Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 maddede festivalin 'en'leri

15 günlük İstanbul Film Festivali maratonu bugün sona eriyor. Bu süreçte kimi hoş, kimi ilginç, kimi üzücü, kimi romantik pek çok olay yaşandı. Geç kalanların komik mazeretleri, Angelina Jolie'ye gönül koyan seyirciler, asansördeki söyleşi... Festivali, Pazar SABAH'ın gelenekselleşen 'en'ler dosyasıyla uğurluyoruz

Giriş Tarihi: 14.4.2013
En yaratıcı geç kalma mazereti: İzleyeceği filme 40 dakika geç kalan bir seyircinin "Lütfen, tuvalete gittim varsayın," demesi.
Bilet kuyruğunda en çok karışıklığa yol açan film: İsmi yüzünden Özür Dilerim.
En mücadeleci gün: Emek Sineması'nın yıkımının protesto edildiği 7 Nisan 2013. Sinemacılar ve sinemaseverler biber gazı yedi ya...
En kötümser oyuncu: Gün Doğarken'in oyuncusu Mustafa Nadarevic. Filmin her gösteriminde "Dünyanın her yerinde kötülük var, faşizm geliyor," uyarısında bulundu durdu.
En iyimser yönetmen: İnsan Hakları FACE Yarışması jürisinde bulunan Dan Setton. Her fırsatta İsrail ve Filistin halklarının birbirini sevdiği söyledi ve her an barışın gelebileceğini anlattı. Keşke!
En anlaşılamayan film: Leviathan adlı belgesel. Filmi izlemeye gelen yaklaşık 100 seyirci salonu terk etti.
En 'bizden' konuk: Patricia Arquette. Türkan Şoray ile fotoğraf çektirdi, barış sürecine destek verdi, Emek mücadelesine omuz verdi.
En incinen seyirci: Balkan Ruhu belgeselinde Angelina Jolie'den görüş alınması karşısında "Filmde Jolie'nin olması beni incitti," dedi, yönetmene küstü, sesi titreyerek salondan çıktı.
En bitmeyen söyleşi: Beşinci Mevsim filminin yönetmeni Peter Brosens'un City's'teki söyleşisi. Öyle ki, seyirciler yönetmeni asansörde de yakalayıp soru sormaya devam ettiler. O da cevapladı,
En 10 parmağında 10 marifet sinemacı: Mike Figgis, filmini anlattı, sinema dersi verdi ve bir de partide DJ'lik yaptı. Daha ne olsun!
En İstanbul âşığı: Eyvah'ın filminin yönetmeni Jan Ole Gerster. Yedi saat İstanbul'u gezdi. Duyduğumuza göre sürekli yürümüş. Papuçlar sağlam!
En heyecan verici gösterim: Vesikalı Yarim'i tertemiz kopyasından, Türkan Şoray ve İzzet Günay'la birlikte izlemek.
En ısrarcı hareket: Salon kapıları kapandıktan sonra içeri girmeye çalışmak.
En popüler konuk: Stephen Dorff, artık kendi adıyla anılan bir kokteyli var.
En iyi kucaklaşma: Mike Newell ve Peter Weir'in Karaköy Lokantası'nda karşılaşıp "Sevgili dostum," diyerek kucaklaşmaları.
En kısa söyleşi: Bir Hurdacının Hayatı filminin yönetmeni Danis Tanovic'le yapılan. Soru: "Filminizi özel kılan nedir?" Cevap: "Hiçbir şey." Soru: "Peki filminizdeki en özel şey nedir?" Cevap: "Hiçbir şey."
En vefalı hareket: Costa Gavras'ın sinema dersinde dostu Yılmaz Güney'e selam göndermesi.
Yönetmenlere seyircilerin en çok sorduğu soru: Bu filmde vermeye çalıştığınız mesaj nedir?
En romantik an: Karnaval filminin yönetmeni Can Kılcıoğlu'nun filminin gösteriminde evlilik yıldönümleri nedeniyle eşine teşekkür etmesi.
En anlamlı soru: Senarist Paul Laverty'nin Emek Sinema destek mesajında "Yeni bir alışveriş merkezine kimin ihtiyacı var?" sorusu.
En zorlu sinema: Hem çalışanların tecrübesizliğinden hem de seyircinin aşırı talepkarlığından sürekli tartışmalara sahne olan City's.
En anlamlı kampanya: SABAH ve Sinema dergisinin 'Yeni Eleştirmenler Arıyoruz,' kampanyası.
En güzel mektup: Costa Gavras'ın Emek Sineması için yazdığı mektup.
En şanslı alışveriş paketi: City's'te, sahibinin aldığı ekstra bilet sayesinde yerde durmak yerine, koltuğa kurulan paket.
En sürpriz keşif: Böyle Buyurdu Habip belgeselindeki Habip Soydaş.
En nostaljik sıra: Emek Sineması'nın önündeki sıraya benzer, Rexx ve Atlas sinemalarında önündeki kuyruk.
En sürpriz kritik: Festival yöneticisi Azize Tan ile sinema yazarı Uğur Vardan arasındaki Real Madrid- Galatasaray maç kritiği.
En yeni festival nesnesi: Biber gazı (siz anladınız).

'80'LER HATIRASI' TÜRKİYE TURNESİNE ÇIKIYOR!
80'li yılların önemli müzik gruplarından White Lion'un solisti Mike Tramp Türkiye'ye geliyor. Üstelik tek konser için değil. Tramp, Türkiye turnesine çıkacak. Tuborg'un desteklediği Türkiye turnesinin ilk konseri 23 Nisan'da İstanbul'da garajistanbul'da. Tramp bu konser sonrası Ankara, Samsun, Diyarbakır ve Edirne'de konser verecek. Sanatçı konserlerinde White Lion'un önemli parçalarını seslendirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 maddede festivalin 'en'leri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN