Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkeklik! Bir ömür boyu...

Türk erkeğinin en büyük fiziksel sorunu göbek ve meme... 50-60 arası, erkeklerin altın çağı... Erkek için gördüğü saygı ve itibar çok önemli... İki profesörle her yaştan 'erkeği' masaya yatırdık

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Biz kadınlar erkeker söz konusu olduğunda hemen hemen aynı şeyleri söylüyoruz: Onlar hayata düz bir mantıkla bakıyorlar. Bizim kadar komplike değiller... Peki öyle mi gerçekten? Bir erkeği anlama, anlamlandırma derdiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Yücel'in ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sungur'un kapısını çaldım. İki profesörle fiziksel ve mental olarak erkekleri masaya yatırdım. Buyrun...

Prof. Dr. Akın Yücel

YAŞLI ERKEKLER SPOR ARABA ALMAYA BAŞLADI
- Erkekleri hormonları yönetebilir mi?
- Erkeklerde de hormonlar çok önemli ama kadınlardaki gibi değişkenlik göstermiyor. Testosteron hormonu ergenlikte yükseliyor ve hep yüksek kalıyor. Ancak yaş epey ilerleyince düşüş oluyor. O zamana kadar ruh durumu stabil. Ne zaman ki cinsel hayattan çekilme oluyor, o zaman sosyal hayattan da bir çekilme oluyor.

- Sosyal yaşantıyı etkileyen en önemli şey nedir?
- Erkek yaşantısında, cinsel gücü artırıcı ilaçların keşfi, bir devrimdir. Bu yeni yöntemlerle yaşı ilerlemiş erkeklerin sosyal konumu değişti. Bir galerici arkadaşım bahsetti, bu devrimden sonra araba satışlarındaki erkek yaş oranı da değişti. Yaşlı erkekler daha çok spor araba almaya başladı. Cinsel hayatın bazı ilaçlarla ve ameliyatlarla belli bir yaştan sonra sürdürülebilir olması, diğer erkeklerle rekabeti sağlıyor. Erkek iyi para kazanıp, çocuklarını büyütüp, kendine daha çok zaman ayrılabilecek döneme geldiğinde, fiziksel bir çökme yaşasa da hayattan uzaklaşmak istemiyor.

- Yaşlandıkça kaygı durumları ne oluyor?
- Erkeğin 50-60 yaş arasındaki kaygısı, kadınlarınki gibi görüntüyle ilgili değil. Erkekler yüz kırışıklıklarını fazla umursamıyor. Erkeğin kendine iyi bakması; spor yapıp vücuduna iyi bakarak, kilo almamaya çalışarak, iyi giyinerek ve iyi yaşayarak oluyor. Estetikte de durum böyle, erkeklerde göz kapağı düşüyorsa ameliyat talebi oluyor. Boyun sarkması varsa onu düzelttirmek istiyorlar. Botoks talebi ise çok az.

- Türk erkeğinin en büyük fiziksel sorunu nedir?
- Göbek ve meme. Türk erkeğine baktığınız zaman iki ince bacak, dar omuzlar ve şişkin bir göbek imajı vardır. Göbek çözülmesi zor bir sorun çünkü 'erkek tipi yağlanma' kadınlardakinden farklı. Erkeklerde göbek, kalp hastalıkları riskini de artırıyor. Onun tek tedavisi, spor ve kilo verme. Erkekte en çok yapılan estetik operasyon memeyle ilgili. Bunun en büyük sebebi beslenme. Hormonlu gıdaların yol açtığı bir sorun. Kız çocuklarının erken regl olması nasıl hormonlu beslenmeyle ilgiliyse, erkek ergenliğinde meme büyümesi de bununla ilgili.

- Hayatı dönemlerine ayırırsak?
- 20'lerinde bir erkeğin en büyük kaygısı, okul ve kızlar. 30'larında aile kurulması, çocuk stresi. 40'larında kariyer ve performans; belki bazı evliliklerin çatırdaması ve vücudun değişmesi. 40'ların ortasına kadar belki hor kullanıyor vücudunu ama bir noktadan sonra fark ediyor ki, 20'li yaşlarındaki performansını sergileyemiyor. 40'ların sonuna kadar hayatını düzene koyamayanlar bir çöküş yaşıyor.

- 50'ler, erkekler için bir dönüm noktası sanırım.
- 50'ler yeni bir başlangıç gibi, spor araba ve yeni aşklar... İkinci evlilikler, taze ilişkiler, yeni bebekler bu dönemde oluyor. Eğer bunu yapanlardansa erkek, estetik açısından bir operasyon dalgası da geliyor. En çok genç ilişkisi olan erkeklerden ameliyat talebi alıyorum. Hayattan daha bir keyif alır hale geliyor, zevklerine özen gösteriyorlar. Erkeklerin 50-60 yaş arası altın çağı!

Prof. Dr. Mehmet Sungur

ERKEKLER STATÜYÜ ÇOK ÖNEMSER
- Erkekler için hayatın en önemli dönemleri?
- Evlenmek, baba olmak, iş sahibi olmak... İnsanları mutlu eden en önemli şeylerden biri, iyi bir evlilik. Evlilikle mutlu bir yaşamın doğrudan bir bağlantısı var. Anlam bulma da çok önemli. Erkekler, hayatı biraz daha geç gözden geçirmeye başlıyor. Eğer anlamı bulursa, erkeğin altın çağı 40'tan sonra başlar.

- Bir erkeğin ileride ne olacağını ne belirler?
- Bir erkeğin ileride ne olacağını belirleyen şeyler, geçmişinde yaşadığı çevre, ergenlik döneminde bireyin kendine güvenini artıracak aktivitelerin olmasıdır. Hayatta kritik kararlar var, evlilik, iş ve yaşamı ya yargılayarak yaşamak ya da anlam bularak geçirmek.

- Erkekler neyi önemser?
- Erkekler klişeler nedeniyle, yaptıkları işi ve bulundukları statüyü çok önemserler. İlk insan evine ne kadar fazla av getirirse güçlüydü, şimdi ne kadar kazandığıyla ölçülüyor güç, tüm bu klişeler nedeniyle. Erkekler bir araya geldiklerinde, yaptıkları işleri, parayı, statülerini konuşuyorlar.

- Peki bu klişelerin dışında?
- Erkekler takdir edilmek ister. Yaptıkları şeylerin görüldüğünün altının çizilmesini isterler. Erkekler biraz daha kolaydır kadınlara göre. Onlar kendilerine ihtiyaç duyulduğunda çok daha kolay motive olur. Kadını harekete geçiren şey sevgiyken, erkeği harekete geçiren şey ona ihtiyaç duyulmasıdır.

- İki cinsi ayıran en önemli özellik nedir?
- Bir kadının yalnızca bir erkeği çok iyi tanıması tüm erkekleri anlamasını sağlarken, bir erkeğin tüm kadınları tanıması tek bir kadını anlamasına yetmiyor! Çünkü kadınlar farklı. Erkekler birbirine benzer, çok daha kolay manipüle edilebilir.

- Erkeği ne yönetir?
- Erkekler amaç için yaşar. Hedef koyar onlar. Erkek alışveriş yaparken bile, girer mağazadan, görür hedefini ve oraya yönelir, alır. Kadın ise böyle değil. Kadınlar birlikte gider alışverişe ve hiçbir şey almasa bile güzel anılarla döner eve.

- 50'den sonra ne değişiyor erkeğin hayatında?
- İki cins için de cevap vereyim. Kadınlar arzu ettikleri hayatla içinde bulundukları hayat arasındaki farkı 40'lar civarında test edip, incelemeye başlıyor. Biz erkekler düşüncelerimizin oluşturduğu kaygıyla yüzleşmeyi erteliyoruz. Erkeklerin bu tür düşüncelere zaman ayırması, hayatlarını gözden geçirmeye başlamaları 50'li yaşlar civarında oluyor. 'Ne kaçırdık?' diye bakıyorlar. Bu noktada saçmalamaya başlayabiliyorlar. O son treni kaçırmama derdine düşüyorlar.

- Seks, para, kariyer... Önem sırası nedir?
- Sesk, para, kariyer, statü... Bunların önemlerinin arttığı ve azaldığı dönemler var. Hepimiz bunların olmasını isteriz. Sıralama, ne eksikse oradan başlar. Gençken cinsellik daha önemli, yaş ilerledikçe ise cinsel doyum önem kazanmaya başlar. Performans önemli değildir, performans tribünlere oynamaktır. Gördüğü saygı ve itibar çok önemli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkeklik! Bir ömür boyu...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN