Dövme nereye ne zaman nasıl?

Giriş Tarihi: 30.8.2009

Dövme yaptırmadan önce iyi düşünün. Çıkartılmasının çok güç veya imkânsız olduğunu unutmayın. Ayrıca dövme sırasında enfeksiyon riskini de unutmayın

Hiç düşündünüz mü insanlar neden dövme yaptırır? Yapılan çalışmalar iki temel sebebin dövme yaptırma kararı almada önemli rol oynadığını gösteriyor. Birincisi insanın dünya görüşünü ve bu cihanda bir benzerinin bulunmadığını vurgulama ihtiyacı, diğeri ise üyesi olduğu grubun işareti olarak yaptırma gerekliliği. Karşı cinsi etkilemek ve "cool" görünmek için dövme yaptıranların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. İlk bakışta "erkek işi" gibi görünen işlem aslında hiç de öyle değil; dövme yaptıranların en az yarısı kadınlar.

RİSKLERİ NELERDİR?
Dövme yaptıran, iki önemli riski bilmek ve önlemini almak zorunda. Bunların başında enfeksiyon hastalıklarına maruz kalma riski geliyor. Temiz olmayan iğneler sonucunda bulaşabilecek HIV ya da Hepatit C gibi bir hastalık yaşamı tehdit edici boyutlarda olabiliyor. Bunlar kadar ciddi sonuçlar doğurmasa da bakterilerin yaratacağı enfeksiyonlar da can sıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Dikkate alınması gereken ikinci önemli risk ise dövme boyalarına karşı gelişebilen alerjik reaksiyonlar. Özellikle kırmızı boyaya karşı ciddi reaksiyonlar görülebiliyor.

DÖVME YAPTIRIRKEN ŞUNLARA DİKKAT EDİN

Dövme yaptırmadan üç gün önce aspirin benzeri kanama zamanını uzatacak ilaçlar almayı kesin. Hastaysanız dövme yaptırmayı erteleyin.
Tetanos aşınız eksikse dövmeden önce yaptırın.
Sizin için kullanılacak malzemenin steril olduğundan ve özellikle iğnelerin tek kullanımlık olduğundan emin olun.
Dövme yapanın ellerini yıkadığını ve size özel yeni eldivenler ile çalıştığını kontrol edin.
Kullanılan boyaların isimlerini, üretici firmayı ve numaralarını alın.
Daha sonra dövmeyi çıkartmak gerekebileceği aklınıza geliyorsa, siyah, koyu mavi ya da kırmızı renklerin lazerle nispeten daha kolay ortadan kaldırılabildiğini bilin; mavi, yeşil, sarı gibi açık renklerin temizlenmesi çok zor.
Dövme yapıldıktan sonra iyileşme sürecini dikkatle takip edin, bir aksilik fark ederseniz doktora gidin.

DÖVMENİN SİLİNMESİ
Genç ve çılgınken ya da Berk'e âşıkken adıyla dövme yaptırmak iyi bir fikir gibi gelebilir fakat bir gün kocanız omzunuzda kendi ismini görmek isteyebilir. Bu nedenle dövmenin silinmesi gerekebileceği akıldan çıkarılmamalı. Fakat ne yazık ki dövmeyi sildirmek yaptırmaya göre çok zor, hatta bazen neredeyse imkânsız.

DÖVMEYİ SİLMENİN ÜÇ TEMEL YOLU VARDIR
Cerrahi yol: Dövme yapılan yerin kesilip çıkarılması. Çok büyük alanlar için uygulamak mümkün değil, bazen başka yerlerden alınan deri ile yama yapmak gerekebilir.
Dermabrazyon: Üzerinde dövme olan derinin ilaçlarla ya da tıbbi zımparalarla soyulup çıkarılması demek. Derine nüfuz etmiş boyalarda etkisi sınırlı.
Lazer: Bu işle uğraşan çoğu hekimin tercih ettiği yöntem; geniş alanlara daha kolay uygulanır. Buna karşılık tek seans yeterli olmaz ve her rengin tedaviye cevabı farklıdır. Koyu renkler lazer enerjisini daha iyi emdiğinden tedavi bunlarda daha başarılı olur. Amaç renk pigmentlerini küçük parçalara parçalayıp beden tarafından atılmasını temin etmektir. Deri ilk başta beyazlar, normal rengin oluşması zaman alır. Lazerle parçalanan renk pigmentleri yerel alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ve en önemlisi, dövme iyileşirken geride yara dokusu bırakabilir.

DÖVME YAPTIRMA SEBEPLERİ
%44 eşi benzeri olmadığını hissetmek
%33 özgürlüğü yaşamak
%28 yaşadığı bir deneyimi vurgulamak
Dövme yaptırmadan önce belki de bir daha vücuttan hiç çıkmayacağını iyice anlamak gerekiyor. Silici yöntemlere güvenerek plan yapmak sonunda hüsrana uğramaya ve insanın vücuduyla yabancılaşmasına yol açabiliyor.

DÖVME ÇEŞİTLERİ
Amatör dövmeler:
Kişilerin kendilerine ya da arkadaşlarına kömür tozu, mürekkep, kül kullanarak yaptıkları dövmeler
Kültürel dövmeler: Belirli alt kültür grubuna mensup kişilerin yaptığı dövmeler
Profesyonel dövmeler: Bu işle uğraşan bir profesyonelin özel araçlar kullanarak yaptığı dövme
Kozmetik dövmeler: Kalıcı makyaj için dudak kenarı, kaş ve saç hattına yapılan dövmeler
Tıbbi dövmeler: Şeker hastalığı, sara gibi bilinç kaybının olabileceği hastaların durumlarını belirtmek, radyasyon tedavisinin yapılacağı yeri işaretlemek ya da meme ameliyatlarından sonra meme başını oluşturmak gibi tıbbi gerekçelerle yapılan dövmeler
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövme nereye ne zaman nasıl?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN