Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Otomotivde kalitesiz yedek parça hayatı riske sokuyor"

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, otomotiv sektöründe kalitesiz yedek parçaların insan hayatını riske soktuğunu belirterek "İnsanların araçlarına çıkma airbag (hava yastığı) taktırdığını görüyoruz. Bu 'airbag yok' demek. İnsanlar daha ucuza yaptırdığını zannediyor ama kendi hayatını tehlikeye atıyor." dedi.

Giriş Tarihi: 30.9.2016 15:01 Güncelleme Tarihi: 30.9.2016 15:06
Otomotivde kalitesiz yedek parça hayatı riske sokuyor

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürücülerin sürüş ve yaya emniyeti açısından araçlarında orijinal yedek parça kullanmalarının önem taşıdığını söyledi.

"Merdiven altı" diye tabir edilen yerlerden alınan yedek parçaların, sürücünün ve yayanın hayatını riske attığına işaret eden Özdemir, bu malzemelerin bir telefonla ithal edilebildiğini anlattı.

Özdemir, ithal edilen kalitesiz yedek parçaların güvenlik sorunu oluşturduğunu dile getirerek " İnsanların araçlarına çıkma airbag taktırdığını görüyoruz. Bu 'airbag yok' demek. İnsanlar daha ucuza yaptırdığını zannediyor ama kendi hayatını tehlikeye atıyor. Örneğin aracın tamponu yaya çarptığı kişiyi sıçratıp aracın üzerine atacak şekilde tasarlanır. Ama orijinal olmayan o parça aracınıza takıldığında ve yayaya çarptığınızda kişiyi aracın altına alıyor. Yani hafif şekilde atlatacağınız kazalar daha fazla zarara hatta ölümlere neden olabiliyor." diye konuştu.

Araçlardaki hayati önemi bulunan parçaların dahi çıkmasının kullanıldığını vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:

"Orijinal parça ile orijinal olmaya parça arasında kalite ve güvenlik olarak çok fark var. Bu açıdan orijinal parça kullanmak çok önemli. Yetkili servislerde bakım yaptırmak sürüş emniyeti açısından çok önemli. Yetkili servislerde kullanılan parçaların tamamı orijinal parçalardır. Dışarıda takılan öyle parçalar görüyoruz ki bunlar insanın canına kast eden ürünlerdir."

"TÜRKİYE OTOMOTİV PAZARINDAN HER ZAMAN UMUTLUYUM"

Özdemir, yaşanan olumsuzluklara rağmen otomotiv pazarından umutlu olduğunu söyledi.

Geçen yıl 77 bin araç sattıklarını dile getiren Özdemir, bu yılı ise sıfır araçta 75 bin, ikinci el de ise 25 bin araç satışı yaparak tamamlayacaklarını dile getirdi

Özdemir, ticari araçlara tanınan ÖTV muafiyetine de değinerek şunları kaydetti:

"'deki araçlara baktığımız zaman değiştirilmesi gereken 800 bin araç var. Ama bunların içinde önemli olan ÖTV'si yüksek olanlar. 82 bin ticari taksi var. Bu uygulamayla ticari taksi sahibi arabasını yüzde 45 daha ucuza almış olacak. ÖTV ödemeyeceği için daha ucuza alacak. Biz bu teşviki kısa dönemli bekliyorduk. Bu da pazarın yaşanan sıkıntısına ilaç olabilirdi. Ama bu değişikliği ticari araç sahipleri 3 yıl boyunca yapabilecekler."

Bu değişimin 3 yıla yayılacağı için pazara etkisinin beklenildiği kadar olmayacağını belirten Özdemir, "Zaten ticari araç sahipleri araçlarını 5 yılda bir değiştirmek durumundaydı. Yasa, değişim bir sene içinde olacak şeklinde getirilebilseydi o zaman daha bir ivme yakalayabilirdik. Teşvik daha dar bir dönemi kapsasaydı şu anki yaşadığımız sıkıntıyı aşardık." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Otomotivde kalitesiz yedek parça hayatı riske sokuyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN