Teknoloji gündemi siyaseti aratmıyor

Yahoo, düşmanıyla neden ortak oldu? Twitter'da TT olmanın bedeli ne? ABD'li baba, kızına Facebook'tan çıkması için kaç dolar ödeyecek? Cevaplar bu yazıda!

Giriş Tarihi: 10.2.2013
Teknoloji dünyası, bu günlerde en az Türkiye gündemi kadar hareketli. Hâl böyle olunca, bu hafta tek bir konu yerine tüm gelişmelerden 'tadımlık' şekilde bahsedeyim dedim.
Efendim bilirsiniz, 'Kendi adına para bastırmak' denilince bizde akla ilk olarak geçmişte bağımsızlığını ilan eden hükümdarlar gelir. Ancak artık bu söz size dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon'u da hatırlatacak. Zira geçen yılın en çok kazanan sitesi, mayıstan itibaren kendi para birimine sahip olacak. Sanal para birimi, başlangıçta firmanın Kindle Fire gibi cihazları için uygulama mağazasından ürün satın almak için kullanılacak. Sonraki aşamada, Amazon kullanıcıları sanal paralarıyla siteden gerçek ürünler almaya başladığındaysa, sanal para, gerçek para gibi kullanılabilecek.
Alman öğrenci Phillip Lupke, bu hafta iTunes'tan bir şarkı indirdi ve tam 10 bin avroluk hediye kazandı. Gerekçeyse şarkının iTunes üzerinden indirilen 25 milyarıncı şarkı olmasıydı. Tabii işin bizi alakadar eden bir yanı da var. Zira şarkı, Chase Buch'ın Monkey Drums parçasının Türk müzisyen Göksel Vançin tarafından yapılmış bir remix'iydi.
Beyonce'nin geçen haftaki Superbowl performansını mı arıyorsunuz, yoksa Galatasaraylı Arif'in Manchestar'a attığı golün kale arkası tekrarını mı? Henüz 10 gün önce açılan GIF arama motoru Giphy; filmlerden kliplere, konserlerden spor olaylarına binlerce videonun en can alıcı anlarını sunuyor. Tavsiye edilir!

ESKİ DÜŞMANDAN DOST OLUR MU?
"İşbu sözleşme, kızımın beş ay boyunca Facebook hesabını dondurmasını öngörmektedir. Bu işlem karşılığında kendisine peyderpey 200 dolar ödenecektir." ABD'li Paul Baier'in bu hafta 14 yaşındaki kızına imzalattığı sözleşmede bu ifadeler yer alıyordu. Diğer yandan Pew'in araştırmasına göre, Facebook kullanıcılarının yüzde 61'i zaman içinde siteden sıkılarak üyeliklerini dondurmuş veya iptal ettirmiş.
Twitter, Türkiye'de resmi reklam satış ortağı olarak Genart Medya ile anlaştı. Anlaşmaya göre Twitter'da gün boyunca trending topic (TT) olarak kalmak isteyenlerin 15 bin dolar ödemesi gerek.
Parayı duyan düşmanlığı unutuyor! Son örnek, Yahoo'nun bu hafta ezeli rakibi Google ile imzaladığı anlaşması. Anlaşmaya göre Yahoo'nun satamadığı alanlarda artık Google reklamları yer alacak. Böylece iki taraf da daha çok kazanacak.
Tatilini alelade oteller yerine farklı mekanlarda geçirmek isteyenlerin gözdesi Airbnb'nin raporuna göre, geçen yıl site aracılığıyla Türkiye'de konaklayan ziyaretçi sayısı yüzde 403 oranında arttı.
Finlandiyalı Rovio firması, popüler oyun Angry Birds'ün çizgi filminin çekilmesi için çalışmalara başlandığı açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji gündemi siyaseti aratmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN