Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vücudumu yeniden eğittim

Bu hafta gösterime giren Yerçekimi'nde uzayda hayatta kalmaya çalışan astronotu oynayan Sandra Bullock "Bir astronottan ders aldım" diyor

Giriş Tarihi: 13.10.2013
Yönetmen Alfonso Cuaron'un son filmi Yerçekimi/Gravity bu hafta vizyona girdi. Üç astronotun bir 'tamir görevi' sırasında yaşadıkları olumsuzlukları anlatan filmin başrolünde George Clooney ve Sandra Bullock var. Fakat filmin en önemli özelliklerinden biri, oyuncuların 'yerçekimsiz ortamda' rol kesmek zorunda kalmaları. Ünlü oyuncu Sandra Bullock, film için hazırlanırken yaşadıklarını anlattı.

- Film için nasıl hazırlandınız?
- Film için vücudumu baştan aşağı yeniden eğitmem gerekti. Çünkü yerçekimsiz ortamın 'yardımları' olmadan yerçekimsiz ortamda olduğumuz izlenimi vermem gerekiyordu. Bu sahnelerin doğal olması için haftalarca alıştırma yaptım. Sonra bu çalışmalarımızı kameralara ve mekaniklere uygun hale getirmek için de uğraştım. Bu noktadan sonra duygusal sahnelerin hakkını verebilmek için de ayrıca çalıştım.

- Aylarca karanlık bir ortamda çalıştıktan sonra filmin son halini görmek nasıl bir duyguydu?
- Filmin son halini Venedik Film Festivali'nde izledim. Ben her zaman söylerim: Bir oyuncu filmde kendini gördüğü zaman sürekli kendini seyreder ve görünüşünden nefret eder. Fakat bu film için bu geçerli olmadı. Sadece kendimizin performansına odaklanamadık. Çünkü filmin yönetmeni Alfonso Cuaron'un dahice yarattığı güzellik ve duygu selinden kurtulamadık. George Clooney de benim gibiydi. Film sona erdikten sonra bir süre konuşamadık hatta. Bence, sonunda rol aldığım bir filmi gerektiği gibi izleyebildiğim için çok şanslıyım.

- Film için yaptığınız araştırmadan, NASA'da görüştünüz kişilerden bahsedebilir misiniz?

- Film için bize yardım eden çok sayıda teknisyen vardı. Gerçek bir uzay mekiğinde düğmelerin nerede olduğunu bilen insanlardı bunlar. Fakat ben kendi vücudumla ilgileniyordum. 'Ne yapmalıyım?', 'Bu doğru mu?' gibi sorularıma cevap verecek kimse yoktu. Kayınbiraderim şarap paketleme işinde çalışan biriyle arkadaş. O, kız kardeşinin astronot (NASA astronotu Catherine Coleman) olduğunu söylemiş. Onun telefon numarasını aldık. Fiziksel olarak öğrenmeye çalıştığım şeyleri ondan öğrendim: Vücudun yerçekimsiz ortamda nasıl çalıştığını, neler yapmam gerektiğini, yeryüzünde olmayacak şeyleri vücuduma nasıl öğretebileceğimi...

- Böylesi büyük projede adeta kendi başınıza oynamak nasıl bir duygu?
- Bu konu hakkında hiç düşünmedim. Elimizde hikaye vardı ve teknoloji çevremizdeki değişmez karakterdi. Bir kere bile 'tek kişiyim' diye düşünmedim. Çünkü filmin hayati bir parçası olan George vardı. O olmasa bu film olmazdı. Film hakkında verdiğim söyleşilere kadar bunu düşünmedim aslında. 'Filmin tüm yükünü tek başına taşımak nasıl bir şey?' dedikleri zaman deliriyordum. Çünkü 'Bu nasıl benim problemim oluyor?' diyordum. Ben hâlâ bu konuda düşünmüyorum, çünkü kendimi hikaye, duygusal görseller, müzik ve onların yarattıkları deneyimden sonra üçüncü ya da dördüncü sırada görüyorum.

ERKEK OYUNCULARI KISKANIRDIM
- Sizi böyle bir rolde görmek büyük bir sürpriz. Sizi farklı rollerde görmüştük ama bu tamamen farklı...
- Her zaman duygusal olduğu kadar fiziksel açıdan da beni zorlayacak roller istedim. Başrollerinde erkeklerin olduğu filmleri görünce biraz kıskanırdım hatta... Fakat son yıllarda işler biraz değişti. Alçakgönüllülüğü bir kenara bırakıp, elimden gelenin en iyisini vermeye çalıştım. Şimdi bu rol için çok minnettarım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücudumu yeniden eğittim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN