Sanattan gelen sanata gider

Sanata yatırım yapanların sayısı her gün artıyor. Sadece iş dünyası değil, oyuncusundan müzisyenine bilinen simalar da sergi sergi geziyor, koleksiyonlarını zenginleştirmeye çalışıyor. İşte sanattan kazandığı parayı sanata yatıran ünlüler

Giriş Tarihi: 28.7.2013
2009 yılında Burhan Doğançay'ın Mavi Senfoni isimli eserinin 2.2 milyon liraya satılması Türkiye çağdaş sanatında milat oldu. Gözler çağdaş sanata çevrildi ve daha önce plastik sanatla ilgilenmeyenler, sergi gezmeye eser toplamaya başladı. Artık yeni trend pahalı eşya değil, sanat eseri almaktı. Kısa süre içinde yeni zengin işadamları ve sanatçılar da dümeni çağdaş sanata kırdı. İşte koleksiyoner sanatçılar listesinde öne çıkan isimler...

Kenan İmirzalıoğlu
"Henüz işin başındayım"
Kenan İmirzalıoğlu 2003 yılından beri resimle ilgileniyor. Tasavvuf ve İslam eserleri, İmirzalıoğlu'nun özel ilgi alanı. Oyuncu çağdaş resme de kayıtsız kalmıyor. Sanata olan ilgisini tarif ederken, henüz bu işin ilk basamaklarında olduğunu söylüyor. İmirzalıoğlu "Resme ne kadar zaman ayırırsam, algılarım ve estetik duygum da aynı oranda gelişiyor. Her türlü güzel sanatı, içselleştirerek, oradaki duyguların ve dünyaların içine girerek, kendi oyunculuk dünyanızı zenginleştirmek ve renkli hale getirmek mümkün," diyor.

Bekir Aksoy
100'den fazla resmi var
Oyuncu Bekir Aksoy da sanattan kazandığını sanata yatıranlardan. Aksoy'un koleksiyonunda 100'ün üzerinde resim var. Ahmet Güneştekin, Güngör Taner, Mehmet Gün, Mehmet Güleryüz, Alaaddin Aksoy, Utku Varlık Aksoy'un tercih ettiği sanatçılardan birkaçı Aksoy ayrıca klasiklerden Zonaro da topluyor.

Ata Demirer
Seramik seviyor
Ata Demirer'in iki tutkusunu bilmeyen, duymayan kalmadı; deniz ve sanat. Özellikle de seramik. Demirer'in oldukça iddialı bir Çanakkale seramik koleksiyonu mevcut. Denizler Müzayedesi'nin açık arttırmalarına bizzat katılan oyuncu, Canan Çelik'in Hamam serisine ait tombul kadın heykellerinden beş tane satın almıştı. Demirer ayrıca ada ressamlarından da eser alıyor.

Kenan Doğulu
Çocuklarına miras bırakacak
Kenan Doğulu'nun sanat tutkusu eskilere dayanıyor. Onun bu tutkusunu sevgilisi Beren Saat paylaşıyor. Çift el ele sanat fuarlarını geziyor, sergilerde resim beğeniyor, sık sık galerileri ziyaret ediyor. Kenan Doğulu resmin iyi bir yatırım olduğu görüşünde. "Bu eserler çocuklarıma miras kalacak," diye gururla koleksiyonunu anlatıyor. Kimleri mi topluyor? Devrim Erbil, Gary Hume, Burcu Perçin, Fikret Mualla... Ama Doğulu'nun aldığı en özel işler Burhan Doğançay'a ait. Nasıl olmasın? Kimi işlerde Kenan Doğulu'nun fotoğrafları yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Contemporary İstanbul Fuarı'nı gezerken eserleri gören Doğulu, kimse kapmadan satın almıştı. Ressamın kendisiyle de fotoğraf çektirmeyi ihmal etmemişti.

Hande Ataizi
"Evim sanat eseri gibi olsun"
Çağdaş sanat, Hande Ataizi'nin tutkularından biri. "Az eşyam olsun ama evim sanat eseri gibi olsun," diyor ve ekliyor: "Bence bir insanın güzel bir sanat koleksiyonuna sahip olması çok büyük bir zenginlik." Her yıl Contemporary İstanbul Fuarı'nı 'talan eden' sanatçı geçtiğimiz yıl birkaç eser beğense de bütçesini aştığı için alım yapamamış. Yine de Gümüşsuyu'ndaki evinde sanat eserleri hemen dikkat çekiyor. Ataizi'nin koleksiyonunda Botero'nun da bir tablosu bulunuyor.

Mustafa Erdoğan
Tüm aile koleksiyoner
Erdoğan ailesinin tüm bireyleri çağdaş sanata ilgi duyuyor. Belçim Bilgin Erdoğan'a sergilerde rastlamak mümkün. Yılmaz Erdoğan eşi kadar olmasa da çağdaş sanata ilgi duyuyor. Mustafa Erdoğan ve Yılmaz - Belçim Erdoğan çiftinin en sevdikleri sanatçı ise Batman doğumlu Ahmet Güneştekin. Dünyanın en ünlü galerilerinden Malborough Gallery ile anlaşan Güneştekin'in Erdoğan ailesinde büyük ebatlı eserleri bulunuyor. Mustafa Erdoğan sanatçının Truva serisinden Achilles'in Askerleri isimli çalışmasını da satın almıştı.

Cem Yılmaz
Fikret Mualla da var, Dali de var
Cem Yılmaz müzayedelere bizzat katılarak bayrak kaldıran bir sanatsever. Hatta bir müzayededen üç Fikret Mualla resmi aldığı biliniyor. Fikret Mualla, Neşet Günal, Abidin Dino... Kimler yok ki Yılmaz'ın itinayla oluşturduğu koleksiyonunda. Dali hayranı olan Yılmaz, genç kuşak sanatçılara destek vermekten de kaçınmıyor. Yılmaz'ın koleksiyonunda ayrıca Burhan Doğançay, Nurullah Berk gibi usta isimlerin eserleri de yer alıyor.

Tuba Ünsal
'Bana deli gözüyle bakıyorlardı'
Çağdaş sanat eserlerine para harcayanlardan biri de Tuba Ünsal. Ünsal yaptığı bir açıklamada "Resim almak için çalışıyorum," demişti. Hatırı sayılır bir sanat koleksiyonu olan Ünsal, Haluk Akakçe, Yaşam Şaşmazer, Aydan Murtazeoğlu gibi isimlerin işlerini topluyor. "Eskiden resim topladığım için bana deli gözüyle bakarlardı," diyen Ünsal bazı televizyon projelerini sırf tablo alabilmek için kabul ettiğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanattan gelen sanata gider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN