Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katılımda 300 milyar $’lık hedef

2005-2015 arasında12 kat büyüyerek 45 milyar dolarlık aktife ulaşan katılım bankacılığı, kamunun sektöre girişi ile hedeflerini büyüttü. 2025’te 300 milyar dolarlık aktifle, sektörün bankacılıktaki payının yüzde 5’ten 15’e ulaşması planlanıyor

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Katılımda 300 milyar $’lık hedef
F inansal krizlere dayanıklılığını özellikle son 10 yılda açık bir biçimde ortaya koyan katılım bankacılığı sektörü, 'de 2005- 2015 yılları arasında 12 kat büyüdü. Bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünün 6 kat arttığı bu dönemde, katılım bankalarının sistem içerisindeki payı yüzde 2.44'ten 5.1'e çıktı. Aktif büyüklükleri 9.9 milyar liradan 120.2 milyar liraya ulaştı. Yine bu dönemde bankacılık sektörünün mevduat hacmi yüzde 379 oranında artarken, katılım bankalarının topladığı fonlar ise 788 artarak 74.4 milyar liraya ulaştı. Katılım bankalarının mevduattaki payı yüzde 3.19'dan 6'ya ulaştı. Kredi hacminde ise bankacılık sektöründeki büyümenin yüzde 853 olduğu 10 yıllık dönemde, katılım bankalarının kullandırdığı krediler ise yüzde bin 127 arttı. Toplam kredilerde yzüde 5.2 pay alan katılım bankalarının KOBİ finansmanındaki payı ise yüzde 13'ü aştı.

KÜRESEL BÜYÜKLÜK 2 TRİLYON $
Günümüzde faizsiz bankacılık kuruluşları 60 civarında ülkede faaliyet gösteriyor. 1 trilyon dolar aktif büyüklüğe sahip sektörde Suudi Arabistan, Katar, Endonezya, Malezya, BAE, Bahreyn, Pakistan, Kuveyt ve , sektörün yüzde 93'ünü oluşturan ülkeler olarak öne çıkıyor. Büyüme hızı konvansiyonel bankacılıktan daha hızlı olan sektörün bu 9 ülkedeki aktif toplamının 2020 yılı itibari ile 2 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor.

KAMUNUN GİRİŞİ KATKI SAĞLAR
Katılım bankacığı sektörüne son dönemde iki kamu kuruluşu giriş yaptı. Ziraat katılım geçen yıl, Vakıf Katılım ise bu yıl faaliyete geçti. Kamunun sektöre girişi, strateji belgesinde belirlenen hedeflere ulaşmada büyük katkı sağlayacak. Kamu bankaları, rekabeti ve dolayısıyla hizmet ve ürün kalitesini artırarak, sektörün büyüme ivmesini hızlandırak. Kamu ayrıca katılım bankacılığının Anadolu'ya yayılmasına da büyük katkı sağlayacak. Sektör daha geniş kitlelere ulaşarak tabana yayılacak. Kamunun katılım bankacılığı sektörüne girmesiyle birlikte çıkardıkları her ürün ile ilgili olarak Danışma Kurulları'ndan onay alan katılım bankaları bu alanda önemli bir aşama kaydedecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katılımda 300 milyar $’lık hedef
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN