Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşklar kilit altında

Giriş Tarihi: 22.9.2013

İtalya'da askerliğini bitirenlerin köprülere kilit asmasından doğan 'aşk kilidi' geleneği dünyanın dört bir tarafında hızla yayılıyor

Paris, Köln ya da Moskova... Dünyanın dört bir yanında sevgililer birbirlerine bağlılıklarını aşk kilitleriyle gösteriyor. Âşıklar, üstlerine isimlerini yazdıkları kilitleri köprülere asıyor, ardından da anahtarları köprüden aşağı atıyorlar. Böylece ilişkilerinin sonsuza dek süreceğini 'garanti altına' alıyorlar. Son yıllarda aşk kilitlerinin popülaritesi o kadar arttı ki, örneğin Almanya'nın Köln kentini ziyaret eden turistler, aşk kilitlerini görmeden ülkelerine dönmüyor. Hatta hediyelik eşya dükkanları ve internet siteleri de aşk kilitleri satmaya başladı. Kilitler son derece romantik ve sevimli olsalar da, örneğin Roma'da genel görüntüyü bozdukları gerekçesiyle yasaklandılar.

İTALYA'DAN ÇIKAN GELENEK
Peki yerkürenin hemen her köşesinde uygulanan bu geleneğin çıkış noktası nedir? Almanya'nın Bonn kentindeki Ülke Araştırmaları ve Yerel Tarih Enstitüsü Başkanı Dagmar Haenel, yıllardır bu konu üzerinde araştırmalar yürütüyor. Aşk kilitleri geleneğinin İtalya'da doğduğunu ve oradan dünyaya yayıldığını düşündüğünü söyleyen Haenel, İtalya'da hem birçok kentte aşk kilitleri bulunması hem de benzeri bir başka geleneğin varlığı nedeniyle bu sonuca varmış: İtalya'da terhis olanlar ya da askeri okuldan mezun olanlar, köprülere kilit asıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşklar kilit altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN