Evlilik kurtaran direk dansı

Pole yani direk dansı tüm dünyada striptizle özdeşleşmiş durumda. Fakat bu dansın kökeni çok eskilere dayanıyor. Son dönemde Türkiye'de de moda olan bu dansı öğretenler "Pek çok kişi ilişkisine renk katmak için geliyor, bu dans evlilik kurtarıyor," diyor

Dümdüz bir direk, pole denilen... Ama kırmızı ışıklar altında, kol ve bacakların tutunduğu, dansçısını sanki melekmiş gibi gösteren bir sahne malzemesine dönüşüyor. Üstelik büyük bir güç gerektiren bu dansı yapanlar kısa sürede kilo veriyor, kasları güçleniyor. 1980'li yıllardan bu yana özellikle striptiz dansıyla özdeşleşen ve akıllara bu şekilde kazınan pole dansı, esasen zorlayıcı bir spor. Tüm bu sebeplerden, hızla kilo vermek, bir yandan da eğlenmek isteyenler pole dansına yöneliyor. Zira sadece bir saatlik derste, 300 - 600 kalori yakmak mümkün. Hâl böyle olunca, İstanbul'da pole dansı öğreten hocalarla konuştuk. Yaptığımız görüşmelerden 'pole dansı'nın federasyonunun kurulmakta olduğunu ve sadece İstanbul'da değil, tüm Türkiye'de pole dansı dersi almak isteyenlerin sayısının arttığını öğrendik.

İZMİR VE BURSA'DAN TALEP VAR
Pole dansı hocası Burcu Yüce beş yaşından beri dans ediyor. Spor akademisi mezunu olan Yüce, Bebek'te Çengi adlı dans stüdyosunda ders veriyor. Burcu Yüce "Bence evlilik kurtaran bir spor bu. Cindy Crawford, evliliğinin pole dansı sayesinde devam ettiğini söylemişti bir röportajında. Uzun yıllardır tanıdığı eşlerini bambaşka bir halde görmek insanların hoşuna gidiyor. Hayal gücü geniş ve yaratıcılığı olan herkese tavsiye ederim. Fantezi yapmak, partide dans etmek ya da kocasına bir akşam gösteri yapmak için gelen de oluyor. Ama nasıl gelirlerse gelsinler, sonunda bunun kendileriyle ilgili bir şey olduğunu keşfediyorlar. Sloganımız 'İçindeki seni keşfet'" diye anlatıyor pole dansını. Yüce, son dönemde pole dansına yönelik artan ilgi hakkında şunları söylüyor: "Dünyada trend oldu, bize de yansıdı. ABD'de ya da Londra'da buradaki pilates salonlarının arttığı gibi adım başı pole dansı stüdyoları açılmaya başlandı. Bu en başta çok ciddi bir fitnes ve akrobasi sporu, tüm vücudu çalıştırıyor. Hem çok eğleniyorsun hem de dişil enerjini keşfediyorsun. Erkekler de yapıyor, onlar yaptığı zaman da erkeksi bir şey haline geliyor. Her ders 360-500 kalori arası bir kalori harcatıyor insana. Özellikle kadınların en problemli bölgelerini; karın, basen ve kolları çalıştırıyor. Çok hızlı toparlanıyor kilolar, ilgi bu yüzden. İzmir ve Bursa'da da dersler başlayacak. Orada çalışacak iki hoca yetiştiriyorum. Türkiye'de ilginin artması beni çok heyecanlandırıyor. Ben bunun stirptiz, erotik bir şey olmadığını anlatmak için çok çaba sarf ettim çünkü."

FEDERASYON KURACAKLAR
Burcu Yüce pole dansı için federasyon kurma hazırlığı içinde olduklarını da söylüyor: "2016'da Olimpiyatlar'da pole dansı kategorisi de olacak. Olimpiyatlar'a girer miyiz bilmiyorum ama ben de Türkiye'de bir federasyon kurmaya çalışıyorum. Sporcu yetiştirmek istiyorum bu dalda. Şu anda yetiştirdiğim öğrencilerim var. Önümüzdeki öğretim yılı başında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşme yapıp, çalışmalara başlayacağız." Taksim'de bulunan Dancentrum dans merkezinde pole dans dersi veren Marsela ise aslen Arnavut. İngilizce öğretmenliği yapmak için Türkiye'ye gelmiş bir dansçı. Marsela, bu dansın kişiye özgüven aşıladığını söylüyor: "Pole dansının özelliği çok iyi bir egzersizle, güzel bir dansın birleşimi olması. Öğrencilerim kendilerini daha kadınsı, daha güçlü ve özgüven sahibi hissettiklerini söylüyor. Derslere başladıktan sonra eğer her hafta gelirlerse iki ayda bir koreografi çıkıyor," diyor.

ERKEK SİNEK BİLE GEÇMEZ
Derslere gelen öğrencilerin çoğu kadın. Taksim'de bulunan AfroCubanos dans okulunda çalışan Polina Dulsiyena "Neredeyse hepsi kadın. Erkek sinek bile geçmiyor kursun etrafından. Erkek öğr enciler olunca ayrı sınıf yapıyoruz," diyor. Burcu Yüce ise Türkiye'de olmasa da yurtdışında bu dansın erkekler arasında çok popüler olduğu görüşünde, "Türkiye'de kadınlar ağırlıkta. Ama ABD'de erkeklerden pole dansına o kadar yoğun bir ilgi var ki, erkek fitnes hocaları öğrenci bulamadıkları için pole dansı yapmaya başladı. Biz yakında çiftlere ders vermeye de başlayacağız. İngiltere'de 30 kilo zayıflayan bir çift var bu dansla," diyor.

Üniversite yurdunda bile direk var
Çok farklı kesimlerden bu dansa ilgi duyanlar mevcut. Burcu Yüce, bugüne dek Ajda Pekkan ve Demet Evgar'ın aralarında olduğu pek çok isme pole dansı dersleri vermiş. Dans hocası Marsela da "Bankacı, doktor, iş kadını, ev hanımı, manken, oyuncu pek çok farklı öğrencim oldu," diyor. Pole dansı dersleri alanların yaşı 18 ile 50 yaş arasında değişiyor. Dans için kullanılan direkler Çengi Dans Stüdyosu'nda satılıyor. Burcu Yüce "Hemen her öğrencim direk satın alıyor. Hatta bir üniversitenin yurdunda bile direk var şu anda," diyor.

Tarihi Çin'e uzanıyor
Pole dansının tarihi, Çin ve Hindistan'a uzanıyor. 12. yüzyıl civarında bu ülkelerde pole dansı güç gösterisi anlamı taşıyormuş. 1920'li yılların başında ABD'de gösteri dansı olarak yayılan dansın tarihi için Burcu Yüce, "Afrika'da 12. yüzyılda bereket dansı olarak yapıldığını biliyoruz. 17. yüzyılda Viktorya döneminde masumiyet simgesi olmuş bu dans. Hintlilerin de benzer bir sporu var. Elleri kullanmadan sadece ayakları kullanarak yapıyorlar. Halterciler, yogacılar tarafından kuvvet arttırmak için kullanıyor. Ama 1980'lerde Kanada'da striptizde kullanılmaya başlanınca herkes onunla tanıyor pole dansını," diyerek anlatıyor.

Hızla kilo verdiriyor
Pole dansı, hocalarına göre eğer düzenli olarak haftada bir ders takip edilir ve çalışılırsa, dört-beş ayda kollarınızın pazulu olması mümkün.
Pole dansında direkten düşmek ve kendini incitmek oldukça kolay. Bu yüzden başlangıçta mutlaka ders alınmalı. Ama daha önemlisi ısınmadan asla direğe çıkmamak gerek.
Pole dansı genelde topuklu ayakkabıyla yapılsa da, dersler çıplak ayakla yapılıyor. Ama Burcu Yüce ders sonunda topuklu ayakkabıları giyip koreografi çalıştıklarını söylüyor.
Bu dansla hızla kilo vermek mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlilik kurtaran direk dansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN