Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'a gelmek hayalimdi

Dünyaca ünlü müzisyen Alicia Keys, İKSV'nin düzenlediği İstanbul Caz Festivali'nin açılış konseri için 2 Temmuz'da İstanbul'a gelecek. Keys "Kültürünüzü keşfedebileceğim için çok şanslıyım," diyor

BU yaz bazı büyük konserler iptal edildi. Ama bu iptal furyası, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali'ni etkilemiyor. Festival, 2 Temmuz'da ünlü ABD'li şarkıcı, besteci ve söz yazarı Alicia Keys'in ParkOrman'da vereceği konserle başlayacak ve 18 Temmuz'a kadar devam edecek. 29 Temmuz'da ise yine festival kapsamında bir diğer ünlü müzisyen John Legend, İstanbul'da sahne alacak. Festival başlamadan önce, festivalin en önemli yıldızlarından Alicia Keys ile söyleşi yapma imkanı bulduk. R&B ve soul müziğin ünlü ismi Keys, 14 Grammy ödülünün sahibi ve aralarında Mozart, Beethoven bestelerinin de olduğu geniş bir klasik piyano repertuarına da sahip. Keys ile İstanbul'a gelmeden önce söyleşi yapma imkanı bulduk. Ünlü şarkıcı, müzik kariyerinin nasıl başladığından yazma tutkusuna kadar pek çok şey anlattı.
- Daha önce İstanbul'a geldiniz mi?
- Hayır, gelmedim. Ama İstanbul'a gelmek hayalimdi. Mısır'a ilk gittiğimde de Türk müziğiyle tanıştırılmıştım. O anda kendi kendime Türkiye'ye ve İstanbul'a gitmeye söz verdim. Şimdi İstanbul'a gelerek şahane kültürünüzü keşfedeceğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.
- Müzik tutkunuz nasıl başladı? Piyano çalmaya nasıl karar verdiniz?
- Neden bilmiyorum, ama küçük yaşlarda piyano çalmak istedim. Bir mağazanın vitrininde ne zaman bir piyano görsem, onu çalabilmek için delirirdim. Anneme de bu tutkumdan bahsederdim. Sonunda bana mahallemizden harika bir piyano eğitmeni buldu ve maceram başladı. Anneme ne kadar teşekkür etsem az.
- Annenizle ilişkiniz iyi miydi?
- Annemin üzerimde büyük bir etkisi var. Anne ve kızdan öte, iki yakın arkadaş gibiydik. Bana bildiğim her şeyi o öğretti. Neden çok çalışmam gerektiğini, hatta nasıl sevileceğini bile ondan öğrendim.
- İçinde yetiştiğiniz çevre de bir sanatçı olarak şekillenmenizde etkili olmuş.
- Evet, kalabalık, gürültücü ve hayat dolu ailem kadar, yaşadığım çevrenin de karakterimin şekillenmesinde etkisi var. Doğduğum ve büyüdüğüm yer, kim olduğumu doğrudan etkiledi. Yetiştiğim çevrede iyiyi de gördüm, kötüyü de... Hatta iyiyle kötü arasında kalan her şeyi de... Bu ne tarafa gideceğime karar vermemi, ayaklarımın yere sağlam basmasını sağladı.

İLK ŞARKIMI, BÜYÜKBABAMA YAZDIM
- İlk şarkınızı ne zaman yazdınız?
- İlk yazdığım şarkının adı I'm All Alone'du. Şarkıyı büyükbabamı kaybettikten sonra yazdım. Bu, hissettiklerimi bir şarkıya nasıl dökeceğimi de ilk kez öğrendiğim zamandı. Ayrıca her harika şarkının gerçek duygulara dayandığını da I'm All Alone'u yazdıktan sonra fark ettim.
- Başarıyı çok genç bir yaşta yakaladınız. Bu nasıl bir histi?
- 19 yaşındaydım ve kendimi çok garip hissediyordum. Hiç olmadığım kadar fark edilir olmak, sadece televizyonda gördüğüm insanlarla aynı mekanlarda bulunmak, ilk başta bana çok garip geldi. Fakat benim yazdığım müziği, birçok kişinin dinliyor olması da inanılmazdı. Çok güçlü tepkiler de alıyordum. Kazandığım ödüller de yaptığım işe duyulan saygıyı gösteriyor. Bundan dolayı çok gururluyum.
- Müzisyen kimliğinizin yanı sıra yazar ve şair olarak da tanınıyorsunuz. Yazmak sizin için ne kadar önemli?
- Dün arkadaşlarımla yazmanın ne kadar önemli olduğunu, bilgisayar ve teknoloji nedeniyle nasıl kaybolmakta olan bir sanata dönüştüğünden bahsettik. Fakat bana göre yazmak özgürlük, ayrıcalık. Yazmak, en derin hislerinizi ifade etmeniz için ve bu hislerden kurtulmanız için bir fırsat verir; yükünüzü hafifletir. Bence yazmak, iletişim kurmak ve kendinizi bulmanız için en önemli araç.

AIDS İLE MÜCADELEYE YARDIM EDİYORUZ
- Gençlerle ilgili vakıf ve yardım kuruluşlarında da görev aldınız.
- Evet, iki ayrı yardım organizasyonunda görev aldım. İlki Keep a Child Alive adlı bir organizasyon. AIDS ile mücadele eden çocuklara ve ailelere ilaç yardımında bulunuyoruz. Bu organizasyon, Afrika ve Hindistan'da etkili. Neredeyse 10 yıl oldu. Bu durumdaki herkese yaşam haklarını kullanabilmeleri için bir şans vermek istiyoruz. Görev aldığım ikinci organizasyon ise Empowered. Bu organizasyonda Kaiser Aile Vakfı ile ortaklaşa çalışıyorum. Amacımız ABD'de HIV hakkında bir diyalog yolu bulmak ve insanların özellikle de kadınların nasıl etkilendiğini anlatmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'a gelmek hayalimdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN