Sezen Aksu beni gördüğünde "Çocuk yapmalısın," diyor

Beyni bir fabrika gibi çalışıyor. En tuhaf yerlerde bile şarkı yazabiliyor. Onunla karşılaştığım gün de sanırım aklında bir şarkı vardı, bakışları çok uzaklardaydı. Küçük bir kız gibiydi Sıla, tanıyamadım önce. Makyajsız en fazla 17 gösteriyor. Efe Bahadır'la yeni şarkılar yazmaya başlamışlardı. Kafası o şarkılarla doluydu. Heyecanlıydı. "Konuşalım," dedim. "Konuşalım," dedi. Lapa lapa kar yağarken buluştuk.

- Geçen yılın en çok konser veren isimlerindendiniz. Yüz binlere söylerken tedirginlik duyuyor musunuz?
- Küçük organizasyonlarda daha tedirginim.Yüz binlere şarkı söylerken rahatım. Kalabalıkla coşuyorum.
- Son albümünüz Vaveyla diğer albümlerinden daha farklı sanki?
- Doğu enstrümanlarını daha az kullandık. Bu kez ilk defa ud yok. Hiçbir zaman şarkılara popülist yaklaşmadım. 'Öyle bir şarkı yazayım ki patlasın,' gibi bir endişem hiç olmadı. Oradan yola çıkarsan uzun vadeli netice getirmez.
- Bu kadar hızlı yükseleceğini tahmin ediyor muydunuz?
- Daha fazlasını tahmin ediyordum. Hep daha iyi şarkılar yazmak, kitlemi büyütmek istiyorum. Sezen Aksu İspanya'da, Türkçe şarkılarla konser veriyor ve salonlar dolup taşıyor. Demek ki kendi dilinde söyleyerek evrensel olabilirsin. Ben de dünyanın başka yerlerinde şarkı söylemek istiyorum.
- Kafanıza en çok taktığınız şey ne bu günlerde?
- En çok mücadele ettiğim şeyler, yeni şarkılar. Son dönemde başıma neler geldi, nasıl hissediyorum, neler başkalaştı? Bunlarla haşır neşirim.
- Âşık olduğunuzda yazdığınız şarkılar mı, yoksa aşk acısıyla yazdıklarınız mı daha etkileyici?
- Hepsinin yeri başka. Mutluyken de çok üretici olabiliyorum. Melankoliye düştüğümdeyse yalnız kalmayı seçiyorum, ama duygularımı çok diplere itip, orada günlerce barınabilen biri değilim. Balad şarkılarla daha gündeme gelmiş olsam da, aslında neşeliyimdir. Sabahları güzel kalkarım, hayatım olumluluk üzerinedir. Mutlu bir ailede büyüdüm. Onun da etkisi çok büyük.

SILA GENÇOĞLU
Hızlı yükselmenin kısıtlayıcı tarafları var. Yaşamım sokaktan ev ortamına taşınınca yemek yapmaya başladım. Çok iyi yemek yapıyorum artık!
Gümbür gümbür müzik çalan barın birinde, aklıma hem söz hem melodi geldi. Telefonumu kapıp tuvalete koştum. Kendimi kabine kapattım, şarkımı söyleyip kaydettim. Kapıyı açtığımda insanlar bana tuhaf tuhaf bakıyordu
Bir buçuk sene evvel söktüm attım televizyonun fişini. Evimde televizyon yok! Magazine de çok uzak duruyorum başından beri.

TEDBİLİKIYAFET GEZİYORUM
- Bu kadar hızlı yükselişin yalnızlaştıran bir yanı var mı?
- Geçen gün karşılaştığımızda beni tanıyamadın ya 'Reşit bile gözükmüyorsun,' demiştin. İşte o makyajsız hal beni kurtarıyor. Tedbilikıyafet gezmeyi tercih ediyorum. Hızlı yükselmenin kısıtlayıcı tarafları var. Yaşamım sokaktan ev ortamına taşınınca yemek yapmaya başladım. Harika enginar dolması yaparım.
- Bu kadar üretken bir kadın çocuk yapmayı düşünmez mi?
- 32 yaşımdayım. Uzun vadede olabilir belki. Her üretici kadın bunu bana aşılıyor. 'Anne olman lazım mutlaka,' diyorlar. Mesela Sezen Aksu her beni gördüğünde kolumdan tutup 'Mutlaka çocuk doğurman lazım,' diyor. Bir gün anne olacağım ama şimdi değil!
- Kendini nasıl koruyorsun rekabetten, düşmanlıklardan?
- Evimde televizyon yok! Bir buçuk sene evvel söktüm attım televizyonun fişini. Magazine de çok mesafeliyim başından beri. Kendime bir dünya kurdum.

TUVALETTE ŞARKI KAYDETTİM
-Başka isimlere beste veriyor musun?
- Evet, ama pek çok şarkıyı birlikte yazdığım Efe (Bahadır) ile bir karar aldık. İyi söyleyemeyenlere şarkı vermeyeceğiz. Çünkü o şarkılar düştükçe, ben onların ellerinden tutup, o şarkıları kaldırmaktan çok yoruldum.
- Aklına önce söz mü geliyor, müzik mi?
- Değişiyor. En komiği, beş sene önceydi. Gümbür gümbür müzik çalan barın birinde, aklıma hem söz hem melodi geldi. Telefonumu kapıp tuvalete koştum. Tuvalette sıra var. Bir yandan da unutmayayım diye şarkıyı tekrarlıyorum. Tuvalete girdim, kendimi kapattım, şarkımı söyleyip kaydettim. Kapıyı açtığımda insanlar bana tuhaf tuhaf bakıyordu...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezen Aksu beni gördüğünde "Çocuk yapmalısın," diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN