Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetimlere el uzatmak elinizde

Giriş Tarihi: 15.12.2013

Onlar, savaşlar, doğal afetler ya da yoksulluk nedeniyle yetim kalsa da İHH İnsanı Yardım Vakfı, yetimleri bir başlarına bırakmamak için projeler üretiyor. Bu projelerden biri de Yetim Sponsorluk Destek Sistemi

Dünyada hangi dil, din, ırk ve renkte olursa olsun, hem savaşlarda hem de doğal afetlerde en çok çocuklar darbe alıyor. Yapılan araştırmalara göre, Afrika'da iç savaş, sağlık altyapısının yetersiz olması ve doğal afetler gibi nedenlerden dolayı, her yıl 2 milyondan fazla çocuk yetim kalıyor. Yanı başımızdaki Irak'ta bu sayı 5 milyon! Dünyada ise 200 milyon yetim çocuk bulunuyor. Bu çocukların 100 milyonu ise ne yetimhanede kalıyor ne de akrabalarının yanında. Sokaklarda yaşam mücadelesi vermek zorundalar. Bu çocukları birçok tehlike de bekliyor. Ya organ mafyasının eline düşüyor ya çocuk işçi olarak çalıştırılıyor ya da insan tacirleri tarafından satılıyorlar. Dünyada her yıl 2.5 milyon çocuğun kaçırıldığı tahmin ediliyor. Yetim çocukların eğitim, sağlık, barınma, gıda ve giyecek ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli kuruluşlar projeler üretiyor. Ancak yetim çocukların sayısı düşünüldüğünde bu projeler yeterli değil. Türkiye'de de vakıf ve kuruluşların yetimler için hayata geçirdiği projeler var. Bunlardan biri de İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsanı Yardım Vakfı (İHH). Vakıf, yetimler için 2007 yılında oluşturduğu Yetim Sponsorluk Destek Sistemi sayesinde bugüne kadar Türkiye dahil, Bangladeş'ten Gana'ya, Filistin'den Ruanda'ya kadar 42 ülkede 31 bin yetim çocuğa destek oldu.

HAYATLARI DEĞİŞİYOR
İHH, 'Günübirlik' yardımlarda bulunmuyor. Devamlılık esas. İhtiyaç sahibi yetimler kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar bu destek sürüyor.Vakfın amacı dünyadaki yetim çocukları, kendi kültürleri ve topraklarından kopmadan, yakınlarının yanında iyi koşullarda yaşatmak. Vakfın öncelik verdiği bölgelerse daha çok savaş bölgeleri, mülteci kampları, doğal afet yaşanan, kronik açlık ve yoksulluğun yaşandığı yerler. Bu bölgelerde hem sürekli hem de dönemsel yardımlar yapılıyor. Dönemsel olarak yapılan yardımlarda belirli zaman dilimlerinde her yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Sürekli yardımlar daha kapsamlı. Yetim Sponsorluk Destek Sistemi ile yapılan sürekli yardımlarda vakfa başvuran destekçinin her ay düzenli bir şekilde yetimin ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Destekçi olmak içinse her ay 90 TL vermek yeterli. Hatta daha sonraki aşamada Türkiye'de ya da dünyanın herhangi bir yerindeki destek olduğunuz çocuk yetimin bir yıllık ilerleme raporuyla hayatının nasıl değiştiğini öğrenebiliyorsunuz. Bir yetime destek olmak istiyorsanız yetim.ihh.org.tr'den sponsorluk başvuru formunu doldurabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetimlere el uzatmak elinizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN