Beğenin veya beğenmeyin yeni kadın bu!

Bol kıyafetler giyiyor, az makyajla idare ediyor, kuaföre gitmiyorlar. Bugünün çalışan anneleri için şıklık 'kusursuz ve cilalı bir görüntü' anlamına gelmiyor

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Uzunca bir zamandır, makyajsız, fönsüz, topuksuz, hatta elbiseleri ütüsüz kadınlar dolaşıyor moda sahnesinin en tepesinde. Bu yeni kadını açıklamaya devam edeceğim ama bu yazıyı yazmamın asıl sebebi başka. Efendim, Cumartesi SABAH'ın ana hatlarından birini oluşturan moda sayfalarında ne zaman bu yeni kadına yer vermeye çalışsam, ciddi bir direnç ile karşılaşıyorum. Gazetede kol kola çalıştığım erkekler, "Böyle kadın olur mu?" derken, hemcinsim iş arkadaşlarım da "Türk kadınına bu imajlar gelmez," fikrini savunuyor. Herkes kloş etekli, ince topuklu ayakkabılı, renkli, puanlı elbiseli kadın imajlarının peşine takılıyor. Tabii bu durum benim görevimi yapıp, modada olan biteni sizlere ulaştırmama engel değil. Beğenilsin veya beğenilmesin, dünyada yeni bir kadın imajı var! Peki kim bu kadın?

SALAŞ VE SOFİSTİKE ŞIKLIK
Bu yeni kadının üzerinde taşıdığı her detay, keyiften ziyade zorunluluklardan dolayı ortaya çıkmış. Bu yeni kadın hem çalışan hem de evini idare eden bir anne. Aynı, bu akımın tohumlarını atan, bugün de 'salaş ve sofistike şıklığın' bayrağını gururla taşıyan iki kadın modacı gibi. Bu iki kadından birincisi, üçüncü çocuğunu doğurduğu sırada Celine markasından gelen teklifi şartlı olarak kabul ettiği için, bu dev modaevinin tasarım ofisini Paris'ten Londra'ya taşıtan Phoebe Philo. İkincisi ise, bugün kendi adını taşıyan markasını, dünyanın en saygın modaevlerinden biri haline getiren dört çocuk annesi Stella McCartney. Bu kadınlar, uzun saatler süren ofis hayatında ince topuklu ayakkabıyla idare etmenin imkansızlığını da, mini el çantalarına çocukların ıvır zıvırının sığmayacağını da biliyor. Akımın en belirleyici özelliği olan, en kaliteli kumaştan, fakat vücudu kesinlikle sarmayan kıyafetler de aynı mantıkla üretiliyor.

KIYAFET KUSUR KAPATMALI
Çalışan kadınlar sağlıklı beslenmeye ve spora zaman ayırıyor. Fakat 'insan oldukları için' tartıda hafif oynamalar yaşanabiliyor. Bu bilinçle, sıkan, dar kıyafetler tercih etmiyorlar. Kıyafetlerin kusurları göstermek için değil, kapatmak için yapıldığını biliyorlar. Birilerinin beğenip beğenmemesine aldırmadan, moda aracılığıyla mutluluğu yakalıyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beğenin veya beğenmeyin yeni kadın bu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN