Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evleri beyaz, lokumu safran müzekent

Safranbolu, tarihi, geleneksel mutfağı, doğası, festivalleri ve projeleriyle marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Karabük'ün en gelismis ilçesi Safranbolu, eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tarihi 3000 yıl öncesine dayanan Safranbolu'nun bugüne kadar korunarak gelmis ve UNESCO'nun dünya kültür mirası listesine girmesine neden olan tarihi yapıları ise görenleri büyülüyor. Pontian Yunan stilindeki ahsap konaklar, mimari güzellikleriyle hâlâ ayakta. Yarı ahsap bu yapılar korunma altında ve bu yapısı nedeniyle kent 1994 yılından beri UNESCO'nun dünya mirası kentler listesinde bulunuyor. Bugün Safranbolu'da bir özel müze, 25 cami, bes türbe, sekiz tarihi çesme, bes hamam, üç han, bir tarihi saat kulesi, bir günes saati ile 1008 ahsap konak ve ev basarıyla korunuyor. Bunların dısında höyükler, tarihi köprüler ve kaya mezarları da bulunuyor.

GERÇEK SAFRAN KULLANILIYOR
Safranbolu her ne kadar evleriyle ünlü olsa da bir lokumu da bir o kadar ünlü. Safranla yapılan lokumların yanı sıra onlarca çesit lokum Safranbolu'yu ziyaret edenlerin damagını tatlandırıyor. Bu isi 1942 yılından beri yapan Imren lokumları ise kentin en çok tutulan isimlerinden. Her ne kadar ana maddesi seker, nisasta, limontuzunun 3 saat kadar süreyle kaynatılması ve ardından içine fındık, safran, Antep fıstıgı veya diger katkı maddelerinin katılmasıyla elde edilse de lokumun Safranbolu'da daha bir lezzetli olmasının nedeni, bu isin sanat haline gelmis olmasında yatıyor. Safranbolu lokumu dendiginde ise fındık ve hindistanceviziyle sarılmıs lokum ve çifte kavrulmus lokum akla geliyor. Lokumun içine safran konulması yakın bir tarihe dayanıyor. Lokumun içinde kullanılan safran ise bölgede toplanan safran çiçeklerinden elde ediliyor. Safran baharatlar arasında en pahalısı olarak biliniyor ve kilosu bugün 65 bin liraya satılıyor.

DOĞA HARİKASI SÜRPRİZLER BİR ADIM ÖTEDE
Engebeli bir alanda kurulu olan Safranbolu, dogal güzellikleri ile de ziyaretçilerini sasırtacak özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ilçeden geçen önemli akarsulardan Araç Çayı, Soganlı Çayı ve Ovacuma Deresi'nin yanında, su miktarı az olan ve büyük kanyonlar olusturan çok sayıda derecik bulunuyor. Derin ve uzun kanyonların yanında büyük magaralar ve dag yamaçlarında bulunan magara agızlarından çıkan sular Safranbolu'ya ayrı bir güzellik katıyor. Uzunlugu 3 kilometreye yaklasan Mencilis Magarası ise sıcak yaz günlerinde sundugu serinlikle ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Agzıkara Magarası ise sarkıt ve dikitleriyle dikkat çekiyor. Istanbul'dan kaçıp hafta sonunda farklı yerler görmek isteyenler için Safranbolu, hem tarihi hem de dogal güzellikleriyle güzel bir alternatif...

TARİHİ SAAT KULESİNİN GÖNÜLLÜ EMEKTARI
Safranbolu'dan bahsederken, saat kulesinden söz etmemek olmaz. 1797'de 3. Selim'in Safranbolu'lu sadrazamı Izzet Mehmet Pasa'nın kentin en yüksek yerine "Hem evinize hem cebinize ikiser saat hediye edecegim" diyerek yaptırdıgı saat bugün hâlâ zamanı göstermeye devam ediyor. Safranbolu'da Hıdırlık Tepesi olarak bilinen mevkide yer alan saat kulesini ziyaret edenleri, 1965'ten beri saatin bakımını yapan Ismail Ulukaya karsılıyor. Ziyaretçilere kulenin yapılıs hikayesini, saatin çalısma seklini anlatan, aslında yemeni ustası olan Ismail Ulukaya, bu isi gönüllü olarak yapıyor. Bakımı düzenli olarak yapılan ve her saat bası ve yarım saatte bir zamanı çaldıgı çanla hatırlatan saatin üstündeki 'London' yazısı halen okunabiliyor. Kuleyi ziyaret edenleri bekleyen sürprizlerden bir digeri de bahçede yer alan maketler. Balıkesir, Erzurum, Nigde, Adana, Samsun, Dolmabahçe, Sanlıurfa, Antalya, Izmir, Izmit ve Göynük saat kulelerinin maketi de gerçegiyle birlikte sergilenmeye devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evleri beyaz, lokumu safran müzekent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN