Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeraltından moda notları

İşkadınları stilettolarla koşuşturuyor, gençler deri ceket tercih ediyor. Yerin altına indik, metro modasını inceledik

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Yerin altı köstebek gibi kazılıyor. 2013 itibariyle metro ağı uzunluğu 141 kilometreyi buldu. 2019 yılından sonra bu rakamın 776 kilometreye ulaşması ve günlük 11 milyon kişinin metro kullanması hedefleniyor. Bu durumda da "Her İstanbullu bir gün metroyu kullanacak" demek çok da yanlış bir tahmin olmaz. 12 milyar lira yatırım yapıldı İstanbul'da raylı sisteme. Altı yıl sonra New York'un ardından dünyadaki en büyük metro ağının İstanbul'da olması planlanıyor. Genişleyen ağlar metro kullananların sayısının da artmasını sağlıyor. Düşünsenize, her gün milyonlarca İstanbullu yerin altına iniyor. Bu da şehrin altında yeni bir yaşam biçiminin filizlenmesine yol açıyor. Tabii bu durumda da metro modasının oluşması kaçınılmaz oluyor. "Metronun da modası olur mu?" demeyin. Yerin altında olması, hızlı gitmesi gibi sebeplerden ötürü bazı giyim şartlarına dikkat etmek gerekiyor. Bugün CEO'su, modeli, işadamı, patronu, esnafı, oyuncusu, futbolcusu... Her kesimden kişilere metro istasyonlarında rastlıyoruz. Peki ama metroya binerken nasıl giyiniyorlar, hangi aksesuvarları kullanıyorlar? İstanbul'un altına indik ve şehrin altındaki moda trendlerini inceledik...
Metronun en kalabalık olduğu saatler elbette işe gidiş ve dönüş saatleri. Erkekler takım elbise-trençkot, kösele ayakkabıyla koşuştururken, kadınlar yüksek ökçeleriyle daha yavaş yürüyorlar.
Genci, yaşlısı fark etmiyor, herkes kulağında kulaklıklar, müzik dinliyor.
En popüler aksesuvar şemsiye. Özellikle baston şemsiye, metro modasının vazgeçilmezi. Erkekler genelde siyah ya da lacivert şemsiye tercih ederken, kadınlar seçimini pembe ve leopardan yana kullanıyor.
Merdivenleri koştura koştura inip çıkmak isteyenler, stilettolarını büyük el çantalarına koyup spor ayakkabılarını ayaklarına geçiriyor.
Metronun karanlık atmosferinden midir nedir, genelde metro için tercih edilen sneakerlar hep neon renklerde oluyor. Spor takımın altına kırmızı sneaker giyen erkekler ya da pembe, fuşya tercih eden kadınlar çoğunlukta.
Metroyu sık sık kullananlar bilir, metro beklerken bir rüzgar gelir ve genelde cereyanda kalırsınız. Bu esinti durumuna rengarenk eşarplar çare olmuş.
Orta yaşın üstü de kullanır olmuş metroyu. Genelde onların kıyafet seçimi düz ayakkabı, şal, döpiyes ve yuvarlak şapkalardan yana
oluyor.

MİNİ MİNİCİK
Mini modası da metroyu epey sarmış. Gençler mini eteklerinin altına giydikleri düz botlarla pek rahat görünüyor.
Orta yaşın trençkotu varsa gençlerin de deri ceketi var. Metroda aradaki farkı bizzat gözlemliyorsunuz. İşkadınları uzun paltolarla koştururken, gençler dar deri ceket tercih ediyor.

ÜNLÜLER DE KULLANIYOR
Yeraltını kullananlar arasında ünlü simalar da var. Kenan İmirzalıoğlu günlük hayatında ulaşım için mümkün olan her yere metroyla gidiyor. Hande Ataizi, Ivana Sert, Didem Soydan, Ahmet Ümit de sık sık metroda rastlayabileceğiniz isimler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeraltından moda notları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN