Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve ihalede yarışacaklar

ve arasındaki kardeş rekabeti sınırları aştı. Bu iki marka ABD Posta Servisi'nin açacağı 6.3 milyar dolarlık ihale için yarışacaklar.

Giriş Tarihi: 13.2.2015 11:59
Ford ve Tofaş ihalede yarışacaklar
ABD Posta Servisi'nin 6.3 milyar dolar ile dünyanın en büyük hafif ticari araç filo ihalesine tarafından Bursa'da üretilen Doblo da aday. ABD'ye Dodge RAM markasıyla ihraç edilen Doblo ve daha önce Türkiye'de üretilen Transit Connect, dev ihalenin en iddialı talipleri arasında. Araç başına 25 bin dolar ile 35 bin dolar arasında değişen fiyatların ödeneceği ihalenin toplamı ise 6.3 milyar dolara kadar ulaşacak.

KAPASİTE YETMİYOR


ABD Posta Servisi, 30 yıl önce özel olarak üretilen Grumman LLV markalı araçları kullanıyor. Artık ömrünü dolduran bu araçlar, ABD'deki e-ticaretin yaygınlaşmasından dolayı artan yük kapasitesini kaldıramıyor. Ayrıca posta servisi araçlarında kullanılan motorların hacmi büyük olduğu için yakıt tüketimi oldukça fazla. Paylaşılan bilgilere göre ABD Posta Servisi araçları yıllık olarak 582 milyon litre yakıt harcıyor. Bu yüzden yapılacak dev ihalede taşıma hacmi Grumman'dan fazla, yakıt tüketimi ise düşük araçlar öne çıkacak. Bu modeller arasında ise Bursa'da üretilerek ABD RAM markasıyla ihraç edilen Fiat Doblo ve daha önce Kocaeli'de üretilen Ford Transit Connect geliyor. Türkiye'de üretilen modellerin en büyük rakibi ise Mercedes'in hafif ticari aracı Sprinter ve Fiat'ın Ducato modeli gösteriliyor.

2018'DE YOLLARDA

ABD Posta Servisi, söz konusu ihaleye katılacak şirketleri gelecek hafta Washington'da belirleyecek. Üreticiler, posta servisi için geliştirdikleri prototipleri 2016 yılına kadar tamamlayacak. Kazanan modelleri ise 2017 yılında açıklanacak. Bu süreçten sonra ise kazanan şirket üretim için harekete geçecek ve 2018 yılının başında ABD Posta Servisi'nin yeni dağıtım araçları yollara çıkacak. Öte yandan ihale detaylarında satın alınacak araçlarda kayar kapı ve 25 kilometre hızda az yakıt tüketimi gibi özellikler isteniyor.

175 BİN HEDEFİ İKİYE KATLANIR

TOFAŞ, tamamı Bursa'daki fabrikasında üretilip geliştirilen Doblo'yu geçtiğimiz aralık ayından itibaren Amerika'ya ihraç etmeye başladı. 360 milyon dolarlık yatırımla yenilenen Doblo, Amerika'da RAM markası ProMaster City ismiyle satılıyor. ABD'ye bu modelle ilk kez ihracat yapan Tofaş, 2021 yılına kadar Amerika'ya 175 bin adet Doblo ihraç edecek. Fiat Chrysler Automobile'nin (FCA) ihaleyi alması durumunda bu rakamın ikiye katlanması bekleniyor.

BUGÜNE KADAR 1.4 MİLYON SATILDI

Fiat'ın dünyada ilk kez bir modelinin üretimini İtalya dışında tek bir ülkede gerçekleştirme kararıyla, Doblo'nun üretimine 2000 yılının Eylül ayında başlandı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş'a ait olan proje sürecinde, Tofaş Ar-Ge Merkezi büyük sorumluluklar üstlendi. İlk yılında 100 bin adetle rekora imza atan Fiat Doblo üretiminin %90'ı 43 ülkeye ihraç edildi. 2001'de tüm Avrupa ülkelerine gönderilen Doblo, Tofaş'ın toplam ihracatının %83'ünü oluşturdu. Türkiye'de zorlu bir dönemde ülke ekonomisine önemli katkı sağladı. İhracat şampiyonu, yılın ticari aracı gibi başarılara imza atarken, Tofaş'ın en çok satan modellerinden biri oldu. Bugüne kadar 1.4 milyon adet Doblo üretildi, bu araçların 1 milyon adedi, dünyanın 80'den fazla ülkesine ihraç edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ford ve Tofaş ihalede yarışacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN