Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modacı sanatçı mıdır?

Modacı mı, sanatçı mı daha değerli işler yapıyor? Saint Laurent'in kreatif tasarımcısı Hedi Slimane üzerinden "Modacı sanatçı mıdır?" sorusuna cevap aradık

Moda da sanatın pek çok dalı gibi yüksek ego yan etkili bir endüstri.
Nihayetinde ikisi de lüksün lüksü olmaları, ikisi de halkın gönül gözünü açmaları açısından önemli. İkisinde de bir üretim, bir de hızlı ve çoğu zaman şuursuz bir tüketim durumu var.
Ciddi maddi kazanç getirdiği için bu iki alan ortak paydada buluşup işbirliği yapıyor. Podyumdan çıkan bazı işler sergilere, müzelere giriyor, galerilerde görülen fikirler koleksiyonlara taşınıyor.
Birlikte çalışılsa, kol kola durulsa da iki tarafın da karşısındakine bir yukarıdan bakma, çoğu zaman beğenmeme hali var.
Hep sorulan "Modacı sanatçı mı?" sorusunun cevabı bir türlü bulunamıyor.
Tasarımcı hep daha fazla saygınlık, sanatçı da hep daha büyük maddi güç istiyor. Pusulalar şaşıyor.
İşte bu noktada konu dönüyor dolaşıyor yeteneğe dayanıyor. Kimin ne iş yaptığı değil, ne kadar yetenekli olduğu başarının çıtasını belirliyor. Aynen geçtiğimiz iki senedir giyinme eğilimlerimize etki eden Hedi Slimane örneğinde olduğu gibi. Slimane, herkesin 'Markanın mirasını korumak' konusunu konuştuğu bir dönemde YSL markasının başındaki Yves'in üzerini karaladı.
Markanın kreatif tasarımcısı olarak yola Saint Laurent olarak devam etti. Çok eleştirildi.

HERKES YANILDI, SLIMANE BAŞARDI
Slimane, insanların ulaşılmaz ve sofistike Celine kadınını konuşup durduğu sürede yırtık çoraplı, demode kızlar çıkardı podyuma. Moda dünyası bıyık altından güldü, eleştirdi.
Slimane, ucuz, kalitesiz görünen kıyafetlerine tüm lüks markalardan daha büyük fiyat etiketleri koydu. Vitrinin, pazarlamanın her şeyi olduğu zamanda Saint Laurent mağazalarından vitrini kaldırdı. Hayati hatalar yaptığı düşünüldü.
Ama "Ben bilirim" diyenlerin hepsi yanıldı, Slimane başardı. Tunus-İtalyan melezi tasarımcı 2000 ile 2007 yılları arasında tasarımcılığını yaptığı Christian Dior'un erkeği Dior Homme'da olduğu gibi Saint Laurent'i de en çok taklit edilen modaevi haline getirdi. Alt kültürler, gençler, lüks modanın müşterilerinden sonra moda profesyonelleri de Slimane'ın dehasını kabul etti, alkışladı, onu taklit etti. Geriye kaldı sanat camiası.
Slimane bu konuyu Saint Laurent'in başına geçmeden çözmüştü. Dior'u en tepe noktasında bırakmış, fotoğrafçı olmuştu.
Dikkatinizi çekerim, "Kendine fotoğrafçı diyordu" demiyorum.
Slimane, Kurt Cobain'le Courtney Love'ın kızları Frances Bean Cobain'in ilk yetişkin fotoğraflarının da bulunduğu Anthology of a Decade:
2000-2010
(Bir Dönemin Antolojisi:
2000-2010) isimli kitabını yayınladığında 'sanatçı' sıfatını çoktan almıştı.
Tasarımcılığı bırakıp Berlin, New York, Tokyo, Paris, Münih, Zürih, Lizbon, Amsterdam, Leon, Brüksel'de en saygın galerilerde sergiler açmıştı.
Slimane yeteneğin sektörler üstü, evrensel bir durum olduğunu kanıtladı. 'Moda mı sanat mı?' noktasında cevabın kişilerde ve Allah vergisi meziyetlerde gizli olduğunu anlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modacı sanatçı mıdır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN