Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmit'te küçük SUV üretecek

Giriş Tarihi: 3.3.2016
İzmit'te küçük SUV üretecek

1.5 milyar TL'lik yatırımla kapasitesini artırarak i10 ile i20 modellerini üretmeye başlayan Hyundai Assan, üçüncü modeli üretmeye hazırlanıyor. Hyundai Assan İzmit'te küçük SUV üretecek

Japon Toyota'nın Türkiye'de 450 milyon dolarlık yatırımla SUV üretimine başlamasının ardından, Güney Koreli Hyundai de atağa geçti. Yaklaşık 1.5 milyar TL yatırımla i20 ve i10 modellerini üreten ve son dönemde kapasitesini artıran Hyundai Assan, İzmit'te kompakt SUV üretimi sinyalini verdi. Cenevre fuarında sorularımızı yanıtlayan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, İzmit'te yeniden kapasite artırımı için düğmeye bastıklarını belirterek, "Şu anda kapasite 245 bin adede yükseldi. Korelilerle görüşüyoruz. 2 ay içinde kesin karar verilecek. Bunun için 150 milyon dolarlık ek bir yatırım söz konusu olur" dedi.

BAŞKAN YARDIMCISI GELECEK
Kapasitenin artması halinde 3'üncü modelin devreye gireceğini söyleyen Kibar, "Hyundai, 3'üncü bir model daha üretmek istiyor. Modelin kompakt SUV olma ihtimali yüksek. Görüşmeler sürüyor. Bu yeni modelle birlikte mevcut alanda kapasite 300 bin adedin üzerine çıkacak. 2 ay sonra Hyundai Başkan Yardımcısı Türkiye'ye gelecek ve karar o zaman verilecek" diye konuştu.

HONG KONG'A İHRACAT

İzmit'te üretilen i20 modelinin bugün Avrupa'da en çok tercih edilen otomobillerden biri olduğunu da sözlerine ekleyen Kibar, "Bu araç Hyundai'nin Avrupa satışlarının yüzde 20'sini oluşturmuş durumda. İşte bu başarı yeni model yatırım için önümüzü açıyor" şeklinde konuştu. İzmit'ten 40 ülkeye ihracat yaptıklarını hatırlatan Kibar, kısa sürede içinde Yeni Zelanda ve Hong Kong'a da Türkiye'den araç göndereceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmit'te küçük SUV üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN