Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vezüv'ün gölgesinde yelken ihtişamı

Giriş Tarihi: 7.7.2013

Dokuz yıldır İtalya'nın ünlü saat markası Panerai'nin organize ettiği klasik yat yarışları, ilk kez Napoli'de Vezüv yanardağının eteklerinde düzenlendi. Birbirinden alımlı yatlarla şehrin klasik çizgisi birleşince ortaya muhteşem görüntüler çıktı

Dünyada sayıları son derece az olan ve meraklılarının bir mücevher gibi gözünün içine baktığı klasik yatlar, güzelliklerini bu kez denizcilik tarihinde apayrı bir yeri olan Napoli'de sergiledi. Geçtiğimiz hafta sonunda tamamlanan ve Le Vele d'Epoca a Napoli adını alan yarışlara, birbirinden havalı 34 tekne katıldı. Elverişli hava şartları altında gerçekleştirilen yarışlar, dört gün sürdü. Panerai'nin ana sponsorluğunu yaptığı yarışlara, İtalyan Deniz Kuvvetleri destek verirken evsahipliğini İtalya'nın köklü yelken kulüplerinden Reale Yacht Club Canottieri Savoia yaptı. Son gün İtalyan Donanması'nın yaptığı resmi geçit, izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

HEPSİ BİRBİRİNDEN ÜNLÜ
Napoli yarışlarının iki kazananı vardı. 1937 ABD doğumlu Sirius (1950'den önce doğanların sınıfında) vintage'da kupayı kaldırdı. Bufeo Blanco ise classic sınıfta (yani 1950 ile 1976 arasında inşa edilen yatlarda) ödül aldı. Ödül alan teknelerden ABD yapımı Sirius, 1930'lu yıllarda New York Yacht Kulübü tarafından kullanılan bir yarış teknesi, Bufeo Blanco ise 1963 doğumlu bir Bermuda kotrası ve İtalyan yapımıydı. Kazanan iki teknenin kaptanına da birer Officine Panerai saat hediye edildi. Bu yarışta ayrıca ABD'nin eski başkanlarından JF Kennedy'nin 1950 ile 1960 arasında kullandığı Manitou isimli teknesi de alt ödüllerden birini kazandı. 1965'te yapılan ve İtalyan donanmasının yıldızı olarak adlandırılan Stella Polare de yelken açanlar arasındaydı. Yarışlarda sadece dragon sınıfı motorsuz yelken tekneleri için de özel bir kupa düzenlendi. Bu yarışta da kupayı 50 yaşındaki (1963 doğumlu) Buriana, rakiplerini geride bırakarak kazandı. Panerai Klasik Yat Regattası, Napoli'den sonra Minorka (X Copa del Rey, İspanya) ile devam edecek. Fransa Cannes'daki büyük sezon finali için ise yatlar Cote d'Azur sahillerinde yelken basacak.

KLASİK YATLAR, PANERAI VE FIFE
Denizle olan tarihi bağlantısını onurlandırmak isteyen Officine Panerai, dokuz yıldır klasik yelkencilik kültürünü, dünyanın önde gelen uluslararası vintage devresi Panerai Classic Yachts Challenge'a sponsorluk yaparak güçlendirdi. Şirket, 2007'de ünlü bir Barmuda Keç'i olan Eilean'ı da satın alarak restore etmişti. 1936'da İskoçya Fairlie'nin efsanevi tersanesi Fife'de imal edilen Eilean, artık markanın klasik yelkenli yarışlarında ve regatta'larında elçiliğini yapıyor. Elian, dünyanın gelmiş geçmiş en önemli tasarımcılarından William Fife tarafından yaratılmıştı. İskoç bir ailenin üçüncü nesil temsilcisi olan Fife'ın şöhreti 1888'de Dragon isimli tasarımının başarısından sonra tüm dünyaya yayılmıştı. Yelkencilik tarihinin en önemli yarışlarından biri sayılan America's Cup için tasarladığı iki yelkenliyle şöhretini pekiştiren tasarımcı bu tekneleri çaylarıyla tanıdığımız, America's Cup yarışlarına beş defa katılan yarışçı Sir Thomas Lipton için üretti. Fife, 1944'te vefat edene kadar 12 metreden 36 metreye birçok yelkenli yaptı. Fife'ın tekne üretimiyle ilgili anahtar iki kelimesi ise 'hızlı ve güzel'dir. 100'ün üzerinde tekneye can verdiği tahmin edilen Fife'ın restorasyon görüp hâlâ denizleri şereflendiren yaklaşık 50 teknesi olduğu tahmin ediliyor ve Eilean de bunlardan biri. Fife'ın çizgisini taşıyan yatlardan biri olan Lady Edith de ülkemizde Koç ailesinde bulunuyor. Lady Edith, Rahmi Koç'un RMK tersanesinde tamamen aslına uygun yenilenme işlemi geçirdiği için ilk günkü gibi pırıl pırıl.

İTALYAN DONANMASI'NIN SAATİ
1860'ta Floransa'da bir atölye, dükkan ve saat yapım okulu olarak açılan Officine Panerai, İtalyan Donanması'na ve donanmanın özel dalış birliklerine hassas ürünleriyle hizmet vermek üzere kurulmuştu. Panerai'nin o zamanlar oluşturduğu, Luminor ve Radiomir'in de dahil olduğu tasarımlar, yıllarca ordu sırrı olarak korundu. Ancak marka, 1997'de Richemont Group tarafından alındıktan sonra uluslararası piyasaya sürülebildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vezüv'ün gölgesinde yelken ihtişamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN