Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 kişiyle yola çıkan MÜSİAD 11 bin üyeye ulaştı

MÜSİAD milli değerlere sahip çıkarak, hem ekonomiye hem de KOBİ’lerin büyümesine liderlik etti

Giriş Tarihi: 30.5.2016
12 kişiyle yola çıkan MÜSİAD 11 bin üyeye ulaştı
T ürkiye ekonomisinin son 31 yılı Anadolu'dan dünyaya açılmak isteyen işadamlarının mücadelesine sahne oldu. Bu mücadelenin ilk adımını ise Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) attı. 1990 yılında İstanbul'da kurulan MÜSİAD, 26'ncı yılında 50 bin üye işletmeyi ve 11 bini aşkın üyeye ulaştı. Dernek, yurtiçinde 86 ve yurtdışında 169 noktada temsil edilir hale geldi. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, aradan geçen zaman içinde 'nin yurt içinde ve yurtdışında temsiliyeti olan en geniş sivil toplum (STK) kuruluşlarından biri haline geldiklerini söyledi. ekonomisinin son 31 yılını STK'lar açısından değerlendiren Olpak, "MÜSİAD'a üye olmak itibar gerektiriyor. Üyelikteki en önemli kriterimiz ticari itibardır. MÜSİAD'a üye olmak isteyen herkesi kabul etseydik üye sayımızı kat be kat fazla söyleyebilirdik. Güvene verdiğimiz önemi yalnızca ticari itibar kriterimizle ortaya koyuyoruz. Dolayısıyla üyelerimiz güvenilirdir. MÜSİ- AD da güvenilir bir STK'dır" dedi. Teoriden pratiğe geçişi sağlamak için çalıştıklarını ve işadamlarının sorunlarını uluslararası platformlarda lehine dile getirme işlevine sahip olduklarını söyleyen Olpak, şöyle konuştu: "Etkili bir kürsü görevi görüyoruz. Çünkü yurt dışında 169 noktadayız. Ülkeler arasındaki alışverişlerde hatırı sayılır bir yerimiz var. Elbette, yurtdışında temsiliyette kalmıyoruz ve yalnızca kürsü vazifesi görmüyoruz. Aynı zamanda oralardaki iş fırsatlarını da Türkiye'ye taşıyoruz."

ŞİRKETLERİN YÜZDE 98'İ KOBİ
MÜSİAD üyelerinin büyük kısmını KOBİ'lerin oluşturduğunu söyleyen Olpak, "Çünkü biz Türkiye ekonomisinin aynasıyız. Bir yapı ne kadar enine temellenirse o kadar sağlamdır. Bu sağlamlık denklemi, ekonomik yapılar için de geçerli. Ekonomik mimaride gökdelen holdingler bulunabilir, fakat genel manzarayı KOBİ'ler oluşturur. Dolayısıyla KOBİ'lerin kuvveti, direnci ve esnekliği, ekonomilerin temel dayanaklarını teşkil eder. Dünyadaki işletmelerin yüzde 95'ten fazlası KOBİ. Türkiye'de bu oran yüzde 99.8. MÜSİAD, çağdaş tabiriyle bir 'kazan-kazan' süreci işletiyor: Çünkü KOBİ'lerin koşullarını iyileştirmek için çalışmak, doğrudan ülkenin ekonomik kalkınmasına destek vermek anlamına geliyor. Bu süreçte hem devlet, hem de KOBİ'ler kazanıyor" şeklinde konuştu. Olpak, "Savunma ve Yüksek Teknoloji firmalarımızı bir araya getirdiğimiz High Tech Port Fuarımızı, Katar'da gerçekleştirdik. Hemen arkasından, TÜRKSAT ile hazırladığımız organizasyonda: Türkiye'nin Milli Uydu Ekosisteminin Oluşturulmasında, özel sektörümüze daha fazla rol verebilmek için, 2 günde, 20 oturumda yol haritalarını tartıştık" dedi.

MÜSİAD EXPO BAŞLAYACAK
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, bu yıl 16'ncısı düzenlenecek olan MÜSİAD EXPO'da hem üyelerin hem de yurtdışı katılımcıların yeni iş fırsatları sunulacağını söyledi. Olpak, "Fuar iş geliştirme değil Türkiye'nin imajının üreten ülke ve merkez ülke olmasına da önemli bir katkı sağlıyor" dedi. MÜSİAD EXPO, 09-12 Kasım 2016'da CNR Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde düzenlenecek MÜSİAD EXPO, işbirliği fırsatlarının adresi olacak. "İnovasyon Ekonomisi ve Girişim Ekosistemi" başlığıyla 20. Uluslararası İş Forumu Kongresi'nin de yapılacağı organizasyonda, MÜSİAD'ın yüksek teknolojilerin üretimi ve dünyaya pazarlanması amacıyla 2014 yılında hayata geçirdiği "High Tech Port by MÜSİAD" projesinin 3'üncüsü de 16. MÜSİAD EXPO kapsamında CNR Fuar Merkezi'ndeki yerini alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 kişiyle yola çıkan MÜSİAD 11 bin üyeye ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN