Sanal âlemden gerçek hikayeler

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Orhan Çiftçi 'Hey Aşk' (44) - Sağlık sektöründe çalışıyor / Hatice Aslan Çiftçi 'Hayal gözlüm' (48) - Emekli
ÇAĞI TAKİP ETMEYENLER UTANSIN
- Eşinizle nasıl tanıştınız?
- Orhan Çiftçi: Boşanmıştım ve tekrar evlenmek istiyordum. 2011'de Siberalem'in ilanını gördüm, kaydoldum. 18 Haziran 2012'de eşimle mesajlaşmaya başladık. 18 Ocak 2013'te de evlendik. Çok mutluyuz.
- İlk ne zaman yüz yüze geldiniz?
- Evlendiğimiz zaman! Eşim Kanada'da yaşıyor, ocak ayında buraya geldi ve hemen evlenmeye karar verdik.
- Korkmadınız mı bu kadar az tanıdığınız biriyle evlenmekten?
- Hiç korkmadım, benim hislerim kuvvetlidir. Eşim çok iyi bir insan, görür görmez hata yapmadığım anladım.
- Ama o yurtdışında, siz Sivas'ta nasıl olacak?
- Ben de yakında gidiyorum. Zaten yurtdışına gitmeye çok kararlıydım. Eşim de söylüyor 'Zorlanacaksın burada,' diye ama orada devlet dil kursuna gönderiyor. Biraz sıkılacağım ama önemli değil. Neler olacağın biliyorum, çok insanla konuştum yurtdışında yaşamla ilgili.
- Yakınlarınıza eşinizle internetten tanıştığınızı söylediniz mi?
- Anneme, oğluma ve bazı arkadaşlarıma söyledim. Hatta oğlum eşimle internetten konuşuyor.

BAZILARININ NİYETİ KÖTÜ
- Peki bir arkadaşlık sitesinde doğru insanı bulmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?
- Üye olduğun site çok önemli. Bazıları parayı alıyor, gerisine bakmıyor. Profil ve rumuz çok önemli. Mesela niyeti evlenmek olmayan, başka dertleri olan kadınlar fotoğraf koymaz. Bir de Bulgaristan'dan çok kadın üye var, numara veriyorlar. Ama ben o numaralara google'dan baktım, 'Aman sakın aramayın,' diyorlar. Bir de genellikle maaş konusunda yalan söyleniyor
. - Pek çok insan arkadaşlık sitelerine üye, ama bunu söylemek istemiyor, utanıyorlar. İnternetten tanıştığınız biriyle birlikte olmak sizi utandırdı mı?
- Hayır canım. Onlar, çağı takip etmeyenler! Sivas'ta ne yapacaktım? Evlenmek istiyordum, nasıl bulacaktım? Zaten bulamadığım için böyle bir şey oldu.

Bahadır (35) - Gamze (32)
Meğer her gün aynı yollardan geçiyormuşuz
Bir süredir ilişkim yoktu. Kardeşimin önerisiyle bu siteye üye oldum. Üye olurken bana 'Aynı semtte, hatta iki sokak ötede, aynı meslekten biriyle tanışıp, güzel bir ilişki yaşayacaksın,' deselerdi; 'Hadi canım,' der, gülüp geçerdim. Ama yaklaşık üç yıl önce tam da bu oldu. Gamze ile sitede karşılaştık, biraz yazışınca, hayata bakışımız, zevklerimiz, hatta mesleklerimiz pişti oldu. Üstüne üstlük yıllardır dip dibe oturup, her gün aynı yollardan geçtiğimiz de eklenince, ikimiz de inanamadık. Kısa süre sonra buluştuk, o günden beri de birlikteyiz ve hâlâ inanamıyoruz..."

Melek (28) - Orhan (29)
Mutlu olacağım adam nerede?
"İki yıl önce boşandım, o zamandan beri de şansım dönsün diye bekledim durdum. Siteye üye olduğumda umutsuzluktan ölmek üzereydim. Kendi kendime hep sorardım 'Mutlu olacağım adam acaba nerede?' diye, hatta profilime de yazmıştım. Bir sürü insan 'Burada!' 'Burada!' yazdı ama nihayet Orhan'dan beklediğim gibi bir mesaj geldi. 'İstanbul'da, Üsküdar'da, seninle tanışmak için 29 senedir bekliyor,' diye. Hoşuma gitti, saatlerce yazıştık, resmen kalbime dokunuyordu ve ertesi gün buluştuk. Anlatırken bile ağzım kulaklarıma varıyor, bir senedir birlikteyiz, mutluyuz, birbirimizde her gün yeni güzellikler keşfediyoruz... Daha ne diyebilirim ki, çok umutsuzdum ve umut ışığımı buldum."

KADINLAR KELEBEK, ERKEKLER ASLAN
Eskiden insanlar internetten ilişki sahibi olduklarını çok açık etmek istemezlerdi, şimdi nasıl?
- Hâlâ böyle. Ama gittikçe azalıyor. 13 yılda çok şey değişti. Ama yine de bu çok kolay konuşulabilen, anlatılabilen bir şey değil.
- Neden? - İnsanların birine ihtiyaç duymasının ve bunun için bir arayışa girmesinin ayıplanacak tarafı yok. Son derece doğal, normal. Batı'da online dating tamamen normal karşılanıyor. Türkiye'ye baktığımızda 'Ben birini arıyorum,' demek biraz daha zor. Ya da insanlar 'Başka yerde bulamadın mı?' sorusuna muhatap olmamak için pek açık etmiyorlar.
Bir kontrol mekanizmanız var mı?
- Moderasyon konusunda çok ileriyiz. Siteye bırakılan her profil, her fotoğraf tek tek, genel alanlara girilen her şey kontrol ediliyor. Fakat sen 'Buyum,' diyorsan, bakalım gerçekten bu musun, boyun gerçekten 1.70 mi diye bir kontrol yok. Elbette küçük oranlarda doğru olmayan bilgileri verenler vardır. Ama bunun genel bir problem olmadığını çok net bir şekilde biliyoruz.
- Genellikle doğru bilgiler veriliyor diyorsunuz yani?
- Ama şöyle şeyler oluyor; kadınlar kilolarını belki birkaç kilo değişik söylüyor. Erkekler de boylarını birkaç santim uzatıyor.
- Dikkatinizi çeken başka tipik davranışlar var mı?
- Profil oluştururken birçok soru soruluyor, 'Kendinizi hangi hayvana benzetiyorsunuz?' diye de bir sorumuz var. Tartışmasız bir şekilde kadınlar büyük oranda 'Kelebek,' erkekler de 'Aslan,' diye yanıtlıyor.

Üye olurken para ödeniyor mu?
İlk üyelikte para ödenmiyor. Sonrasında karşınızdaki kişilerle temasa geçme konusunda bazı sınırlar var. Bu noktada kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Çünkü kadın oranı yüzde 35 civarında sitede. Kadın-erkek dengesinin çok değişmesi bizim için problem. Dolayısıyla kadınlar para ödemeden daha fazla kişiyle temas kurabiliyor."

Neden fotoğrafımı kaldırıyorsunuz?
Eklenen fotoğraflar eğer üyemize ait değilse, o fotoğrafları koymuyoruz. Bir üyemiz sürekli Ebru Şallı'nın fotoğrafını ekliyor, biz de doğal olarak kaldırıyorduk. Aynı şey dört-beş kez oldu. Bir gün üyemiz bizi görmeye geldi. Onu görünce donduk kaldık. Karşımızdaki, kadın Ebru Şallı'ya kardeşi kadar benziyordu. Doğal olarak 'Ben fotoğrafımı koyuyorum, siz kaldırıyorsunuz, neden?' diye sitem etti. Diyecek bir şey bulamadık."

YARISI ÜNİVERSİTE MEZUNU
İlköğretim: Yüzde 1
Ortaöğretim: Yüzde 4
Lise: Yüzde 34
Ön lisans: Yüzde 16
Lisans: Yüzde 35
Lisansüstü: Yüzde 10

HER YAŞTAN ÜYE VAR
18-22 yaş: Yüzde 11
23-26 yaş: Yüzde 22
27-30 yaş: Yüzde 21
31-35 yaş: Yüzde 21
36-40 yaş: Yüzde 12
41-50 yaş: Yüzde 10
51+ yaş: Yüzde 3

EN FLÖRTÖZ İSTANBUL
İstanbul: Yüzde 30
Ankara: Yüzde 11
İzmir: Yüzde 11
Bursa: Yüzde 4
Antalya: Yüzde 4
Diğer: Yüzde 39

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal âlemden gerçek hikayeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN