Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebekler için kitaplar

Bebeğinizle hangi oyunları oynayabileceğinizi biliyor musunuz? Dört çocuk kitabevi, 0-3 yaş arası bebekler ve çocuklar için envaiçeşit oyun öğreten kitaplar önerdi

Benim ikizler tam oyun çağına geldi sevgili okur. 10 aylıklar ve evdeki her eşya, yapılan her iş onlar için oyunun bir parçası. (Yemek yerken mamayı saça sürmenin de bir oyun olduğunu düşünmeseler iyiydi ama...) Zaten uzmanlar da sağlıklı olanın bu olduğunu söylüyor. Yani bebeklerin oyun aracılığıyla hayatı öğrenmeleri en güzeli. Tabii anne babalar da bebeklerin bir numaralı oyun arkadaşı! Fakat ben son zamanlarda fark ettim ki 'Fış fış kayıkçı' ile 'Buraya bir kuş konmuuuuş'tan başka doğru düzgün oyun bilmiyorum. Bu sefer sardı mı beni bir telaş. Hemen yeni oyunlar öğrenmenin derdine düştüm. Ve aklıma güzel bir haber konusu geldi. Sadece çocuk kitaplarına odaklanmış dört tane kitabevini aradım ve sıfır-üç yaş arası bebeklerle oynanacak oyun kitapları tavsiyesi istedim. Yalvaç Abi, Düşevi ve İyi Cüceler kitabevleri Türkçe, Tırtıl Kids Kitabevi ise İngilizce kitaplar önerdi.

Yalvaç Abi Kitabevi:
Sıfır-üç yaş grubu çocuklar için ilk önerimiz Marsık Yayıncılık'tan çıkan Anne ve Çocuk Ev Okulu. Kitap bir bebeğin ilk oyuncaklarının ne olması gerektiği konusunda anneleri bilgilendiren başlı başına bir kaynak. Hangi dönemde hangi tür oyuncaklarla oynanmalı ve bu oyuncaklar çocuğun hangi duyularını geliştirir, bunları anlatıyor. Ayrıca içinde annenin bebeği için yapabileceği oyuncak önerileri ve açıklamaları var. Bir annenin kendi bebeği için bir şeyler üretmesinden daha değerli bir şey olamaz herhalde. Bu kitapla tanışan anne, bebeği için oyuncak satın alırken nelere dikkat etmeli onları da öğreniyor. İkinci önerimiz Büyükler ve Yürüme Çağındaki Çocuklar için Eğlendirici ve Eğitici Etkinlikler adlı kitap. TÜBİTAK tarafından yayına hazırlanan bu kitap, bir bebeğin doğumundan iki buçuk yaşına kadar geçirdiği her evrede onunla birlikte, yapılabileceğiniz etkinlikleri ve oynayacağınız oyunları sunuyor.

Düşevi KitaBevi:
İlk önerimiz, 0-20 Ay Arası Bebeklerle Yapılacak 50 Eğitici Aktivite adlı kitap. Mikado Yayınları'ndan çıkan kitap, bebeğiniz doğduğu andan itibaren uygulanabilecek, malzeme bulma sıkıntısı olmayan, hem sizi hem miniğinizi eğlendiren aktivitelerin yer aldığı, tam anlamıyla kurtarıcı bir kitap serisinin; '50 Eğitici Aktivite'nin ilk kitabı. Kitabın içinde bebeğinizle beraber yapabileceğiniz basit etkinliklerin yanı sıra bu etkinlikler için gerekebilecek basit malzemeler, bu etkinlikten bebeğinizin ne öğreneceği, aktiviteyi nasıl çeşitlendirebileceğinize dair ipuçları ve faydalı mini bilgileri içeren 'Bunu biliyor muydunuz?' notları yer alıyor. Bir diğer önerimiz, Çocuğunuzla Eğlenceli Aktiviteler - 0-20 ay. Bu da, 'Çocuğunuzla Eğlenceli Aktiviteler' serisinin ilk kitabı. Diğerinden farklı olarak bu kitap, bebeğinizle iletişime ve fonolojik (ses bilimi) farkındalığa odaklanıyor. Ayrıca bu etkinlikleri nasıl uygulayacağınızı anlatmanın yanı sıra; etkinliği nasıl geliştirebileceğiniz, dışarıda nasıl uygulayabileceğiniz, bu etkinlik süresince bebeğinizin neleri yapabilmesinin beklendiği gibi konularda da yol gösteriyor. Son olarak yine Mikado Yayınları'ndan 'Adım Adım Serisi'ni önerebiliriz. Dokuzuncu aydan başlayarak 36. aya kadar bebeklerin/ çocukların gelişimine destek olma amaçlı hazırlanmış, aylık bir seri. İsterseniz bebeğinizin içinde bulunduğu ayı tek olarak alıp, içindeki uygulamalardan faydalanabilirsiniz, isterseniz de yıllık abonelikten faydalanarak her ay adresinize teslim edilen o aya ait kitabı ve yanındaki ek malzemeleri kullanabilirsiniz. Her sayının içinde o ay için öngörülen gelişim tablosu, zihinsel, dil, motor ve duygusal-sosyal gelişim olarak dört farklı aşamada kitabın başlangıç sayfasında verilerek, ebeveynlere yol gösterici bir kaynak oluyor. Kitabın içerisinde ise o ay içerisinde yapabilecekler; bunun hangi gelişim aşamasını destekleyeceği, amacı, nasıl yapılacağı ve öneriler, bebeğinizle de kullanabileceğiniz bir görsel eşliğinde veriliyor.

Tırtıl KIds Kitabevi:
Baby Touch Farm-Ladybird, rengarenk bir 'dokun&hisset' serisi. Bu seri ayrıca bebek dostu formatta basılmış. Yumuşak ve dayanıklı bir kapakla defalarca kullanıma uygun. Görsellerin ve içeriğin zenginliğiyle de çocukların ilgisini hemen çekiyor. Bir diğer önerimiz, Baby Playtime! Eğlenirken öğreten, kaliteli vakit geçirebileceğiniz rengarenk bir kitap bu. Serinin bu kitabında birbirinden eğlenceli oyuncaklar da var.

İyi Cüceler Kitabevi:
Pozitif Yayınları'ından çıkan Akıllı Bebeklerin Oynadıkları 365 Oyun iyi bir kaynak. Doğumdan iki yaşa kadar geçen zamanın çoğu bakımla, öğretmekle, kucaklamakla ve bebeğin ilk deneyimleriyle büyümesi şeklinde geçer. Ve bu sürede bebeğin öğreneceği çok şey vardır. Bu kitabın bölümleri arasında ise şunlar var: Yer, zaman, lisan ve ses, tabiat, resim, müzik, hareket, aile gelişimi, torun bakımı, parklar ve eğlence, su oyunları, kardeşler ve hikaye anlatmak...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebekler için kitaplar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN