Masallar aslında ne anlatıyor?

Ezbere bildiğimiz birçok masal çocuklara olumsuz yargılar aşılıyor. Psikolog Tuncel Altınkaya, ebeveynleri bu konuda uyarıyor

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Hepimiz biliriz çocuklar masalları sever. Bizden de kendilerine masal anlatmamızı, okumamızı, kitap almamızı isterler. Biz de onları kıramaz; anlatır, okur ve alırız. Fakat hangi masalları? Psikolog Tuncel Altınkaya da yıllarca çocuklarımıza okuduğumuz masalları analiz etti.
Ali Baba ve Kırk Haramiler: Ali Baba rastlantıyla Kırk Haramilerin sihirli sözcüklerini duyar. "Açıl susam, açıl!" deyip haramilerin mağarasına girer. Hırsızların hazinesini azar azar çalıp kullanmaya başlar. Haramiler bunu fark ederler ve Ali Baba'nın peşine düşerler. Ailenin evlatlığı Meryem, önce Kırk Harami'yi üzerlerine kızgın yağ dökerek öldürür. Ali Baba, Meryem'i oğluyla evlendirir. Sonra da ömürlerinin sonuna dek zengin-mesut yaşarlar. Sanırım mesajı açık ve net olarak görebiliyorsunuz: Soyabileceğiniz zengin bir hırsız bulabilirseniz, hiç durmayın, soyun. Size zarar vermeye kalkışacak olurlarsa, onları öldürmenizde sakınca yoktur...
Uyuyan Güzel, Kül Kedisi, Pamuk Prenses: Bu masallarda özellikle kız çocukları, çaresizlik içinde pasif bir bekleyişin içine itilir. Tüm gelecekleri, hatta yaşamları adeta başkasının çabasına ve becerisine terk edilmiştir. Kahramanlar yaşamları ve gelecekleri ile ilgili hiçbir şey yapamazlar. Tek silahları şansları ve güzellikleri.
Çizmeli Kedi: Fakir değirmenci; büyük oğluna değirmenini, ortanca oğluna evini ve eşeğini, küçük oğluna da kedisini bırakır. Küçük oğul, kendisinden bir çizme isteyen kedinin kılavuzluğuyla yola koyulur. Kurnaz kedi, önce çeşitli armağanlarla (rüşvet) krala sokulur. Ardından birtakım yalan ve oyunlarla değirmencinin küçük oğlunu krala kont diye yutturur. Mesaj yine yalanın, dolanın, sahtekarlığın başarısıdır.
Karga ile Tilki: Saf karga, ağzında koca bir peynir kalıbıyla ormana gelip de bir ağaç dalına konar ya! Bunu gören kurnaz tilki de türlü iltifatlarla kargaya yanaşır ya... İşte o öykü! "Aman efendim!" der tilki, "Ne kadar güzelsiniz. Eğer sesiniz de güzelliğiniz gibiyse, bence ormanın kraliçesi sizsiniz." Sorun bakın çocuklara, hiçbiri karga olmak istemeyecek, tilki olmayı yeğleyeceklerdir. Yani insanların saflığından yararlanarak da hedefe ulaşabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masallar aslında ne anlatıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN