Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doksanlar herkesin dizisi

atv'de ekrana gelen Doksanlar, Türkiye'nin 90'lı yıllarını iki aile üzerinden anlatan bir dönem dizisi. İzlenme rekoru kıran dizinin senaryosu kadar, kostümleri ve Darıca'da kurulan seti de ilgi çekti. Set ortamını ve dizinin hikayesini, sanat yönetmeni ve kostüm uygulama sorumlusuyla konuştuk

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Mint Yapım imzalı Doksanlar dizisi, ilk günden izlenme rekoru kırarak seyircinin beğenisini topladı. Türkiye'nin 90'lı yıllarını, sıradan bir mahalle ve o mahallede yaşayan sıradan insanlar üzerinden anlatan dizi, özel televizyonların ilk yayına başladığı, her yerde özel radyoların dinlendiği, neredeyse her mahallede pop yıldızı olmak isteyen gençlerin bulunduğu, cep telefonuyla, bilgisayarla ilk tanıştığımız yıllara da ışık tutuyor. Doksanlar dizisinde; moda, giyim-kuşam ve müziğin yanı sıra neredeyse bütün sosyo-ekonomik, kültürel hayatın büyük bir dönüşüm yaşadığı dönem, iki aile ve onların çocukları üzerinden anlatılıyor. Çarşamba akşamları ekrana gelen dizide bir yandan bu iki aile etrafında gelişen olayları izlerken, bir yandan da bol bol 90'lar anısı gözümüzde canlanacak. Birol Güven'in yapımcılığında atv'de ekrana gelen Doksanlar'ın yönetmen koltuğunda Müfit Can Saçıntı ve Uğur Yağcıoğlu oturuyor. Dizinin senaryosunu Birol Güven ve Sinan Biçici kaleme aldı. Aydın Sarman ve Burcu Güven'in müziklerini hazırladığı dizide, Arif Erkin, Renan Bilek, Sinem Yener Ekşioğlu, Esra Dermancıoğlu, Deniz Oral, Ümit Erdim, Zeynep Anıl, Derya Şensoy, Erkan Köse, Atılay Uluışık, Açelya Akkoyun, Beste Bereket, Gamze Özalan, Pelin Öztekin, Seymen Aydın ve Adem Yılmaz rol alıyor. Dizinin mekan ve kostümlerini hazırlayan, Sanat Yönetmeni Nazan Atar ve Kostüm Uygulama Sorumlusu Özlem Çakır, Doksanlar'ı anlattı.
- 90'lara dair mekanları seçerken hangi kriterlere özen gösterdiniz?
Nazan Atar:
Mekan seçiminde iki önemli kriterle karar verdik. Öncelikle 90'lar dokusuna uygun, o dönemi hatırlatan evler ve dükkanlara özen gösterdik. Örneğin, 90'lar deyince atari salonu akla gelen ilk mekanlardandır. İkinci olarak da, izleyicilerin kendilerinden bir şeyler bulabilceği, anılarını hatırlayacakları, kendi mahallelerini anımsatan, ortalama bir mahalle dokusu yaratmaya çalıştık. Dizimizde anlatılan orta halli insanların yaşadığı, şehir merkezine yakın ama aynı zamanda kendi içinde bir ortak yaşamı barındıran bir mahalle... Dekorumuz 7 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Senaryo çalışmalarıyla paralel süren tasarım aşaması da dahil, yaklaşık altı aylık yoğun bir çalışma sonucunda ortaya çıktı.
- O döneme ait kostüm, aksesuvar nasıl bulundu?
Özlem Çakır:
Sanat ekibimiz uzun bir çalışma sonucu, Türkiye'nin dört bir yanından eski eşya dükkanlarından, antikacılardan, sahaflardan toparladılar. Tabii bazı ürünler de aslına uygun şekilde yeniden üretildi.
- Dizinin ilk günden bu kadar izlenmesini neye bağlıyorsunuz?
N. A:
Eskiye özlem, geçmişi hatırlama hazzı, günümüz hayatının zorlukları nostaljik dizilerin izlenmesinde en önemli sebepler. Bu sebepler Doksanlar'a olan beklentiyi ilk günden itibaren çok yükseltti. Tabii ki, Seksenler'in çok sevilmesi de bu beklentinin oluşmasında en önemli unsurların başında geliyor. Dönemle ilgili araştırmalar yapan genç bir ekibimiz var. Hikayelerin içeriğine göre konunun uzmanlarından destek alıyoruz. Dönemin sosyal, politik, ekonomik, günlük yaşam, sanat, medya, magazin, spor gibi bütün gündemleri aynı zamanda dizimizin içeriği olarak tasarlanıyor. 90'lar Türkiye'de büyük dönüşümün yaşandığı, toplumun değişim sancıları yaşadığı bir dönem. 80'lerdeki sosyo-ekonomik ve politik gelişmelerin sonuçlarının alınmaya başlandığı, toplumun bir anlamda kabuğunu kırmaya başladığı yıllardı.
- Saç ve makyaj için o döneme ait incelemeler yapıldı mı? O dönemin saç ve makyaj eğilimi neydi?
- Ö.Ç:
Saç ve makyaj özellikle kadın izleyicilerimizin çok dikkat ettiği konular. Ekibimiz dönemin televizyon dizileri, filmleri, gazeteleri, dergileri üzerinden o dönemi en iyi yansıtacak saç makyaj tasarımı yapıyorlar.

Doksanlar dizisini izlemek için 10 neden

1- Çünkü Doksanlar insanların özlediği günleri tekrar hatırlaması için iyi bir fırsat.
2- Doksanlar'da, günümüzde yaşanmayan, samimi aşkları göreceğiz.
3- Çok üzüldüğümüz günler de oldu ama gülümseyerek hatırladığımız yıllardı 90'lar. Doksanlar izlerken hem gülüyor hem de duygulanıyoruz.
4- İnsanlara unuttukları değerleri hatırlatmak için bire bir.
5- Sokakta oynayan son çocuklar bu dizide çocukluklarına geri dönüyor.
6- Yaş, cinsiyet, ırk ve inanç gözetmeksizin her kesimin izleyebileceği bir dizi.
7- Türk toplumunun örf ve adetlerine, kültürüne sahip çıkan bir dizi.
8- Doksanlar yaşadığımız toplumun sosyolojik açıdan bir fotoğrafı gibi.
9- Her izleyen kendi hayatından bir parça bulabiliyor.
10- Bütün aileyi bir araya getiren, torundan dedeye herkesi ekran başına geçiren, sıcak bir aile dizisi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doksanlar herkesin dizisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN