Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asdvadzadzin tabağında neler var?

Nar Lokantası'ndaki 'İstanbul Ermenileri Mutfağı' akşamında Nedim Atilla'nın sohbetinden, Asdvadzadzin tabağındaki deli işi dalak dolmasına... Rahmetli Mehmet Ali Birand'ı mutlu eden bol domatesli, tereyağlı pilav kokusundan, maç arası köfte-ekmeğe...

Giriş Tarihi: 20.1.2013
14 OCAK PAZARTESİ
'AŞÇI'LAR ÂLEMİNDE NOKTA-VİRGÜL YASAK MI?
Bir romanda böyle bir cümle olabilir mi: "Ana yeşil sebze yemeğiminse sarımsakla sotelenmiş ve limon sıkılarak tamamlanan ıspanak olmasına karar verdim bununla beraber içine ot doldurulmuş kemikli kuzu gerdan sarma yapacaktım antre olarak Baş Şef'in takım elbisesini mahvettiği gün yaptığı gibi tek pirzola yapacaktım sulu pembe ve benim kendi kuzularımdan elde ettiğim et suyuyla yaptığım jus olacaktı üzerinde yanındaysa kuzukulağı soslu kızarmış enginar olacaktı." Üşenmeyip saydım: 57 kelime! Wayne Macauley'nin The Cook adlı romanı, İthaki Yayınları tarafından Aşçı adıyla basılmış. Kitaptaki cümleler çoğunlukla böyle. Noktayla virgülün herhalde eski bir komedyen çift olduğu, mutfakta böyle tarihi geçmiş malzeme kullanmanın yanlış olduğu düşünülmüş! Yasak herhalde noktayla virgül!

15 OCAK SALI
HAVADA ASILI GÖRÜNMEZ GARSONLAR MI VAR?
Dilber Ay'lı pavyon gecemizi Cumartesi SABAH'ta yazdım (dün). Bugün, olayların geçtiği Cahide'ye dair bir hayretimi not düşeyim. Şovun ön planda olduğu yerlerde genellikle yemekler dandiktir, servis de aksar. Buradaysa mükellef bir akşam yemeği yiyorsunuz (Hele göz de doyurmalık tatlı setindeki Beyrut/Şam mamullerini çağrıştıran baklavamsılar, her gün olsa her gün gider!). Elemanlar da adeta kirpikleriyle anlaşıyorlar. Hızlı ve organizeler. İçkinizin sondan bir evvelki yudumunu aldığınızda, sanki havada asılı duran bir garson sağ omzunuzdan aşağı inip yenisini bırakıyor. Kişi başı fiks menü sistemi olan bir yerde, ne kadar az içseniz müessesenin lehine olacağı için, böyle ha bire tazelenme durumu ayrıca tuhaf! Kişi başı 150 TL elbette ki ucuz değil. Ama gecenin sonunda helal ediyorsunuz. Ettik.


ARKADAŞINA GÖNDER
Asdvadzadzin tabağında neler var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN