Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar öldürülmeyi seçebilecek

Giriş Tarihi: 5.1.2014

Ötenazinin yasal olduğu Belçika'nın şimdi çocuklara da ötenazi hakkı tanımaya hazırlanması tüm dünyada tartışma yarattı

Önce yüksek dozda sakinleştirici ile kas gevşeticiler veriliyor vücuda, daha sonra kalbi durduracak ilaç enjekte ediliyor ve böylece hastanın acılarına son veriliyor.
Tedavisi mümkün olmayan hastalığa yakalanan veya daha fazla yaşamak istemeyenler için uygulanıyor bu tıbbi yöntem. Eskiden 'kolay ölüm deniliyordu, günümüzde ise 'ötenazi' ama daha çok 'tartışmalı ölüm' olarak biliniyor.
Ötenazi, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile ABD'de bir eyalette yasal. Bazı ülkelerde de mahkeme kararına göre uygulanabiliyor. Türkiye'de ise yasak ve uygulayan kişi, planlı adam öldürme hükümlerine göre yargılanıyor.
Tartışmalı ötenazi, son günlerde yine dünyayı ikiye böldü. Üstelik kavga bu kez öncekilerden çok daha şiddetli. Tartışmaların odağında, dünyada çocuklara da ötenazi hakkı tanıyan ilk ülke olma hazırlığındaki Belçika var.
2002'den bu yana ötenazinin yasal olduğu Belçika'da senato tedavisi mümkün olmayan hastalıklara yakalanmış çocukların ötenazi kapsamına alınmasını 17'ye karşı 50 oyla kabul etti.
Senatodan onay alan yasa, parlamentonun alt kanadına gönderilecek.
Tasarının, parlamentonun alt kanadında da kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu ay veya gelecek ay yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EBEVEYNLER DE ONAY VERECEK
Yasa uyarınca hekimler hasta çocuklara, ötenaziyi tavsiye edebilecek.
Yaşı kaç olursa olsun çocuk da isterse ötenaziyi kabul edebilecek. Ancak bu noktadaki kriterler çok katı olacak. Örneğin hastalığın tedavisinin mümkün olmaması ve çocuğun çektiği acıların çok şiddetli olması gerekiyor.
Daha sonra anne babanın onayı alınacak ve sonrasında işlem gerçekleştirilecek.
Yasa tasarısı henüz ebeveynlerin ötenazi kararına karşı çıkmaları halinde ne yapılacağını içermiyor.
Savunanlar ne diyor: Tedavisi mümkün olmayan hastalığın pençesinde acılar çeken çocuklar, tıpkı yetişkinler gibi insancıl şartlar altında ölme hakkına sahip. Hasta çocuklar son günlerinde çok acı çekiyor, ötenazi onları huzura kavuşturuyor. Anne babalar, çocuklarının sahipleri değil.
Çocuklar, ölmek veya yaşamak isteği dahil olmak üzere her kararı kendi başlarına alabilmeli.
Çocuklara ötenazi uygulanmasına karşı çıkanlar ise şunları söylüyor: Yasa toplumun temellerinin yıkılmasına neden olacak. Nazi Almanya'sında doktorlar, "Tedavi edilemez" dedikleri 10 bin hasta çocuğu öldürmüştü.
Belçikalı doktorların tek farkı, çocuklara "Ölmek ister misin?" sorusunu yöneltecek olmaları.

ÖLÜMÜN ANLAMINI BİLMİYORLAR
Belçika'da anne babalar halihazırda, hasta çocuklarına son günlerinde yüksek dozda sakinleştirici verilmesini ve yemeden içmeden kesilerek yavaş yavaş öldürülmelerini isteyebiliyor; bu da ötenaziyi gereksiz kılıyor.
Ayrıca çocuklar çektikleri acının boyutunu anlamakta zorlanıyor, ölümün dönüşü olmadığını da bilmiyorlar.

GÜNDE DÖRT KİŞİYE ÖTENAZİ UYGULANIYOR
11 milyon nüfuslu Avrupa ülkesi Belçika'da ötenazi 2002'den bu yana yasal. Günde ortalama dört kişiye ötenazi yapılıyor. Geçen yıl toplam bin 430 kişi ötenazi yoluyla hayatına son verdi. Bu tartışmalı uygulama için İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Belçika'ya 'turist' geliyor. Ülkede ötenazi uygulanması için kişinin sadece kanser gibi ölümcül bir hastalığa yakalanması şartı aranmıyor. Örneğin geçen yıl psikolojik nedenlerle 52 kişi yaşamlarına son vermek için ötenaziyi seçti. Ameliyatla cinsiyetini değiştirmeye çalışan ancak operasyonları başarısız geçen Nathan Verhelst isimli bir transseksüel de, doktorların yardımıyla hayatına son verdi. Bir diğer örnekte de doğuştan sağır olan 45 yaşındaki ikiz kardeşler Marc ve Eddy Verbessem'in görme yeteneklerini kaybedeceklerini de öğrenmelerinin ardından öldürülmeyi tercih etmeleri var. Öte yandan Hollanda'da 2002'den bu yana 12 yaşından büyük çocuklar ötenazi isteğinde bulunabiliyor. Şimdiye kadar beş çocuk ötenazi ile ölmeyi seçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar öldürülmeyi seçebilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN