Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Renkli ekranlardan sanal gerçeğe

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Renkli ekranlardan sanal gerçeğe

Gazeteciliğin prensipleri değişmese de sunulduğu mecra 31 yılda önemli gelişmeler yaşadı. 80’li yılların ortalarında renkli televizyon ekranlarıyla tanışıyordu. Şimdi ise 360 derece kameralarla sanal gerçeklik teknolojisini konuşuyor

Benim 1993 yılının başından bu yana tanık olduğum SABAH'ın başlangıç hikâyesi 'nin dijital teknolojiyle buluşma hikayesiyle benzer dönemlere sahip. SABAH ile tanıştığı yıllarda Türk halkı dijital santrallerle telefon aramalarını otomatik yapmaya başlamıştı. Santral çalışanlarının bağladığı "yıldırım arama" özelliği ayrıcalık olmaktan çıktı ve her telefon sahibinin anında arama yapma olanağı sunulmuştu. TRT önce Dallas dizisini sonra tüm kanalı renkli hale getirmişti. Dijital santral yatırımları iletişim konusunda 'nin çağa ayak uydurmasını sağlarken Türk şirketleri Teletaş ve Netaş önemli bir insan kaynağına ve iş yeteneğine kavuşmuştu. Türkiye'nin iletişimde dijital teknolojiyle tanışması, kişisel bilgisayarların yükselişi, mobil telefonlar, internet ve akıllı telefonlarla birlikte SABAH'ın hikâyesiyle birlikte yaşadığımız teknoloji dönüşümü.

SHIFT TUŞUYLA TANIŞTIM
Ben bilgisayarla İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tiyatro kulübünde oyun metinlerini bilgisayara aktarırken tanıştım. O zaman elektronik bölümünden arkadaşım Metin'e Shift tuşunu sorduğumda yıl 1988'di. 1993 yılının Mart ayında ben Sabah Dergi Grubu'na (1 Numara Yayıncılık) adım atarken ilk bilgisayar dergisi PC Magazine yayına hazırlanıyordu. Uzun hazırlık döneminde kullandığımız DOS tabanlı mavi ekranlı bilgisayarlardı. Ancak bilgisayar dergisi olduğumuzdan bizim renkli ekranlı Windows tabanlı bilgisayarlarımız da oldu. Görevim her sektörün bilgisayar yatırımlarını araştıran sektör editörlüğüydü.

APPLE VE MİCROSOFT'UN İNİŞ VE ÇIKIŞINA BAKIŞ
Wındows 3.0 saltanatı devam ederken başladığım grupta ilk kez dijital baskıya tanık oldum. 90'ların ilk yarısının sonunda PC Magazine Türkiye dergisiyle okurlara ücretsiz CD-ROM dağıtırken, mobil telefonlar kendini hissettirmeye başladı. Microsoft Windows 95 ile kişisel bilgisayarlar tarafında hükümranlığını ilan ederken biz de BBS'lerden www'e adım attık. Türkiye'nin ilk web sitesine sahip haftalık yayını Boğaziçi Üniversitesi işbirliği yapan Aktüel dergisiydi. IBM, Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ'den tanıdığı olup internet hattına sahip olmak ayrıcalıktı. Sabah 10'uncu yılını kutlarken Türk Telekom henüz özelleştirilmemişti. Turkcell ve Super Online henüz bir iki yıllık genç şirketlerdi.

SANAL GERÇEKLİK DÖNEMİ
Gazetelerin kağıt dışında başka bir alternatifi uzun süre yoktu. Ancak internet sonrası habercilik şekil ve hız değiştirdi. Artık okurların önemli bir bölümü sosyal ağlardan veya internette yapılan aramalardan geliyor. Son iki yılda ortaya çıkan gelişmeler bir süredir ayak seslerini duyduğumuz 360 derece kameralarla hazırlanan sanal gerçeklik dünyasını ayağımıza getirdi. İSabah son olarak bu konuda dönüşüme de öncü oldu. Tüm okurlarına sanal gerçeklik gözlükleriyle deneyim yaşama şansını sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Renkli ekranlardan sanal gerçeğe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN