Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan'ın eğlencesi bir başka olur

Nerede o eski Ramazanlar diye hayıflanmanın gereği yok, Ramazan için düzenlenen etkinlikler o eski Ramazanları aratmıyor. Haliç'te sultanlar gibi kayıkla turlayabilir, Sultanahmet'teki panayıra gidebilir, Feshane'de Karagöz Hacivat gösterilerini izleyebilirsiniz

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Yazın oruç tutması daha zor ama Ramazan'ın getirdikleri de ayrı bir güzel. İftardan sahura kadar herkes sokakta, bereket taşıyor her yerden. Sofra başında, başka zaman akıllara bile gelmeyecek anneanneden kalma yemekler, soğuk ayran, envaiçeşit atıştırmalık... Ardından top patlıyor, çatal bıçak sesleriyle şölen başlıyor... Peki ama neler var sokaklarda? Ramazan'da iftardan sonra neler yapılır? Binbir çeşit Ramazan eğlencesi dolu meydanlar. Kantosu, karagözü, çocuklara hokkabazı... Özellikle İstanbul'da yaşayanların bu konuda şanslı olduğu söylenebilir. Ama başka illerde de özellikle belediyelerin etkinlikleri dikkat çekiyor.

ASIRLIK TATLAR VE SANATLAR
Sultanahmet Meydanı'nda tam bir nostalji havası esiyor. Ramazan ayı boyunca unutulmaya yüz tutmuş tatları ve sanatları ayağımıza kadar getiriyor. Kurulan panayır yerinde İstanbul'la özdeşleşen markaların ürünleri yan yana stantlarda görsel şov eşliğinde tanıtılıyor. İftar sonrası, çarşıda gezinirken asırlık tatları sadece tatmakla kalmıyor, yapımları hakkında da bilgi alıyorsunuz. Helvalar, lokumlar, baklavalar... Neler yok ki semt meydanında... Çocuklar macun şekeri stantlarına yönelirken, büyükler de genelde baklavanın ve Türk kahvesinin keyfini çıkarıyor. Sadece tatlar da yok Sultanahmet'te, ebru, çini, kaligrafi gibi farklı sanat dallarından eserler de sergileniyor. İslam'ın özü söz olduğu için tezhip, hat sanatları tüm dünyada İstanbul merkezli gelişmiş. Ve bunların en güzel örnekleri iftar sonrası Sultanahmet Meydanı'nda bulunuyor. Ayrıca cam işçiliği, ebru, iğne oyası, sedef işlemeciliği gibi geçmişi eskilere dayanan sanatları da yakından inceleyebiliyoruz. Semte ilgi o kadar yoğun ki, farklı illerden otobüslerle ziyaretçiler geliyor. Hatta Almanya'dan, Belçika'dan sırf Ramazan'ı İstanbul'da yaşamak için gelenlerin uğrak yeri de burası olmuş.

TÜM GÜNÜ EYÜP'TE GEÇİRİYORLAR
11 ayın sultanı Ramazan, Eyüp'te bir başka kutlanır... İftarı, Ebu Eyyûb El Ensari Hazretleri'nin mukaddes mekanı Eyüp'te açmak, teravihi Eyüp Sultan Camii'nde kılmak isteyen binlerce kişi akın eder ilçeye. Genelde iftarı semtte yapanlar gündüz vakti doluşmaya başlıyor. Zaten Eyüp'te etkinlikler saat 13.00'te başlıyor, sahura kadar devam ediyor. Sadece İstanbul'dan değil, Türkiye'nin farklı illerinden de Eyüp Sultan'a gelenler oluyor. Geçtiğimiz yıl tüpüyle gelip cami avlusunda piknik yapanlar oluyordu. Bu yıl bu durum engellenmiş. Ayrıca avlulara, konuklar sıcaktan bunalmasın diye serin su püskürten soğutma makineleri yerleştirilmiş. Dinlenmek isteyenler içinse oturma yerleri organize edilmiş. Ramazan'ın en şenlikli yaşandığı nokta. İster çarpışan arabalara binin, ister Karagöz Hacivat gösterilerini izleyin... Dönme dolabı, konserleri ve Sultan kayıkları... Kendisini sultanlar gibi hissetmek isteyenler veriyor 5 TL'yi ve Haliç'te 25 dakikalık bir gezintiye çıkıyor. Feshane'de her gün farklı etkinlikler var. Yediden 70'e tüm aile fertleri toplanıp geliyor. Giriş ücreti de alınmıyor. Ama en çok çocuklar düşünülmüş.

KİTAP VE KÜLTÜR FUARI
Beyazıt Meydanı'ndan geçenler fark etmiştir, İstanbul Üniversitesi ana giriş kapısının karşısındaki meydanda dev bir çadır kuruldu. Burası Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Kitap ve Kültür Fuarı. Fuarda 10 binlerce kitap satılıyor. Üstelik Ramazan'a özel indirimlerle, dolayısıyla fiyatlar çok daha uygun. En çok da üniversite öğrencileri fuarı ziyaret eriyor.

ANKARA'DA OYUNCAKLAR ÜCRETSİZ
Ankara'nın farklı bölgelerinde de etkinlikler devam ediyor. Özellikle de Gençlik Parkı uyumuyor. Çocuklar için 'Mahallede Şenlik Var' panayırının oyun grupları parka taşınmış, oyuncaklardan ücret de alınmıyor. Gençler ve büyükler içinse yürüyüş parkurlarına alışveriş stantları kurulmuş. Süs eşyaları, pamuk helvacılar, kuruyemişçiler, takıcılar... Ne arasanız var. Ayrıca havuzda akşamları ışık ve su gösterileri yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan'ın eğlencesi bir başka olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN