Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler direksiyonda anne ve babayı örnek alıyor

Goodyear 2014 yılının sonunda 16-25 yaş arasındaki genç ve acemi sürücülerin ebeveynlerine yönelik anket gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 10.2.2015 12:51
Gençler direksiyonda anne ve babayı örnek alıyor
Goodyear tarafından 16-25 yaş arasındaki sürücülerin ebeveynleri ile yapılan araştırmanın yeni bulgularına göre ebeveynler otomobil kullanırken çocukları için önemli ve iyi bir rol model olurken, kimi zaman çocuklarının sürüş alışkanlıkları konusunda olumsuz etki bırakabiliyor.


Avrupa 'da 'nin yaptırdığı araştırmaya göre acemi sürücülerin, yaralanma ve ölümcül kaza riski deneyimli sürücülere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Ebeveyn ve sürücü eğitmenlerine rağmen acemi sürücülerde; sürüş esnasında mobil cihazların kullanımı, tecrübesizlik ve dikkatin dağılması önemli risk faktörleri arasında yer almakta. Araştırmasında elde edilen bulgularda; sürüş sırasında tehlikeli davranışlar arasında %66 oranında hız ve %44 oranında kulaklık kullanmadan telefon ile konuşma yer alıyor.

Çocuk olunca dikkatli


Araştırma sonuçlarında Avrupa'nın yanı sıra Türkiye için de çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; ebeveynler her zaman yol becerileri konusunda kendilerine güvenmiyor. Ancak bu oranın Türkiye'de çok yüksek olması dikkat çekici. Avrupa çapında, acemi sürücülerinin kendilerine güvenme oranı %54 iken, Türkiye'de acemi sürücülerin ebeveynlerinin kendine güvenme oranının % 90'a çıkması dikkat çekici. Örneğin; Avusturya'da bu oran %39'un altında.Araştırmanın Türkiye sonuçları açısından olumlu bir bulgu ise eğitmenlerin %82'sinin öğrencilerine kötü hava koşullarında yapılması gerekenleri öğretmesi olarak karşımıza çıkmasıdır. Avrupa'da bu oran %51 seviyesine düşmekte.Araştırmaya katılan ebeveynlerinin %55'i çocukları olduktan sonra daha dikkatli kullanmaya başladıklarını da ifade etmekte.

Çocuklar, ebeveynlerinin nasıl araç kullandıklarını gözlemliyor


Araştırmaya göre ebeveynlerin yarısı (%51) araba kullandıklarında, çocuklar ebeveynlerinin tutumlarını gözlemliyor ve dikkat ediyor. Yine ankete katılan ebeveynlerin yaklaşık %34'ü, kendi sürüş alışkanlıklarının, çocuklarının yol güvenliği konusundaki tutumlarını, özellikle 6 ila 16 yaş arasındaki dönemlerde etkilemeye başladığını ifade etmekte. Bulgulara göre ebeveynlerin %46'sı sürüş eğitimini destekliyor. Ayrıca, ebeveynlerin %53'ü çocuklarının profesyonel sürüşeğitimleri için daha fazla ilgili ve düzenli sürüş eğitim gelişimleri hakkında bilgilendirilmek istiyor. %40'ı ise çocuklarının ilk elden gelişimlerini görmek için derse katılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler direksiyonda anne ve babayı örnek alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN