine gizlenebiliyor. Genel olarak konforlu bir sürüş tecrebesi sunan X-Trail'in sert amortisör ve yumuşak helozon yay tercihiyle dengeli bir sürüş karakteri oluşturulmak istenilmiş. Bu durum, bozuk zeminlerde gürültü olarak kabine geri dönüşler yansıtıyor. Qashqai'ye göre yerden daha yüksek olan X-Trail, ani şerit değişimlerinde daha fazla karoser salınımı yaşatıyor. Ancak yol tutuş konusunda önemli bir sorun yok. Elektrik destekli direksiyonun sürücüyle iletişimi çok iyi değil. Direksiyon sistemi

dinamik isteklere yanıt vermek yerine sürücünün konforla yol alması için tasarlanmış. Otomobilin asıl yetenekli olduğu yer ise motor kaputu altındaki 130 HP'lik turbo dizel güç ünitesi. Hem çok tatminkar hızlanma verileri elde edilmesini sağlıyor hem de istenildiğinde 6,7 lt/100 km'lik ortalama tüketim ile yol almayı da mümkün kılıyor. Motor gücünü ön tekerleklere ileten CVT tipindeki X-Tronic şanzıman da türünün en iyi örneklerinden biri. Genellikle, sürekli değişken oranlı CVT tipteki şanzımanların sürüş konforunu etkileyen bir çalışma tarzları vardır. Ama X-Trail'in X-Tronic'i motor gürültüsünü gereksiz tırmandıran bir kullanıma sahip değil. Hızlanma isteklerine yeterince hızlı cevaplar veren şanzıman manuel kullanıma gerek bırakmıyor. Manuel olarak da 7 ileri kademe kullanımı sunan X-Tronic'in 1.6 dCi ile uyumu çok iyi. Genel olarak bakıldığında Nissan'ın, X-Trail ile çok iyi bir iş yaptığı ortaya çıkıyor. Düşük silindir hacimle vergi avantajlı bir SUV ortaya çıkartan Nissan, güçlü dizel motor ile hem hızlanma hem de yakıt ekonomisi dengesini iyi kurmuş.

Yazı : Koray Kodal

Fotoğraf : Ersan Sezer

Daha fazla otomobil haber için www.otohaber.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araziden şehre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN