Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkuya meydan okuyanlar

Devasa gökdelenlerin tepesine güvenlik önlemi olmadan tırmananlar, helikopterden atlayanlar ve tsunami dalgalarında sörf yapanlar... Bu ekstrem sporcuların en önemli ortak özellikleri korkusuz olmaları...

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Kimsenin cesaret edemediklerini onlar gerçekleştiriyor. İzlerken bile tüyler ürperten ekstrem sporlarla uğraşanlar, kendilerini mutlu etmek ve adrenalini hissetmek için bu sporları yapıyor. Yaşlarının ilerlemiş olması ya da sakatlık geçirmiş olmaları, hatta ölüm ile burun buruna gelmeleri dahi bu sporcular için bir önem arz etmiyor. Hangisinin en cesur olduğuna siz karar verin.

İp üzerinde dinleniyor
BRIAN MOSBAUGH
İki zirve arasına gerilmiş bir ipin üzerinde yatan Brian Mosbaugh yürekleri hoplatıyor olsa da kendisi çok rahat. Amerikalı ekstrem sporcu, İpin üzerindeyken kendisini çok mutlu hissettiğini söylüyor.

' Artık korkusuzum'
EMILY SUKIENNIK
Emily Sukiennik bir ip cambazı. Ancak üzerinde yürüdüğü halatı yüzlerce metre yüksekliğe geriyor. 'Slackline' denilen sporun en başarılı kadın temsilcilerinden biri. Sukiennik'e göre bu sporla uğraşmak onu korkusuz biri haline getirmiş.

'Yaptığımı yapmayın!' '
MUSTANG WANTED' GRIGORIY
Hiçbir güvenlik önlemi olmadan köprülere, apartman çatılarına, inşaatlara ya da vinçlere çıkan Ukranyalı 'Mustang Wanted' Grigoriy "Yaptıklarımı denemeyin," diyor. Devasa yapılara büyük bir rahatlıkla tırmanan sporcu, yapıların zirvesindeyken sanki evindeymiş gibi rahat hareket ediyor. Grigoriy, izinsiz tırmanışlar gerçekleştirdiği için birkaç kez tutuklandı.

Tsunami dalgalarına meydan okuyor
GARRET MCNAMARA
Dalgaların efendisi olarak anılan ABD'li Garrett McNamara, tsunami dalgaları üzerinde sörf yaparak bir rekora imza attı. McNamara, Alaska'da kopan buzulların yarattığı dalgalara da meydan okuyor.

Helikopterden atlıyor
ESRA ÖNER
Snowboard'a 19 yaşında, Uludağ'da başlayan Esra Öner'in en büyük tutkusu helikopterden atlayıp, çok zor alanlarda kaymak (backcountry snowboard). Bu spor sayesinde korkularıyla yüzleştiğini anlatan Öner'in birçok snowboard birinciliği var.

Yaşı engel teşkil etmiyor
VALERY ROZOV
Rus paraşütçü Valery Rozov, Everest'in kuzey tarafından, 7 bin 220 metreden atlayarak gelmiş geçmiş en yüksek BASE atlayışını gerçekleştirdi. Bugüne dek 9 bin atlayış gerçekleştiren 47 yaşındaki Rozov, yaşına rağmen bu spora devam edeceğini söylüyor.

Ekipmansız tırmanıyor
ALEX HONNOLD
Baş döndürücü yükseklikteki dağlara, güvenlik halatı olmadan tırmanan ABD'li genç sporcu rekor üzerine rekor kırıyor. Berkeley Üniversitesi'nde mühendislik okurken, zirveleri zaptetme tutkusuyla eğitimini bıraktı. Ekipmanla beş günde tırmanılan dağlara, o yalnızca beş saatte ve ekipmansız çıkıyor. Alex Honnold hakkında bir belgesel bile yapıldı.

14 yaşından beri yapıyor
MAYA GABEIRA
14 yaşında sörfe gönül veren Maya Gabeira, 2009'da Güney Afrika'da 'en büyük dalga üzerinde sörf yapma' rekorunu kırdı. ABD'li sporcu yaptığı işe tutkuyla bağlı olduğunu ve sörf tahtası üzerinde kendini çok iyi hissettiğini söylüyor.

İstanbul'a da geldi
ALAIN ROBERT
Örümcek Adam olarak da bilinen Fransız ekstrem sporcunun en büyük tutkusu yapılara hiçbir destek ve koruma olmadan tırmanmak. New York'taki Empire State ve dünyanın en yüksek ikinci binası olan Tayvan'daki Taipei 101 dahil olmak üzere, 70'den fazla gökdelene ve yapıya çıktı, hatta bu sevdası yüzünden birçok kez gözaltına alındı. Robert, 2011'de de Avrupa'nın en yüksek binası olan İstanbul'daki Sapphire'i fethetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkuya meydan okuyanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN