İETT'nin yeni nostaljik otobüsü sefere hazırlanıyor

2. Dünya Savaşı'nda İstanbul'da toplu taşıma aracı aracı olarak kullanılan Scania Vabis, Kurban Bayramı'nda sefere hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 27.8.2015 15:34
İETT'nin yeni nostaljik otobüsü sefere hazırlanıyor
İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Araç Bakım Onarım Daire Başkanı Karadağ: "Eminönü, Bahçekapı, Beyazıd, Fatih, Edirnekapı, Rami ve Taşlıtarla arasında hizmet verecek nostaljik aracımız sefere hazır. Bayramda vatandaşlarımız bu nostaljik otobüsle gezebilecek"

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

2. Dünya Savaşı'nda İstanbul'da toplu taşıma aracı olarak kullanılan tarihi Scania Vabis, İETT tarafından orijinalliği korunarak yeniden imal edildi.

1940'lı yılların şarkılarının dinlenebildiği müzik sistemine de sahip olacak nostaljik otobüs, Kurban Bayramı'nda sefere çıkmaya hazırlanıyor

İETT'nin Topkapı garajında AA muhabirine nostaljik araçla ilgili bilgi veren Karadağ, İETT'nin 1927'de hizmete alıp 1942 yılında hizmetten kaldırdığı Renault-Scemia'lardan sonra İstanbul'un bir süre otobüssüz kaldığını, kent içi toplu taşıma yükünü 1913-14 model elektrikli tramvayların üstlendiğini anlattı.

Şehir ulaşımının yalnızca raylara bağımlı hareket edebilen tramvaylarla gerçekleştirilemeyeceğini fark eden İETT'nin, o dönem daha modern ve daha çok sayıda araçtan oluşan yepyeni ve alternatif bir filo kurmak için kolları sıvadığını kaydeden Karadağ, 2. Dünya Savaşı nedeniyle araç temini konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşandığını, o şartlar altında hazır otobüs alamayacağını anlayan İETT yönetiminin, 1942 yılında İsveç'ten 15 adet Scania Vabis kamyon satın aldığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İETT'nin yeni nostaljik otobüsü sefere hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN