Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotivde eşdeğer dönemi başlıyor

TSE Başkanı Korkmaz: Sigorta maliyetleri düşecek. Daha ucuz, orijinalle eşdeğer parça kullanılabilecek.

Giriş Tarihi: 30.5.2015 11:25 Güncelleme Tarihi: 30.5.2015 11:30
Otomotivde eşdeğer dönemi başlıyor
TÜRK Standardları Enstitüsü, (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle gerçekleştirdiği tanışma toplantısında 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek 'Eşdeğer Parça Belgelendirmesi' ile tüketicilerin orijinal parça yerine bununla aynı özelliklere sahip eşdeğer parçayı daha uygun fiyata satın alabileceklerini, böylece sigorta maliyetlerinin düşeceğini söyledi.

Orijinale muadil

Eşdeğer parça belgelendirmesi; Hazine Müsteşarlığı koordinasyonunda TSE, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve üniversitelerle 3 yıllık çalışmayla tamamlandı. Konuyla ilgili çıkarılan genelge ile Eşdeğer Parça Belgelendirme yetkisi 2 yıl için TSE'ye verildi. Bu uygulamayla ilk 2 yıl TSE daha sonra da, akredite edilmiş belgelendirme kurumlarınca onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek.

TSE Başkanı Korkmaz, Eşdeğer Parça Belgelendirmesine neden ihtiyaç duyulduğunu şöyle anlattı: "Bir ürün Türkiye'de üretilip orijinal parça olarak yurtdışına satılıyor, aynı ürün Türkiye'ye geri döndüğünde tüketicimize dört birime, beş birime ssatılıyor. Yani bizim ürünümüz bize geri döndüğünde, orijinallik kazandığında bizim imalat maliyetimiz, hatta satış birim maliyetimizin 4 katına çıkıyor. Bu problemleri ortadan kaldıracak yegâne unsur, bu eşdeğer parçaların orijinal parça gibi testlerden geçirilerek, bu testlerin orijinal parçanın verdiği sonuçları verip vermediğinin ölçülmesidir."

1200 firmaya müjde

Korkmaz, Eşdeğer Parça Belgelendirmesinde TSE'nin esas ilgilendiği konunun 1200 yan sanayi firmasının üretimini gerçekleştirdiği parçaların otomotiv sektöründe hak ettiği yeri alması olduğunu ifade etti. Korkmaz, Eşdeğer Parça Belgelendirmesi yönteminin İspanya ve İtalya'da uygulandığını söyledi. Korkmaz, şu ana kadar eşdeğer parça belgelendirmesi için 4 firmanın 73 parça için müracaat ettiğini belirtti.

Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivde eşdeğer dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN