Tarihe kazınan aşk

Giriş Tarihi: 8.9.2013

Demokrat Parti hükümetiyle 1950'de iktidara gelen ve başvekil olan Adnan Menderes'in, dönemin çalkantılı süreçlerinde yaşadığı siyaset yolculuğunun yanı sıra eşi Berin Menderes ve büyük aşkı opera sanatçısı Ayhan Aydan arasında kalmasının anlatıldığı Ben Onu Çok Sevdim dizisi salı günü atv ekranında olacak

Yapımcılığını Pana Film'in, yönetmenliğini Bahadır Er'in, senaristliğini Seda Altaylı'nın yaptığı Ben Onu Çok Sevdim dizisinde, Adnan Menderes'i Mehmet Aslantuğ, Ayhan Aydan'ı Birce Akalay, Berin Menderes'i İdil Fırat canlandırıyor. Döneme imzasını atmış birçok karakterin ünlü oyuncular tarafından canlandırıldığı dizide, çocuklarına ve eşi Berin Menderes'e sonsuz bağlı olan Adnan Menderes'in her türlü zorluğa birlikte göğüs gerdiği ailesi, yakın çalışma arkadaşları ve büyük aşkı Ayhan Aydan ekseninde yaşadıklarının anlatılıyor. Dizi, 1950 senesinde Demokrat Parti hükümetiyle iktidara gelen ve başvekil olan Adnan Menderes'in dönemin çalkantılı süreçlerinde yaşadığı siyaset yolculuğuna da değiniyor. Kore Savaşı, Sovyetler tehdidi, NATO'ya giriş süreci ve hükümeti devirmeyi planlayan cunta yapılanmasının su yüzüne çıkmasıyla gittikçe zorlaşan siyasi atmosferin bir panoramasını sunacak olan dizide, halkının gözü önünde asılmış bir başvekilin darağacına yürüdüğü yola tanıklık edeceğiz.

İki kadın arasında kalan yorgun başvekil
Gençliğini Aydın'da toprak ağası olarak geçiren Adnan Menderes, ilk olarak Serbest Fırka çatısı altında siyasete başladı. Kurucuları içerisinde yer aldığı Demokrat Parti saflarında siyaset hayatını sonlandırdı. 1950'de yapılan seçimler sonrasında Celal Bayar tarafından başbakan olarak görevlendirildi. 10 yıl boyunca iktidarda kalacak olan Menderes iç ve dış politikada birçok önemli değişikliklere imza attı. Adnan Menderes, bir yandan zamanını toplantılar ve ülke meseleleri ile geçirirken, diğer yandan eşi Berin Hanım ve üç çocuğu ile elinden geldiği kadar ilgilenmeye çalıştı. Karısı Berin Hanım ile aralarında yaşam kültürü ve zevkleri bakımından büyük farklar vardır. Berin Hanım, Batı eğitimi almış, bu durum çocuklarının eğitiminden giyimlerine, yemeklerinden konuşmalarına kadar yansımaktadır. Adnan Bey ise kendi ülkesinin kültürü içerisinde harmanlanmış, alaturka bir yaşam biçimini sevmektedir. Başvekil Adnan Bey bir yandan ülke sorunlarından bir yandan da evdeki problemlerden kurtulmanın yolunu Ayhan Aydan'ın yanında bulur. Ayhan Aydan, Berin Hanım'ın tam tersi şekilde hareket etmektedir. Ayhan Aydan ile Adnan Bey'in yaşam zevkleri de örtüşmektedir, benzer yemekleri sevmektedirler, benzer şarkılardan, benzer konuları konuşmaktan hoşlanmaktadırlar. Tüm bu sürecin üst üste gelmesi ile Adnan Bey ile Ayhan Hanım arasında bir aşk başlar. Adnan Bey karısını çok sevmesine rağmen Ayhan Hanım'la da büyük bir aşk yaşar.

Bir döneme damga sını vuran kadın
Opera sanatçısı Ayhan Aydan, 19 yaşındayken orkestra şefi Hasan Ferit Alnar'la evlendi ve bu evlilikten bir oğlu (Aydan) oldu. Opera sanatçısı olduğu için zamanının çoğunu elit sayılabilecek bir zümrenin içinde geçirmekteydi. Bilmediği birçok şeyi okudu, öğrendi. Ama özü hep bir Anadolu kadını olarak kaldı. Dışarıdan bakıldığında her zaman bakımlı, makyajlı, kusursuz olan Ayhan evde hiç tahmin edilmeyecek kadar anaç ve becerikli bir kadındı. Yemeklerini kendi elleriyle pişirir, gerekirse oturup hamur açar, oğlunun her türlü ihtiyacını kimseden yardım almadan bizzat kendisi karşılardı. Bir zamanlar hayranı olduğu, bir arada olmayı hayal bile edemeyeceği Ferit Alnar'la olan evliliği bebeklerinin doğumundan sonra çatırdamaya başladı. Aynı zamanda iş arkadaşı olan Ferit, Ayhan'a her zaman tepeden baktı ve üzerinde çekilmez bir otorite kurup, çoğu zaman Ayhan'ı yok saydı. Ayhan, Ferit tedavi gördüğü sırada ondan boşanmaya karar verdi, ancak hemen boşanamadı. Ayhan Adnan Menderes'le tanışmıştı ve hayatı bir daha hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktı.

Adnan Menderes ve Ayhan Aydan, ilk kez Çubuk Barajı'nda verilen bir davette tanışır. Yemek boyunca, Aydan ile ilgilenen Menderes, davetin ertesi günü telefonla aradığı Ayhan Aydan'la bir aşka yelken açar. Eşi Ferit Alnar'dan boşanan Ayhan Aydan, yıllar boyunca yanında huzur bulduğu, romantik bir aşk yaşadığı Adnan Menderes'in sevgilisi olur. Ama buluşmalarının sona erdiği her gecinin sonunda Adnan Menderes, evine, eşi Berin Menderes ve çocuklarına döner. Oysa bu aşk herkesin dilindedir...

Gururlu, vakur, sert mizaçlı
Berin Menderes İzmir'in soylu ailelerinden Evliyazadeler'in kızıdır. Adnan Menderes'le görücü usulüyle evlenmiş, onu tanıdıkça sevmiştir. Akrabası olan Doktor Nazım'ın idamından fazlaca etkilendiği için, Adnan Menderes'in siyasete girmesini istemez. Ancak bu duruma engel olamayınca Adnan Menderes'in siyasetteki en büyük yardımcısı olur. Uzaktan bakıldığında hiçbir şeyin sarsamayacağı sert ve soğuk mizaçlı görünür ama sert görünümü kırılgan yerlerini örmek için bir perdedir.

Cumhurbaşkanı İnönü
İsmet İnönü, 1950 seçimlerinden sonra CHP iktidarı DP'ye bırakırken, ana muhalefet partisi genel başkanı olarak siyasal yaşamını sürdürdü. Tüm bu süreç içerisinde Menderes'e karşı muhalefetin birleştiricisi konumunda oldu.

Ayhan Aydan'ın destekçisi
Şadan Candar, Ayhan Aydan'ın en yakın arkadaşı opera sanatçısı. Çapkın, hiperaktif ve kimi zaman da dedikoducu. Ayhan'ı çok sever, onu kırmamaya her zaman özen gösterir. Ayhan'ı şöhret basamaklarını tırmanırken de, kocasından boşanma aşamasında da, Adnan Menderes'le olan ilişkisi zamanında da cesur davranması yönünde motive eden her zaman o olur.

Zorlu, iki aşk arasında
Fatin Rüştü Zorlu, özellikle dış politikada çok önemli bir pozisyondadır. Kıbrıs sorunu, NATO'ya kabul edilme ve Kore'ye asker gönderilme sürecindeki baş aktörlerden biridir. Adnan Menderes'in her zaman yakınında yer almıştır. Zorlu bir bürokrat eşi olan Vesamet Kutlu ile bir süredir aşk yaşamaktadır. Karısına da çok bağlı olan Zorlu iki aşk arasında kalmıştır. Emel Hanım bu ilişkiyi öğrenir öğrenmez Berin'e şikayet eder.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe kazınan aşk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN