Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaz ve fren pedalına nazik davranın

Islak zeminde güvenli bir sürüş için hızı düşürün. Yolda çıkabilecek tehlikelere karşı riski azaltın. Öndeki araçla takip mesafesini artırın. Fren ve gaz pedalına nazik davranın. Ani fren ve ani hızlanmadan kaçının

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Gaz ve fren pedalına nazik davranın
Yağışlı havalar ve ıslak zeminler yolları sürücüler için zorlu hale getiriyor. Zorlu yol koşullarında güvenli sürüşü için şunlara dikkat edin: - Islak zeminde daha güvenli bir sürüş için hızı düşürün. Yolda çıkabilecek tehlikelere karşı riski azaltın. - Öndeki araçla takip mesafesini artırın. - Yağışlı havalarda fren ve gaz pedalına nazik davranın. Ani fren ve ani hızlanmadan kaçının. - Sisli havalarda öncelikle kısa farlarınızı, sis farlarınızı açın. Önünüzdeki araçlarla güvenli bir fren mesafesi bırakın. Sollama yapmaktan kaçının. -Yolun daha rahat görülebilmesi için sileceklerin, aydınlatma cihazları ve diğer temizleyici sistemlerini kontrol edin, gerekirse onarın. - Lastik hava basıncını kontrol edin. Yağışlı havalarda ıslanan zemin lastik hava basıncını çok daha önemli hale getiriyor. - Şiddetli yağmur, sileceklerin yeterince iş görememesine ve ön camda bir su tabakasının oluşmasını sağlayabilir. Bu yüzden görüş mesafesi, yolun kenarını ya da diğer araçları görmeyi engelleyecek kadar azaldığında araç kenara çekilip, yağmurun hafiflemesini bekleyin. -Fren balatalarını ıslatacak kadar derin su birikintisinden geçilirse, hafifçe frene basarak kurumasını sağlayın.

9.5 milyon binek otomobil var
Kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihinde başladı. Kış lastiği zorunluluğu sadece, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibus, kamyonet ve A türü yetki belgeli araçları kapsıyor. Ancak tam bir yol güvenliğinin sağlanması için binek otoların da kış lastiği kullanımının iyi olacağı belirtiliyor. Trafikte kayıtlı toplam 18.5 milyon aracın yaklaşık 9.5 milyonunun binek olduğu düşünüldüğünde, binek otomobillerin de kış lastiği kullanmasının önemi daha iyi anlaşılıyor. Böylece trafikteki tüm araçların kış lastiğiyle seyrinin sağlanması gerçek anlamda yol güvenliği açısından riskleri en aza indirecek.

Kış lastiği fren mesafesini azaltıyor
Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde yüzde 25'e varan avantaj sunuyor. Kış koşullarında yapılan sürüş testlerine göre, yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, bu ölçüyü 36 metreye kadar düşürebiliyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor. Karlı bir yüzeyde 45 km/s hızla yol alan bir aracın fren mesafesi, zincir takılmış lastikle 31 metre iken kış lastiği ile 12 metreye düşer.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaz ve fren pedalına nazik davranın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN