Şarkılarda 90’lar romantizmi

Giriş Tarihi: 7.7.2013

Türk pop müziğinin 90'larda yaşadığı kitleselleşme, o yıllara rengini de verdi. 90'lar deyince kimi şarkıların aklımıza gelmesi de bu yüzden

atv'nin yeni dizisi Doksanlar ile anılarımıza yolculuk edip, 90'lara ait hayatımızda yer edinmiş pek çok şeyi hatırlamaya devam ediyoruz. Şüphesiz 90'lardan bize kalan en büyük miras '90'lar müziği' oldu. Özellikle Türk Pop Müziği'nde patlama yaşanan dönemde, geriye hepimizi o dönemde romantizme boğan ve hâlâ severek dinlediğimiz bir sürü şarkı kaldı. O şarkılardan bazılarını bir araya getirdik.

DELİKANLIM - YILDIZ TİLBE
"
Kalbim duraksız haykırışlarda," diye aşkını çığlık çığlığa haykıran Yıldız Tilbe'yi bu şarkı ile tanımıştık. 90'lardan bu yana yıllar koparıp atsa da pek çok aşkı, bu şarkı ile hepsi yeniden hatırlanır.

ÜZGÜNÜM- JALE
Çare aramanıza, çıkmaz yolları zorlamanıza rağmen bitiyorsa bir ilişki, "Üzgünüm" demekten başka bir şey gelmez elden. Jale'nin etkileyici yorumuyla dinlediğimiz şarkı, geride kalana "Hoşçakal" demenin o kadar da kolay olmadığını anlatmanın bir diğer yoludur.

CESARETİN VAR MI AŞKA - GÜLAY
Gülay'ın dillerden düşmeyen bu şarkısı bir dönem, platonik aşk yaşayanların marşı haline gelmişti. Bir gün bir çılgınlık edip aşkınızı itiraf ederseniz; 'alay edilme' ya da 'sevilme' gibi karşılaşabileceğiniz ihtimalleri bu şarkıyla öğrenebilirsiniz.

YERİNE SEVEMEM - GÖKHAN KIRDAR
Ondan uzakta hep bir şeyler eksikse, aklınıza her geldiğinde içinizde bir şey acıyorsa bu şarkı tam size göre. Gökhan Kırdar'ın bu kült şarkısı, yerine sevemeyenler için hâlâ çok özeldir.

HARAM GECELER - NİLÜFER
Aklınız başında değilse ve sebebini bilmiyorsanız, geceler size çoktan haram olmuş. 90'larda hepimizi kederlendiren şarkı, şu sıralar Nilüfer'in Gece Yolcuları grubuyla yaptığı düet ile yeniden gündemde.

AYRILMAM - AŞKIN NUR YENGİ
90'lı yıllarda çıkardığı altı albümle Aşkın Nur Yengi'nin, doksanlar müziğine katkısı büyük oldu. Yengi'nin ilk albümünde yer alan bu şarkı, "Ayrılmam sarılırım hayallere," diyen çok sayıda kişinin kalbinde yer etti.

HER ŞEYİ YAK - SEZEN AKSU
Sezen Aksu her zaman olduğu gibi 90'larda da, yazdığı sözlerle bizi en çok yakan isimlerin başında geliyor. Aksu hepimizi ateşlere yürüten bu şarkıda, "Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk," diyerek son noktayı koymuştu.

YETER Kİ ONURSUZ OLMASIN AŞK - LEVENT YÜKSEL
Levent Yüksel'in güçlü yorumuyla herkesi kendisine hayran bıraktığı şarkı, o yılların en büyük hitlerinden biri oldu. Sezen Aksu'nun adeta hepimizin yüreğine bakıp içimizi hissederek yazdığı şarkı, Aksu'nun unutulmaz vokaliyle de bir klasiğe dönüştü.

GECELER KARA TREN - NAZAN ÖNCEL
Nazan Öncel'in "Bende bir resmin var, yüzüme bakmıyor," sözleri ile ne kadar özel bir şarkı sözü yazarı olduğunu gösteren Geceler Kara Tren, 90'ların en dokunaklı şarkılarındandır.

SEVMEK ZAMANI - OYA BORA
90'ların en romantik şarkılarından biri, kendilerini bize hasret bırakan Oya Bora'ya ait. "Ne istersen al götür ama sevda bize aşk bize kalsın," diyerek kalbimizi ısıtan bu şarkının pek çoğumuzu aşka davet etmişliği vardır.

ALDIRMA DELİ GÖNLÜM - SERTAB ERENER
Her gün bir şeylerin bittiği ve bunun giderek acı vermediği razı oluşumuzu anlatan şarkı bir yandan acıtırken, "Aldırma deli gönül, giden gitsin," diyerek bir yandan da teselli etmeye çalışır.

YEMİN ETTİM - KAYAHAN
Yazdığı şarkılarla bizi odalarda ışıksız bırakan Kayahan, Yemin Ettim şarkısıyla o yıllara damgasını vurmuştu. Özellikle "Seni versinler ellere, beni vursunlar. Sana sevdanın yolları, bana kurşunlar," nakaratı, yüreğinde kıyamet kopanların hafızalarına kazındı.

VAZGEÇEMEM - TARKAN
90'ların bize armağan ettiği megastar Tarkan hareketli şarkılarının yanı sıra duygusal şarkılarıyla da hayranlarının büyük beğenisini kazandı. Tarkan'ın ilk albümünde yer alan Vazgeçemem, yarattığı romantik atmosferle doksanlardaki düğünlerin, nişanların da en çok istek alan ve dans edilen şarkılarından biri oldu.

ELLERİM BOMBOŞ - FATİH ERKOÇ
Fatih Erkoç deyince şüphesiz akla gelen ilk şarkıdır. Sevgiliden ayrıldıktan sonra yüreğinde bir sızıyla elleri bomboş kalanlar için yazılmış bu şarkının 90'lardaki yeri büyüktür.

GÖNÜL YARELER İÇİNDE- BENDENİZ
Sadece 'Abajur kız' imajıyla değil, şarkılarıyla da o yılların en fazla dikkat çeken isimlerinden biri olan Bendeniz'in, Ümit Sayın imzalı şarkısı çok sevilmişti. Gönlü yâreler içinde hüzünler şehrine yürüyenler için şarkıyı Ümit Sayın yeniden seslendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şarkılarda 90’lar romantizmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN