Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargolardan %100 yerli silahlara

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Ambargolardan %100 yerli silahlara

Müttefik ülkelerin 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda ambargo uyguladığı , artık her silahı üretebiliyor. 1980’lerde hız kazanan savunma sanayisi AK Parti ile yerlilik oranında zirve yaptı

1964 yılındaki Kıbrıs bunalımı sırasında, müttefik ülkelerden alınan savunma teçhizatının kullanılması konusunda oluşan engeller, savunma sanayisinin geliştirilmesi için tarihin en büyük adımlarından birinin atılmasını sağladı. Kendi kendine yeterli bir savunma sanayisi altyapısının oluşturulması için özellikle çıkartma gemilerinin yapımına yönelik çalışmalar ile başlayan süreç 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda ABD ambargosuyla zirve yaptı. , aynı yıl Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nı kurdu ve savunma sanayisinin temellerini attı.

HER ŞEY KIBRIS SAVAŞIYLA BAŞLADI
Vakıflar kısa sürede Aselsan (1975), İşbir ( 1979), ASPİLSAN (1981), HAVELSAN (1982) gibi kurumları oluşturup savunma sanayisinde yatırımlar gerçekleştirdi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından 1985 yılından bugüne kadar yürütülen faaliyetler çerçevesinde, kara, hava ve deniz sistemleri ve platform bazında çeşitli alanlarda yurtiçi imkân ve yetenekler kazanıldı. 1970'li yıllarda temelleri atılan savunma sanayisi aradan geçen 46 yıllık süreçte zırhlı muharebe araçları, elektronik harp sistemleri, komuta kontrol, askeri gemi, kripto ve simülasyon konularında temel yetenekler kazandı. Bugün itibarıyla, kamunun ağırlıkta olduğu savunma sanayisinde, özellikle kara ve deniz araçları ile elektronik ve yazılım alanlarında özel sektör yatırımları var.

AK PARTİ İLE SEKTÖR ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR
AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana geçen 14 yıllık süreçte ise milyon dolarlarla ifade edilen savunma sanayisi, sadece yedi yılda üçe katladı ve 5 milyar dolara ulaştı. 13 yıl içinde çok hızlı bir büyüme yakalayan sektör 'nin ihtiyacının yüzde 55'ini karşılar hale geldi. Bu oran 2002'de yüzde 25 düzeyindeydi.

1.6 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT
İhracatta 2013'te dünyanın 23'üncü sırasında olan , 2002'den bu yana dört basamak atladı. İthalatta ise dünya altıncısı olan Türkiye 11'inci sıraya geriledi. 14 yıl içinde ihracatını birkaç milyon dolardan 1 milyar 655 milyon dolara kadar çıkardı. 2016'da en fazla ihracat 556 milyon dolarla ABD'ye yapıldı. Bu rakam Türkiye'nin her üç dolarlık ihracatının bir doları anlamına geliyor. Yıllık 890 milyon dolar seviyesinde Ar-Ge harcaması yapan sektörün hedefi gelişmiş ülkelerdeki yerlilik oranı yüzde 85 ila 95 seviyesine ulaşmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargolardan %100 yerli silahlara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN