Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yılın sinemadaki en iyimser hali!

Yeni yılın iyimserliğini daha fazla hissetmek isterseniz, sinema en iyi reçetelerden biri. İsteyen yeni yıl filmleriyle, isteyen romantik komedilerle, isteyen de Türk klasikleriyle iyimserliğin dibine vurabilir. "Bu iyimserlik fazla ama" diyenlere de önerilerimiz var

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Bir umut diyorsanız

Yeni yıl filmi deyince akla ilk gelen filmlerdendir. Bir Noel gecesi intihar etmek isteyen bir işadamının umut dolu öyküsünün anlatıldığı, 1946 yapımı, Frank Capra klasiği Şahane Hayat. Sinema tarihinin de en iyimser filmlerinden biri olarak kabul edilir. Ayrıca Amerikan dünyasının en sevdiği ve her Noel'de mutlaka gösterilen yapımlardan biridir. İzleyip de içinde bir şeylerin kıpırdamadığını hissetmeyen birinin insanlığından şüphe etmek gerek! John Pasquin imzalı The Santa Clause (1994), Noel Baba kaza geçirince ona yardımcı olmak zorunda kalan ve kostümü giyip hediye dağıtmaya başlayan bir babanın öyküsünü anlatır. İhmalkar ya da her şeyi iş olan babaların acilen izlemesi gereken yapımlardandır. Ron Howard'ın yönettiği, Jim Carrey'nin oynadığı Grinç (2001) tuhaf yeni yıl filmlerinden biridir. Noel ve heyecanından nefret eden, bunun için var gücüyle bu heyecanı yok etmeye çalışan kötü kalpli bir yaratığın huysuzluklarını izleriz. Noel heyecanının vıcıklaşan iyimserliğiyle dalga geçen yapımda Carrey'nin performansını unutmak mümkün değildir. Robert Zemeckis'in yönettiği, Tom Hanks'li Kutup Ekspresi (2006) Noel Baba'ya inancını kaybeden bir çocuğun uzun yolculuğunu konu eder. Birbirinden ünlü oyuncuların rol aldığı Aşk Her Yerde (2003), yeni yıl yaklaşırken Londra'da yaşanan 10 ayrı hikayeyi anlatıyor. Bu hikayelerden biri mutlaka size hitap edeceği için, filmin herkesi memnun eden bir tarafı var. Sonunda kendinizi koltuk yastığına sıkı sıkı sarılmış bulursanız da şaşırmayın. Ayrıca filmin müziğinin kulağınızdan uzun süre gitmeyeceğini de belirtelim. Hem yeni yıl filmi hem romantik komedi harmanlaması Harry ile Sally Tanışınca (1989) özellikle çiftlere yönelik yapım. Rob Reiner imzalı, Billy Crystal ile Meg Ryan'ın başrolde oynadığı filmin kimi sahnelerinin fenomen haline geldiğini de hatırlatalım. Yeni yıl klasikleri arasında es geçilmemesi gereken filmlerden biri de Tim Burton'ın hikayesini yazdığı stop-motion harikası Noel Gecesi Kabusu (1993) filmidir. Ne aşırı iyimserdir, ne de yeni yıl heyecanından nefret edenlere prim verir. Çağdaş bir klasiktir.

İyimserlik için yeni yıl teması şart mı?
Yeni yıl temalı olmasa da, sinema tarihinde iyimserlik aşılayan o kadar çok film var ki... İlk akla gelen tabii Amelie. 2000'lerin bu iyimserlik klasiğine burun bükmek yürek ister açıkçası. Audrey Tautou'yu hayatımıza sokan bu yapımı görmeyen kalmamıştır ama tekrar tekrar izlense bile eskimeyen bir tarafı var. Tabii romantik komedileri de unutmayalım. Ben Stiller ve Jennifer Aniston'lu 2000'ler klasiği Polly Gelince bir seçenek olabilir. Ya da "Bırakalım iyimserliği, eğlence önemli" diyorsanız, Felekten Bir Gece'yi izleyip durumunuzu gözden geçirin.

İyimserlik fazla diyenlere
Yeni yıl, korku sinemasının da odağındadır. Hatta yeni yıl iyimserliğini paramparça eden filmlerin sayısının hatırı sayılır derecede fazla olduğunu belirtelim. İçlerinden birini numunelik tavsiye edelim. Lewis Jackson imzalı, 1980 yapımı Christmas Evil, Noel Baba'dan nefret eden bir katilin hikayesini anlatır.

Yerli işi eğlenelim
Ben zaten iyimserim filme ihtiyacım yok diyorsanız, Türk tipi eğlenceye davet edelim sizi. Grup halinde izlenecek garantili filmler var listemizde. 'Enişte kola var mı kola?' ve 'Karımı ne kadar tanıyorum?' diyaloglarıyla efsaneleşen Ne Olacak Şimdi, gülme garantili 80'ler fenomeni Tele Kızlar, Katiller de Ağlar ya da Tosun Paşa, Neşeli Günler, Süt Kardeşler gibi klasiklerimizi unuttuysanız hatırlatayım.

Türk sinemasında yeni yıl
Bizde 'yeni yıl filmleri' gibi bir kategori henüz oluşmadı. Ama yeni yıl deyince akla gelen ilk film 2009 yapımı, Yılmaz Erdoğan'ın Neşeli Hayat'ıdır. Yılbaşı öncesinde ekmek parası için alışveriş merkezlerinde Noel Baba kostümü giymek zorunda kalan Rıza Şenyurt'un ve ailesinin yaşadıklarını izleriz. Samimi, sıcak ve insanı hüzünlendiren 'bizden bir Noel Baba' hikayesidir. Bize özgü yeni yıl filmlerimizden biri de Kartal Tibet'in Milyarder'idir. Şener Şen'li, Münir Özkul'lu, Adile Naşit'li film, Mesudiyeli Mesut'a milli piyangodan büyük ikramiye çıkması üzerine gelişen olayları anlatır.

Ya çocuklar...
"Yeni yıl coşkusuyla çocukluk arasında bağlantı yok" diyen beri gelsin. Biraz da bu yüzden herkes o çocukluğunun yılbaşlarını hatırlamıyor mu? Ne de olsa çocukluk günleri ile yeni yılın ortak paydası masumiyettir. Çocuklarla birlikte izlenecek iki animasyon film var listemizde... İlki Peter Ramsey imzalı Efsane Beşli (2013). William Joyce'un eserinden uyarlanan filmde insanlığın umutlarını yok etmek isteyen kötü bir güçle, onu bertaraf etmeye çalışan Noel Baba, Diş Perisi, Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı ve Jack Froust'un mücadelesi anlatılıyor. İkinci filmse Sarah Smith ile Barry Cook imzalı, hem büyüklere hem de küçüklere hitap eden Hediye Operasyonu (2011). Noel Baba'nın küçük bir kıza hediyesini vermeyi unutması sonrası yaşananların anlatıldığı film, aslında eğlenceli bir umut öyküsü...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yılın sinemadaki en iyimser hali!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN