Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzmede hedefimiz 2020!

2020 Olimpiyatları'na doğru yüzme camiasında heyecan arttı! Turkcell ve Türkiye Yüzme Federasyonu işbirliğine girdi, dünyaca ünlü antrenör Bob Bowman milli takımın danışmanlığına getirildi

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Yüzücülerimizin uluslararası alanda isimlerinden söz ettirebilmeleri için istikrarlı planlara ve desteğe ihtiyaç olduğunu, geçtiğimiz günlerde Barselona'da düzenlenen 15. Uluslararası Dünya Yüzme Şampiyonası'nda bir kez daha anladık. Yüzücülerimiz, büyük emekler vererek yarışlara katılma hakkı kazanıyor, ama ne yazık ki yarı finale bile kalamıyor. Böyle bir süreçte Türkiye Yüzme Federasyonu ile Turkcell'in işbirliği, geleceğe yönelik hedeflerimizin büyük olduğunu ispatlıyor. Bu işbirliğinde öncelikli amaç, 2020 Olimpiyatları'nda şampiyonlar yaratabilmek! Turkcell, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde yüzme ve atletizme 28 milyon TL destek vererek her iki branşta da kalıcı başarı için yeni bir dönem başlattı. Projenin bütçesi bakanlığın 28 milyon TL'lik katkısıyla 56 milyon TL'ye ulaştı. Ayrıca dünyaca ünlü yüzücü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman, ekibiyle birlikte milli takımların başdanışmanlığına getirildi. Biz de yüzme sporundaki bu atılımın hedeflerini, mimarlarına sorduk.

TÜRK EKOLÜ YARATACAĞIZ
Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, hedeflerini ve ünlü antrenör Bob Bowman'ın milli takımın baş danışmanlığını kabul etme sürecini şöyle anlatıyor: "Bowman ve ekibiyle Türk yüzmesini yapılandırmak, antrenörlerimizi eğitmek ve gelecek vaat eden sporcularımızın ABD'de çalışması yönünde anlaşma sağladık. Bowman birçok ülkeden teklif gelmesine rağmen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ile ikili ilişkileri doğrultusunda Türkiye ile çalışmayı tercih etti. Hedefimiz küçük yaş gruplarında verilen yüzme eğitiminden başlayarak, olimpik düzeyde sporcu yetiştirmek üzere yeni bir sistem kurarak, dünyada Türk ekolü oluşturmak. Turkcell ile ortak hedefimiz yüzücülerimizi dünya standartlarını getirmek. 2020'de asıl hedefimiz en az 100 bin aktif sporcu, kurumsallaşmış ve kendi ekonomik kaynağını yaratmış bir federasyon ve olimpiyatta Türk sporcusunu kürsüde görmek." Bu yıldan itibaren Bowman'ın seçtiği ve gelecek vaat eden dört genç yüzücümüz ABD'de eğitilmeye başlayacak. Bozdoğan, bunun koşullarını da şöyle anlatıyor: "Gelecek vaat eden sporcularımız, antrenörleriyle ABD'de Bob Bowman ile çalışacak. Üç aylık dönemler halinde de başka sporcu ve antrenörlerimiz gidecek. Bowman, 20 ESylül'de İstanbul'da dört günlük antrenör eğitim semineri düzenleyecek sonra da kulüplerde antrenmanları izleyecek. İlk kafilemiz ekim ayında ABD'de olacak. Bowman'ın gözlemleriyle ABD'ye gidecek isimler belirlenecek."

YÜZÜCÜ SAYISI 100 BİNE ÇIKACAK
Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ise "Turkcell, 2020 hedefiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde yüzmeye destek vererek sürdürülebilir ve kalıcı başarı için yeni bir dönemi başlattı. Olimpiyat tarihinde en fazla madalya kazanan dünyaca ünlü efsane yüzücüsü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman, ekibiyle milli takımların baş danışmanlığına getirildi. Turkcell olarak bu projede farklı bir sponsorluk modeli ortaya koyacağız," diyor. Öztürkler, kurumsal olarak hedeflerini de şöyle açıklıyor: "Öncelikli hedeflerden biri, milli takımlarda nesillere yayılan istikrarlı başarıya ulaşmak. Bunun için de yüzmeye en alt yaş grubundan başlayarak destek vereceğiz. Şu anda 18 bin olan lisanslı yüzücü sayısını2 016'da 40 bine, 2020'de ise 100 bine yükseltmeyi amaçlıyoruz. İstanbul merkez olmak üzere Ankara, Bursa, Kayseri, Trabzon ve Bolu'daki Olimpik Performans Merkezleri'nde yeni Michael Phelps'leri Türk sporuna kazandıracağız."

ŞAMPİYONLAR YARATACAĞIZ

Bob Bowman (Türkiye Milli Takımlar Başdanışmanı)
"Projenin amacı, yüzmede kalıcı başarı ve madalya mücadelesi veren sporcular yetiştirmek. Kısa vadede başarı için önce 12-15 yaş grubu yüzücülere odaklanacağız. Bu yaş grubunu dört beş yılda rekabetçi seviyeye taşıyabiliriz. Şampiyon yüzücüler yaratmak ise uzun vadeli bir iş, o yüzden küçük yaş gruplarını da hedefleyeceğiz. Uzun vadede 8-12 yaş grubuyla çalışacağız. Öncelikle algı ve beklenti seviyesini değiştirmemiz gerekiyor. Türk yüzücülere üst düzey uluslararası yarışmalarda rekabet edebilmenin mümkün olduğunu ve orada olmanın avantajlarını gösterebilmeliyiz. Yüzücülerimiz, ulusal veya düşük seviyeli uluslararası hedefleri yeterli buluyor, hedeflerini yükselteceğiz. Ayrıca proje sadece İstanbul ile sınırlı kalmayacak, tüm Türkiye'ye yayılacak olan yetenek tespit ve geliştirme çalışmaları yapacağız. Bunun için Türkiye'deki koçların eğitimi ve gelişimi konusunda da geniş çaplı çalışmalar gerçekleştirilecek. İlk antrenör eğitim kliniğimizi de eylül ayında düzenleyeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzmede hedefimiz 2020!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN