İfade ve imaj bir kaşla olur mu?

'Ünlülerin kaşçısı' Esmeray Yıldırım: "Ajanslar oyuncularını, estetik cerrahlar hastalarını bana gönderiyor"

Giriş Tarihi: 12.1.2014
Son zamanlarda güzellik konuları, daha doğrusu kıl tüy işleriyle ilgili kulağımda tek bir isim çınlıyor: Esmeray. Kendisi bir kaşçı. Yani Esmeray'ın mesleği insanların kaşlarını şekle sokmak. Ünlü ünsüz etrafımdaki kadınlar Esmeray ismini zikrediyor.
Bazıları ilk randevu için üç ay beklediğini, Esmeray'a gidenler ise uzun zamandır kaşlarını başka hiç kimseye elletmediğini anlatıyor. Durum böyle olunca Esmeray'ın stüdyosundayım. "İnsanlar neden sizin peşinizde?" diye soruyorum önce 36 yaşındaki Esmeray'a "Bana sorarsanız insanlara ifade kazandırdığım için çok tercih ediliyorum. Bir de tabii kaşlarını şekillendirdiğim oyuncular da popüler olmamda etkilidir" diyor. Çok ünlü müşteri eşittir ün.
Peki kimler gidiyor Esmeray'a? "Ekranda gördüğünüz birçok oyuncu bana geliyor" diyor Esmeray, Etiler'deki stüdyosunda iki müşteri arası sorularımı cevaplarken.
Berrak Tüzünataç, Seda Bakan, Hazal Kaya, Belçim Bilgin, Demet Evgar, Hande Soral, Ekin Türkmen, Jülide Ateş gibi isimler var Esmeray'ın ünlü müşteri listesinde. Bazı dizilerin tüm başrol oyuncularına 'ifade danışmanlığı' yaptığını anlatıyor. 'Danışmanlık' deyince her şey bir anda kulağa daha profesyonel gelmeye başlıyor ya. Danışmanlık kaş almak için biraz iddialı olmuyor mu? "İmaj sadece kıyafet, aksesuvar değildir. İnsanın yüzündeki ifade, imajın oturmasında en önemli etken, bunu da doğru bir kaş şekli ile oluşturabilirsiniz" cevabını alıyorum Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümü'nden mezun olmuş ama gerçek mesleğini bir makyaj kursu sonrasında bulmuş Esmeray'dan.
Esmeray'ın dediğine göre, oyuncu müşterilerini ona ajanslar yolluyor. "Kostüm, makyaj oyuncunun role girmesinde yardımcıdır ama yüzündeki ifade o role hayat verip vermediğinin kesin belirleyicisidir" diyen Esmeray sözlerine "Mesela aktrist seksi bir kadını canlandıracaksa ona ince ve kavisli bir kaş yapmak gerek. Böylece bu kadın sürekli sert ve iddialı görünür" diye devam ediyor.

İLK İKİ SEANSTA GÜZELLİK ARAMA
"Ben bir insanda göz ve kemik yapısına, saç rengine, yüz şekline bakıyorum. Bütün görünüşteki uyumsuzluğu gideriyorum.
Yoksa iki kaş birbirine benzesin, illa şu şekilde ya da şu kalınlıkta kullanalım gibi çıkış noktalarım yok" diyor. Bana da uzun uzun yüzümün şeklini, gözlerimin duruşunu ve kaşlarıma yapılması gerekenleri anlattıktan sonra "İlk iki seansta güzellik aramayacaksın" diyerek alıyor eline usturayı.
Bu kadar iddialı cümleler kurmamış olsa, bir de kaş aldırmak için sırada bekleyen kadınları görmesem belki de ağlayarak terk edeceğim koltuktan, hayatımda hiç olmadığı kadar incelmiş kaşlarımla güle oynaya kalkıyorum. Esmeray üçüncü seansta güzel kaşlara ve yüzüme yakışan bir ifadeye sahip olacağımdan emin.
Esmeray sadece güzellik için de çalışmadığını anlatıyor. Söylediğine göre ona müşteri yollayanlar bir tek oyuncu ajansları değil. Estetik cerrahlar da hastalarını Esmeray'a yönlendiriyor. "Yüz felci geçirmiş insanlardaki asimetriyi en fazla gösteren bölge kaşlar. Bu yüzden yüz felci geçirmiş hastalarım da çok. Yedi-sekiz ay çalışıp kaşlarındaki asimetriyi yok ettiğim için benden çok mutlu ayırlan müşterilerim oluyor" diyecek kadar iddialı Esmeray.
Sonunda birilerine ümit veriyorsa ne mutlu ona.Kendisi de mesleğiyle ilgili heyecanlı. "Eskisi gibi gözünün üstündeki kılları temizlemek değil de artık bu işin bir meslek olarak kabul edilmesine seviniyorum" diyen Esmeray güzel kaşı gözlerdeki ifadeyi kapatmak yerine tamamlayan kaş olarak tanımlıyor ve insanlara bir tavsiyede bulunuyor:
Kaşınızı sevin, tarayın ama fazla uğraşmayın.
Ben de tavsiye üzerine incelen kaşlarımı sevip, beklemeyi seçiyorum. Sonunda güzellik acı ve sabır işi değil mi?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İfade ve imaj bir kaşla olur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN