Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleneksel tıp

Gelişen, değişen dünya ile birlikte sağlık anlayışı da değişiyor. Kimileri klasik tıbtan şaşmazken, kimileri kendini geleneksel yöntemlere teslim etmeyi seçiyor. Giderek daha çok insanın tercih ettiği geleneksel ve alternatif disiplinleri uzmanlarına sorduk

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Modern tıp her gün bir yeniliğe imza atıyor. Hastaneler uzay istasyonlarından farksız; ileri teknoloji ürünleri artık hayatımızın bir parçası. Her köşede bir MR, tomografi merkezi mevcut. Ama bazen tüm bu teknolojiye rağmen, Batı (klasik) tıbbı hastanın derdine çare olmuyor. İki ay önce foto muhabiri arkadaşımız Cenk Ertekin halı sahada futbol oynarken bacağını sakatladı. Hemen tomografi çekildi, lifleri kopmuş. Tedavi başladı, günler geçti, Cenk iyileşmek bir yana her gün biraz daha kötüye gitti. Doktoruysa "Bacağın sağlam, acısa da bas," diyordu. Cenk de bir an önce iyileşmek için zorluyordu bacağını. Ama morali bozulmaya başlamıştı; "İyileşemiyorum," diye dertleniyordu. Sonra derdi çözüldü: Sağlam bacağının tomografisi çekilmişti! Doktor elindeki filme baktığında sağlam bir bacak görüyor, Cenk'in topal topal yürümesini tatlı canına yoruyordu. Cenk şimdi iyi, eskisi gibi haberden habere sekiyor... Onun yaşadığı sadece bir örnek. Ama hem Türkiye'de hem dünyada birçok insan artık kendisini geleneksel tıp uygulamalarına ya da alternatif tedavi sistemlerine emanet ediyor. Hatırlayacaksınız, şarkıcı Zeynep Casalini kızına aşı yaptırmayacağın açıklayınca haber olmuş, herkes bunu tartışmıştı. Aşıdan imtina eden sadece Casalini değil, İslami yaşam tarzını benimseyenlerin de aşıya itirazı var. İtirazlar sadece aşı konusunda da değil. 21.yy insanı artık sağlığı, doğal yöntemlerde arıyor. Bazı geleneksel tıp uzmanları klasik tıbbı tamamen reddederken, bazıları bir yere kadar kabul ediyor. Aynı durum klasik tıp eğitimi alan doktorlar için de geçerli. Çoğumuz klasik tıbbın yöntemlerine aşinayız, bazılarımız da geleneksel ve alternatif yöntemlere. Geleneksel yöntemlerin standartlarını belirlemek ve resmi bir kimlik kazandırmak için hem Avrupa'da hem de Türkiye'de çalışmalar yapılıyor. Konunun uzmanları geleneksel yöntemleri ve alternatif tıbbı anlattı.

Dr. Günnur Başar
Klasik tıp kronik hastalıkları tedavi etmiyor
Günnur Başar klasik tıp eğitimi almış ve bu alanda uzun yıllar çalışmış bir doktor. Yurtdışında da görev yapan Başar 1997'den beri alternatif tedavilerle ilgileniyor. Homeopati Derneği Başkanı Başar bir süredir 'şifacı' yetiştiriyor.
- Şifa okulundan başlayalım, nasıl şifacı yetiştireceksiniz, ne yapacaklar?
- Yeni bir şey değil yaptığımız, şifacı bir terim yalnızca. Avrupa'da naturapati okullarındancyetişen insanlara doğal tıp uzmanı deniliyor. Bu kişiler sağlık sisteminin içinde çalışır. Avrupa'da alternatif tıp, klasik tıpla iç içe. Bizde doktorlar buna çok karşıydı. Ama şimdi birçok doktor da ilgileniyor alternatif tıpla, reddetmiyor. İki alanın birleşmesi gerek. Klasik tıbba entegre olabilen, doktorla iletişim kurabilecek birilerini yetiştirmek amacımız.
- Yetiştirdiğiniz kişiler nasıl konumlanacak?
- Homeopati uzmanı çok az. İnsanlar böyle bir hizmetin sunulduğunun farkında bile değil. Doktor bile bilmiyor. Birçok doktor sadece ilaç tedavisi yapıyor. Avrupa'da hastanelerde homeopati uzmanı da çalışıyor. Mesela kanser hastasına 'Alternatif tedavi mi almak istersiniz yoksa kemoterapi mi ya da ikisini birleştirmek ister misiniz?' diye soruluyor. Biz hastaya homeopati verdiğimizde, klasik tedavileri kesmiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, homeopati, Çin ve Hint tıbbını alternatif tedavi yöntemleri olarak kabul ediyor ve sigorta bunları karşılıyor. Bizde doktorlar bunları bilmiyor.
- Gerçekten homeopati kanser gibi bir hastalığı iyileştirebilir mi?
- Klasik tıp kanser gibi bir hastalığı iyileştirmiyor zaten. Homeopati ile tıptan daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama hayat kurtarabilir mi derseniz, evet diyemem. Çünkü mucize vaat etmek olabilir. Kanser çok ileri bir dönemdeyse, homeopati insanı ağrılarından kurtarabilir ama ölümden kurtaramayabilir. Ama başka ciddi hastalıkları olanlara çok yardımcı olabilir; mesela astım atakları geçiren çocuklara. 25 yıllık doktorum, eskiden bize okulda yetişkin hastalığı diye öğretilen hastalıkları şimdi çocuklarda görüyorum. Birkaç aylık bebeklerde astım atağı görüyorsunuz. İlkokula başlar başlamaz hiperaktif oluyorlar, o yaştaki çocuklarda reflü görüyorum, çocuk kanserleri çok arttı. Giderek daha hastalıklı bir toplum yetiştiriyoruz.
- Homeopati önleyici bir sistem mi?
- Hem önleyici hem o insana ileriki hayatında sağlık kazandırıyor. Çünkü kronik (devam eden) hastalıklar için tıp bir tedavi sağlamıyor, sadece semptomları bastırıyor. Ama hep ilaç kullanmak zorundasınız. Biz ise çok az ilaç kullanıyoruz.
- İlaçtan kastınız ne?
- Homeopatik ilaç. Özel bir şekilde üretiliyor. İçindeki madde özel bir yöntemle sulandırılarak üretiliyor. Kimyasal madde anlamında bir şey kalmıyor, ama 'bilgisi' kalıyor. Klasik tıp sadece sorunlu parça ile ilgileniyor. Biz insanı bir bütün olarak görürüz.
- Midemde bir sorun varsa, bu benim bütün vücudumu ilgilendiren bir şey mi?
- Evet. Sadece mideyi tedavi etmek genellikle işe yaramıyor. Çünkü 10 mide hastası olsa her biri farklı semptomlar söyleyecektir. Mesela biri korktuğu, biri aç kaldığı zaman midesinin ağrıdığını söyleyecektir. Akut hastalıklarda, mesela nezle olduğunuzda, nasıl bir insan olduğunuzu anlamamıza gerek yok. Ama kronik hastalıklar, bir bünye hastalığıdır. O noktada sizin nasıl biri olduğunuzu bilmeliyim. Biz hasta ile 1.5- 2 saat görüşme yaparız. Prensipleri olan bir değerlendirme sistemimiz var. Hastanın mide ağrısına, depresyonuna, artık neye ihtiyacı varsa hepsine iyi gelen tek bir ilaç veriyoruz

ARKADAŞINA GÖNDER
Geleneksel tıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN