Kara tahta tarih oldu

Giriş Tarihi: 30.5.2016

1985’lerde mevcudu 60’ları geçen sınıflar bugün yerini dijital tahtaların aldığı teknolojik donanımlı dersliklere bıraktı. FATİH projesi eğitimde ’ye sınıf atlattı

31 yıl önce öğrencilerin üçer üçer oturduğu, tebeşirle kara tahtayla derslerin işlendiği sınıfların yerini bugün uzay üslerini andıran akıllı sınıflar aldı. 60'ı bulan sınıf mevcutları 20'lere indi. Kara tahtanın yerini dijital "Akıllı tahtalar", tebeşirin yerini de tabletler aldı. 2010'da başlatılan 8 milyar 500 milyon bütçeli Fatih Projesi kapsamında binlerce okula akıllı tabletler dağıtıldı.
Öğrenci ve öğretmeni teknolojiyle buluşturan proje bu yılın sonunda tamamlanacak. Eğitim teknolojilerinde 'yi lider ülke konumuna getirecek FATİH projesi eğitimdeki fırsat eşitliğinin de en önemli aracı olarak tanımlanıyor.
Dünyada, 15 milyon öğrencinin, 600 bin sınıfın, 650 bin öğretmenin ve devasa bir bulut sisteminin, entegre olarak birlikte projelendirildiği başka bir proje yok. Projenin en önemli ayaklarından biri olan Eğitim Bilişim Ağı da (EBA) dünyanın en büyük içerik portalı olarak şimdiden talep görmeye başladı.

EBA İLK 10'DA
2023'e kadar yurtdışına e-içerik ihraç eden bir ülke olacak. 8 Eylül'de test yayına başlayan EBA'da bugün itibariyle 7 milyon 900 binden fazla kayıtlı kullanıcı bulunuyor. Eğitimin en önemli bilgi ağı olma hedefiyle başlatılan EBA'ya 56 bin 500 görsel, yaklaşık 10 bin video, bin 500 dergi, 21 bin soru ve 2 bin e-kitap yüklendi.
Öğrencilere yüz binlerce dijital ders içeriği takviyesi sağlayan MEB'in Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalı, eğitim içerikli siteler arasında 'de zirveye, dünyada da ilk 10'a girdi.

OTURUM AÇMA SAYISI 18 MİLYONU GEÇTİ
EBA portal, 2016 Mart itibarıyla dünya genelindeki internet siteleri arasında, bütün eğitim kategorileri arasında giriş sayısı bakımından 9'uncu sırada yer aldı. Bu kategoride, dünya genelinde kamu, özel, üniversiteler, herkese açık, kolektif portallar, sivil toplum siteleri, hayat boyu öğrenim dâhil bütün seviyelerdeki eğitim adresleri taranıyor.
İlk üçü Facebook, Google ve YouTube'un paylaştığı ilk 50'de sadece beş kamu sitesi yer buldu. EBA'nın oturum açma sayısı geçen yılın mart ayında 1 milyon 814 bin 359 iken, bu yılın mart ayında yüzde 935'lik artışla 18 milyon 772 bin 366 oldu.

250 BİN YENİ DERSLİK
Eğitim ve öğretime erişimin artırılarak fırsat eşitliğinin sağlanması konusunda derslik ihtiyacının büyük bir bölümü de son 13 yıl için giderildi.
2003'den bugüne kadar, 44 bin 104'ü hayırseverler tarafından olmak üzere 249 bin 618 derslik yapıldı. MEB yeni inşa edilecek okullara ilişkin tasarımını da sonlandırdı. Yeni inşa edilmesi planlanan okullar, öğrencilerin zevkine göre özel olarak tasarlandı.
Bu kapsamda binalar artık renkli olacak. Okul bahçelerine futbol-basketbol sahası, yeşil alan, salıncak ve tahterevallinin yer aldığı oyun parkı inşa edilecek.
Okullar, 260-720 arasında öğrenci kapasiteli ve 8-24 derslikli olarak tasarlandı.

STEM MODELİ GELECEK
Eğitimin niteliğini daha çok artırmak için Milli Eğitim Bakanlığı öğretme metodunu da değiştirecek. ABD, Finlandiya ve gelişmiş ülkelerde uygulanan STEM modeli ile öğrenciler, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği aynı anda öğrenecek. Yeni yöntemin en belirleyici özelliği ise soruyu öğretmenin değil öğrencinin soracak olması. STEM metodunun geliştirilmesi için MEB'in başlattığı Araştırmaya- Sorgulamaya Dayalı Bilim Öğreniminde Değerlendirme Stratejileri (SAİLS) projesi kapsamında bilim öğretmenleri yetiştirilecek. Hacettepe Üniversitesi'nin katkısıyla gerçekleşen STEM eğitimi için Türkiye çapında gönüllü olan 1200 öğretmene yeni öğretme metodları anlatıldı. 1200 öğretmenin okullarında dersine girdiği 100 binden fazla öğrenciye STEM kapsamında eğitim vermesi planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara tahta tarih oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN